Polska

Schetyna: Mamy dla was propozycje, które spełnią wasze postulaty. Bez warunków wstępnych

Polska

[object Object]
Grzegorz Schetyna na konwencji Koalicji Europejskiejtvn24
wideo 2/35

Wasz protest miał sens, wasza determinacja zrobiła na nas wielkie wrażenie. Chcemy, aby polska edukacja była najlepsza na świecie. Jeśli osiągnęły to takie kraje, jak Finlandia czy Estonia, to my Polacy też możemy to osiągnąć - mówił w sobotę lider PO Grzegorz Schetyna, zwracając się do nauczycieli, podczas konwencji regionalnej Koalicji Europejskiej w Poznaniu.

- Spójrzmy na to, co wyprawiają (rząd Zjednoczonej Prawicy - red.) z Polską i co się zdarzyło z polską szkołą. Czy rząd, któremu choć w najmniejszym stopniu zależałoby na edukacji, przyjąłby taka ustawę jak w ostatni czwartek w Sejmie? Przecież cały proces legislacyjny trwał dosłownie parę godzin - mówił Grzegorz Schetyna.

Nawiązał do nowelizacji ustawy oświatowej. Nowela przewiduje, że jeśli rada pedagogiczna nie przeprowadzi klasyfikacji uczniów i promocji, zrobi to dyrektor lub nauczyciel wyznaczony przez organ prowadzący.

Schetyna podkreślił, że zamiast uczciwej rozmowy z nauczycielami jest "propagandowa szopka na stadionie".

- Tak nie postępuje europejski rząd - powiedział. - Edukacja ich nie interesuje, bo tam nie mogą szukać dla siebie głosów - ocenił lider PO.

Jego zdaniem, ta władza zapomina o jednym. - Zapomina o tym, że w Polsce narodziła się Solidarność, ta prawdziwa i wielka. Nie mówię o tej dzisiejszej karykaturze. Mówię o Solidarności, która już kiedyś zmiotła jedną władzę, mówię o solidarności, która pozostała w polskich sercach, która powoduje, że rodzice wspierali strajkujących nauczycieli, mówię o solidarności, która karze nam być z tymi, którzy są słabsi którzy sam na sam z władzą nie mają żądnych szans - powiedział Schetyna.

- Głęboko wierzę, że cwaniactwo tej władzy zostanie ukarane i zderzy się z prawdziwą solidarnością w dniu wyborów. Jak ze ścianą - podkreślił.

- My chcemy innej Polski. Chcemy Polski dla Kowalskiego, a nie dla Kaczyńskiego. Będziemy z Polakami, a nie nad Polakami, wystarczy szanować ludzi, wtedy skończy się złodziejstwo, ale skończy się też kłamstwo, skończy się nienawiść. Zacznie się rozsądek i praca, i wtedy wróci zaufanie - mówił Schetyna podczas konwencji.

Schetyna do nauczycieli: wasza determinacja zrobiła na nas wrażenie

Nawiązał też do zawieszonego protestu nauczycieli. - Wasz protest miał sens (...) Wasza determinacja zrobiła na nas wszystkich wielkie wrażenie - powiedział Schetyna.

Zapowiedział, że "zaraz po wyborach usiądziemy do poważnej, uczciwej rozmowy". - Ale już dziś, bez warunków wstępnych mamy dla was propozycje, które spełnią wasze postulaty - podkreślił.

Zaznaczył jednocześnie, że to nie jest wszystko. - Chcemy, aby polska edukacja była najlepsza na świecie. Jeśli osiągnęły to takie kraje, jak Finlandia czy Estonia, to my Polacy też możemy to osiągnąć, tylko warto pamiętać o prostym fakcie, że nie da się zorganizować szkoły bez nauczycieli - podkreślił.

- Będziemy mieli najlepszą edukację dla naszych dzieci, ale musimy zrobić to razem. Razem z nauczycielami, z rodzicami i z samorządami i zrobimy to w warunkach wspólnej pracy, szacunku i dobrej woli, a nie wojny i podstępów - dodał szef PO.

Jak wskazał, przyszłość to równy i nieograniczony dostęp do najlepszej edukacji dla wszystkich dzieci.

- To jest klucz do ich indywidualnego powodzenia, ale też do dobrobytu i siły całej Polski - mówił.

- Niedawno premier Morawiecki porównał polskich sędziów do hitlerowskich kolaborantów. Minister (Patryk) Jaki mówił o nauczycielach, że przypominają mu Wehrmacht czy okupanta. W kraju, który stracił miliony córek i synów, kraju, który widział niemieckie obozy koncentracyjne, to jest obelga najwyższa. A jednocześnie te same władze chcą patrzeć, jak ulicami Warszawy 1 maja maszerują ONR-owcy - mówił Schetyna.

- Szukacie hitlerowców wśród nauczycieli, a nie widzicie neofaszystów pod własnym nosem. To niegodne i to się skończy - dodał.

