Krajowa Rada Sądownictwa: 215 kandydatów do Sądu Najwyższego, wycofało się 11

[object Object]
Kto kandyduje do Sądu Najwyższego? ["Fakty" z 3.08.2018]Fakty TVN
wideo 2/35

Do Krajowej Rady Sądownictwa wpłynęło dotychczas 215 kandydatur na sędziów Sądu Najwyższego, a 11 kandydatów wycofało swoje dokumenty - poinformowało w piątek Biuro KRS.

Na wakaty w Izbie Dyscyplinarnej wpłynęło dotąd 100 kandydatur, w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych - 74 kandydatury, w Izbie Cywilnej - 34, a na wakaty w Izbie Karnej - siedem kandydatur.

Biuro Krajowej Rady Sądownictwa zaznaczyło, że wycofano 11 kandydatur, w tym sześć zgłoszonych do Izby Dyscyplinarnej, cztery do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz jedną do Izby Cywilnej.

24 kandydatury wpłynęły od sędziów sądów rejonowych (w tym 18 do Izby Dyscyplinarnej), 22 - sędziów sądów okręgowych, 18 sędziów apelacyjnych i trzech z wojewódzkich sądów administracyjnych. Prawie 90 kandydatur wpłynęło od przedstawicieli innych zawodów prawniczych: adwokatów (43), radców prawnych (50) i notariuszy (9 zgłoszeń). Zgłosiło się także 24 pracowników naukowych, trzech kandydatów z Prokuratorii Generalnej i 14 prokuratorów.

Termin upłynął, dokumenty napływają

Termin na zgłoszenie kandydatur do SN upłynął 29 lipca. W ubiegły czwartek KRS opublikowała na swojej stronie internetowej listę 195 kandydatów na sędziów SN. Obecna liczba kandydatur również może nie być ich ostateczną, gdyż - jak zaznacza Biuro KRS - część zgłoszeń wysłana została pocztą i na ostateczne podsumowanie trzeba poczekać.

Jak mówił rzecznik prasowy nowej Krajowej Rady Sądownictwa, sędzia Maciej Mitera, "poszczególnymi wnioskami zajmą się zespoły KRS i przedstawią rekomendacje całej Radzie, a cała KRS będzie podejmowała decyzje na posiedzeniu plenarnym". Dodał, że najbliższe kolejne posiedzenie KRS jest zaplanowane od 18 września.

Obwieszczenie o 44 wakatach

Według przedstawionej w ubiegłym tygodniu listy, wśród kandydatów do Izby Dyscyplinarnej znaleźli się: sędzia nowego Trybunału Konstytucyjnego Mariusz Muszyński (do Izby Dyscyplinarnej), dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury Małgorzata Manowska (do Izby Cywilnej), dyrektor Departamentu Prawa Administracyjnego Ministerstwa Sprawiedliwości Kamil Zaradkiewicz (Izba Cywilna), wiceprezes warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Piotr Gąciarek (do Izby Karnej), komisarz warszawskiego oddziału "Iustitii" Arkadiusz Tomczak (do Izby Dyscyplinarnej).

W końcu czerwca w Monitorze Polskim opublikowane zostało obwieszczenie prezydenta o 44 wolnych stanowiskach sędziego w Sądzie Najwyższym.

Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym autorstwa prezydenta i PiS 3 lipca sędziowie, którzy ukończyli 65. rok życia, zostali zmuszeni do przejścia w stan spoczynku. Ustawa przewiduje procedurę dla tych sędziów, którzy pomimo osiągnięcia tego wieku chcą dalej orzekać. Ponadto utworzone zostały w SN dwie nowe izby.

Apel radców prawnych, wniosek o konsekwencje dla adwokatów

W czwartek prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych zwróciło się z apelem do radców, którzy złożyli akces do Sądu Najwyższego, o ponowne rozważenie zasadności ubiegania się o stanowiska sędziów SN. Według prezydium KRRP "ubieganie się o funkcję sędziego Sądu Najwyższego w aktualnej sytuacji pozostaje w oczywistej kolizji ze sprawowaniem funkcji w samorządzie radców prawnych".

Natomiast w piątek do Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie wpłynął wniosek o wszczęcie postępowań dyscyplinarnych wobec ośmiu adwokatów, którzy ubiegają się o stanowisko sędziego SN. W uzasadnieniu wniosku wskazano, że "osoby zgłaszające swoje kandydatury do SN na podstawie tych ustaw (o SN i KRS - red.) czynnie uczestniczą w demontażu państwa prawa w Polsce; powinny być wydalone z adwokatury".

Autor: pk//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości