Delegacja Komisji Weneckiej złoży wizytę w Polsce w dniach 28-29 kwietnia, a jej celem będzie przygotowanie opinii na temat ustawy o policji - poinformowała we wtorek Rada Europy.
Przedstawiciele Komisji Weneckiej przylecą do Warszawy 28 kwietnia. Spotkają się z przedstawicielami rządu, opozycji, organizacji pozarządowych. Wizyta delegacji potrwa dwa dni.
Przyjęcie opinii planowane jest na sesji plenarnej w dniach 10-11 czerwca. Rzecznik Rady Europy Panos Kakaviatos podkreślił, że wizyta ma charakter techniczny i ma na celu przygotowanie opinii na temat ustawy o policji, o co wystąpił Komitet Monitorujący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w styczniu tego roku.
Komitet przygląda się wypełnianiu przez kraje Rady Europy obowiązków wynikających z podpisanych przez nie konwencji.
Delegacji przewodniczyć ma sekretarz Komisji Weneckiej Thomas Markert z Niemiec. Zgodnie z procedurą prac Komisji Weneckiej po wizycie delegacji w Warszawie jej członkowie przygotują swoje uwagi i komentarze, które następnie zostaną połączone i zredagowane w postaci projektu opinii. Projekt ten będzie przedmiotem obrad podczas czerwcowej sesji plenarnej Komisji w Wenecji i zostanie przez nią przyjęty.
To już druga wizyta Komisji Weneckiej w Polsce w tym roku. Po raz pierwszy członkowie KW przyjechali do naszego kraju w marcu i zajmowali się sytuacją wokół Trybunału Konstytucyjnego. Tym razem delegacja Komisji przygotuje opinię w sprawie tzw. "ustawy inwigilacyjnej".
Na razie nie ma dokładnego kalendarza. I jak poprzednio nie ma planowanej konferencji prasowej.
"Ustawa inwigilacyjna"
Kontrowersyjna nowelizację przygotowaną przez posłów PiS Sejm uchwalił 15 stycznia, przy sprzeciwie całej opozycji. Senat przyjął ją bez poprawek 29 stycznia, a prezydent podpisał 3 lutego. Obowiązujące wcześniej przepisy zostały zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny.
Nowela dotyczy kilkunastu ustaw regulujących działania: Policji, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu, a także Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Celnej i kontroli skarbowej.
Nowe przepisy regulują zasady pobierania przez służby specjalne bilingów i prowadzenia kontroli operacyjnej. Zgodnie z nowelą kontrola operacyjna ma polegać na: podsłuchu, podglądzie osób w "pomieszczeniach, środkach transportu lub miejscach innych niż publiczne", kontroli korespondencji (w tym elektronicznej), kontroli przesyłek, uzyskiwaniu danych z "informatycznych nośników danych, telekomunikacyjnych urządzeń końcowych, systemów informatycznych i teleinformatycznych".
Nowelizację zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego Rzecznik Praw Obywatelskich. Skrytykowały ją opozycja, a także GIODO, Krajowa Rada Sądownictwa, Rada ds. Cyfryzacji, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych oraz organizacje pozarządowe. Najbardziej krytykowano zapisy o danych internetowych - chodzi o zakres każdorazowego skorzystania z usługi świadczonej drogą elektroniczną (np. adresy odwiedzanych stron, wpisy w wyszukiwarce, adresy e-mail itp.).
Autor: mw/ja / Źródło: TVN24, PAP