Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że koronawirus przyczynił się do śmierci 43 lekarzy, 32 pielęgniarek, sześciu dentystów, trzech farmaceutów, dwóch ratowników medycznych i dwóch położnych w Polsce.
Udostępnione Polskiej Agencji Prasowej zestawienia pokazują, że od początku epidemii w Polsce zakażenie koronawirusem wykryto u 15 720 lekarzy, 1253 diagnostów laboratoryjnych, 40 669 pielęgniarek, 3754 położnych, 2487 ratowników, 1407 dentystów, 1636 farmaceutów i u 20 felczerów.
Z powodu COVID-19 zmarło 88 pracowników opieki medycznej. Koronawirus przyczynił się do śmierci 43 lekarzy, 32 pielęgniarek, sześciu dentystów, trzech farmaceutów, dwóch ratowników medycznych i dwóch położnych.
Dane obejmują stan zakażeń do 1 grudnia, a zgonów do 30 listopada. Źródłem danych o zakażeniach jest rejestr EWP testy. Dane o zgonach obejmują te stwierdzone w trakcie hospitalizacji. Są one wykazane w Krajowym Rejestrze Pacjentów z COVID-19.
Śmierć 37-letniej pielęgniarki ze Szpitala Grochowskiego
Jednym z ostatnich przypadków jest śmierć 37-letniej pielęgniarki ze Szpitala Grochowskiego w Warszawie.
Jak przekazała reporterka TVN24 Agata Zamęcka, to najmłodsza spośród pielęgniarek, które zmarły w czasie pandemii. – Pracowała na pierwszej linii frontu, czyli na izbie przyjęć Szpitala Grochowskiego – mówiła Zamęcka.
O trudnych warunkach pracy pielęgniarek reporterka rozmawiała z przewodniczącą Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyną Ptok. - W tej chwili ryzyko jest bardzo wysokie, dlatego że pracujemy w zmniejszonych obsadach pielęgniarskich. Ciężkie warunki pracy okupujemy swoim zdrowiem i życiem – mówiła Ptok.
Jak tłumaczyła, pielęgniarki są wyczerpane fizycznie i psychicznie, co zwiększa ryzyko zakażenia. Zwiększa również obawy przed przyjściem do pracy. - Często wykonujemy obowiązki za dwie osoby. Gdyby była w pracy kolejna, to można te zadania rozłożyć. Obawa jest, że zakazimy siebie albo przeniesiemy zakażenie do domu - dodała Ptok.
Łącznie w Polsce od początku epidemii zakażenie potwierdzono u 1 028 610 osób, spośród których 18 828 zmarło. Przebadano dotąd ponad 6 133 000 osób. Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa obecnie około 20 tysięcy chorych.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: konkret24