"Nie ma przyszłości Polski bez Europy"

Schetyna w trakcie swojego przemówienia mówił, że niedługo Poznań może być jednym z najlepszych miast do życia w Europie, a Wielkopolska - jednym z najbogatszych regionów. - To jest wasze przeznaczenie, to jest nasze przeznaczenie, tylko że nawet najlepszy samorząd - czy wojewódzki, czy miejski nie zrobi wszystkiego sam. Praca najlepszych ludzi tu na miejscu może pójść na marne, jeżeli nie będzie dobrego gospodarza w całym kraju - wskazywał lider PO.

Dodał, że lepsza przyszłość nie nastąpi, jeśli rząd dalej będzie w Unii Europejskiej pośmiewiskiem.

- Po to jesteśmy, żeby ludzie tu, i w Poznaniu i w całej Polsce nie stracili swojej przyszłości, przyszłości, która im się należy, żeby mogli żyć jak na zachodzie Europy, bo to jest już na wyciągnięcie ręki, po to jesteśmy i dlatego zwyciężymy - podkreślił Schetyna.

Przekonywał, że Koalicja Europejska ma bardzo silną reprezentację w Wielkopolsce w wyborach do Parlamentu Europejskiego - m.in. byłą premier Ewę Kopacz, byłego premiera Leszka Millera, który - jak podkreślił Schetyna - wprowadził Polskę do Unii.

- Nie ma przyszłości Polski bez Europy, ale Europa to nie tylko Parlament Europejski, najważniejsza jest Europa tu w Polsce. Przede wszystkim polski rząd musi być na europejskim poziomie, na zachodnioeuropejskim poziomie - powiedział Schetyna. - Tylko, że chodzi o to na jakim poziomie władza rządzi, a nie na jakim żyje - dodał.

Mówił, że PiS już dawno przegonił Europę, jeśli chodzi o ich własny "poziom życia i luksusy".

- Jak zarobić pierwszy milion? Zapisać się do PiS-u - dodał Schetyna.

Schetyna: nie damy wyprowadzić Polski z Europy

- Dla państwa jednej partii, dla państwa upartyjnionych sądów po prostu w Unii Europejskiej nie ma miejsca. Gdyby dziś Polska ubiegała się o członkostwo w Unii, to nie zostałaby do niej przyjęta, więc niech nikt nie mówi, że polexit to przesada - powiedział Schetyna. - My - PO, PSL, SLD, Nowoczesna i Zieloni powołaliśmy wspólnie Koalicję Europejską, bo wiemy, że obecne wybory do Parlamentu Europejskiego, jesienne wybory do polskiego Sejmu i Senatu to będzie wielki wybór i nie damy wyprowadzić Polski z Europy ani formalnie, ani mentalnie - dodał.

Lider PO przekonywał, że Koalicja Europejska będzie uczestniczyć w wielkich europejskich projektach.

- Dzięki wsparciu Unii zwalczymy smog i zlikwidujemy węgiel jako paliwo do domów i mieszkań w ciągu najbliższej dekady - zapewniał.

18 maja marsz w Warszawie

Grzegorz Schetyna poinformował, że 18 maja w Warszawie odbędzie się marsz organizowany przez Koalicję Europejską.

- Zapraszam na wielki marsz, który zorganizujemy 18 maja w Warszawie. Zapraszam, jako Koalicja Europejska. Zapraszam was z Wielkopolski, z Pomorza i z Podlasia. Was, nauczycieli i was niepełnosprawnych. Was z mniejszości i z większości - mówił Schetyna.

Jak dodał, zaprasza młodych i starszych, wszystkich, którzy "chcą wolnej, europejskiej Polski".

- Ale kolejny nasz wielki wybór, kolejny krok ku wymarzonej Polsce przyszłości, ten krok będzie w głosowaniu 26 maja i wtedy zwyciężymy - przekonywał.

Schetyna: 18 maja w Warszawie wielki marsz organizowany przez Koalicję Europejską
Schetyna: 18 maja w Warszawie wielki marsz organizowany przez Koalicję Europejskątvn24

"Przyszłość Polski. Wielki wybór"

Na konwencji obecni są wszyscy kandydaci wielkopolskiej listy Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego. O mandat w PE ubiega się z Wielkopolski m.in. dwoje byłych premierów – Ewa Kopacz (PO) i Leszek Miller (SLD). Z listy KE w Wielkopolsce startuje również m.in. szef regionalnych struktur PSL europoseł Andrzej Grzyb, poseł PO Jakub Rutnicki, były ambasador RP w Kanadzie Marcin Bosacki oraz adwokat, współtwórca stowarzyszenia "Wolne Sądy" Michał Wawrykiewicz.

Hasłem wyborczym KE jest "Przyszłość Polski. Wielki wybór"; liderzy Koalicji podpisali też 10-punktową deklarację programową, w której znalazły się takie postulaty, jak: zapewnienie takich samych standardów dotyczących praw, wolności, poziomu życia jak w Europie Zachodniej, ponadto: poprawa jakości żywności oraz wyrównywanie szans w rolnictwie, dysponowanie funduszami europejskimi przez obywateli i samorządy, wyrównywanie poziomów życia Europejczyków, programy dla ludzi młodych czy poprawa jakości powietrza. Koalicja Europejska chce także, "aby Polska na powrót stała się jednym z liderów UE".

Autor: js//plw / Źródło: TVN24, PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości