Nie ma żadnej celowanej ustawy, która ma zlikwidować Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego - powiedział w TVN24 wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Likwidację tej izby, czyli "przedmiotu sporu" z Unią Europejską, zapowiadał w sierpniu ubiegłego roku Jarosław Kaczyński. - Mówimy o całościowej kontynuacji reformy wymiaru sprawiedliwości, a nie likwidacji tej czy innej izby - przekonywał Fogiel.
Od października Polska jest zobowiązana przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej do płacenia miliona euro dziennie za działanie nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Pomimo tego izba nadal pracuje i wydaje orzeczenia.
- Bruksela uważa, że nałożyła na nas karę. My na gruncie traktatów, które Polska podpisała, twardo twierdzimy, że wymiar sprawiedliwości nie należy do kompetencji, które zostały przekazane Unii Europejskiej - skomentował w poniedziałek w TVN24 wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.
Fogiel: nie ma żadnej ustawy o likwidacji Izby Dyscyplinarnej i nikt tego nigdy nie twierdził
Fogiel był też pytany o to, kiedy Izba Dyscyplinarna zostanie zlikwidowana. Zapowiadał to jeszcze w sierpniu ubiegłego roku Jarosław Kaczyński. - Zlikwidujemy Izbę Dyscyplinarną w tej postaci, w jakiej funkcjonuje ona obecnie i w ten sposób zniknie przedmiot sporu. (Dojdzie do tego - red.) we wrześniu, będą to projekty rządowe. One będą zmieniały kodeksy i musi to iść w dłuższym, kodeksowym trybie. Chodzi o konkretny kształt Izby Dyscyplinarnej, ale to nie oznacza, że ta Izba nie będzie funkcjonować w żadnej postaci - mówił prezes PiS. O planach likwidacji ID mówili też inni przedstawiciele obozu rządzącego, w tym premier Mateusz Morawiecki.
W poniedziałek Fogiel powiedział, że "nie ma żadnej ustawy i nikt tego nigdy nie twierdził, nikt nie mówił o żadnej ustawie likwidującej Izbę Dyscyplinarną".
- Od jakiegoś czasu mówimy o całościowej kontynuacji reformy wymiaru sprawiedliwości, a nie likwidacji tej czy innej izby. Rzeczywiście, w ramach tej reformy będzie również zmiana funkcjonowania systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, bardzo istotnego elementu dla funkcjonowania sądownictwa. Ale zostanie to zrealizowane po pełnych uzgodnieniach wszystkich zainteresowanych stron, a na pewno nie pod czyjkolwiek dyktat - podkreślił.
Powtórzył, że "nie ma żadnej celowanej ustawy, która ma zlikwidować tę czy inną izbę".
Źródło: TVN24