Prezydencki minister Andrzej Duda zwrócił się do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, by - jak tłumaczy, zgodnie z wolą tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego - skierował nowelizację ustawy o IPN do Trybunału Konstytucyjnego. Termin na podjęcie decyzji w sprawie nowelizacji upływa 30 kwietnia.
- Napisałem panu marszałkowi, że pan prezydent przed swoją śmiercią rozmawiał ze mną na temat ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej i nakazał mi przygotowanie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tej ustawy w trybie prewencyjnym, to znaczy blokującym jej wejście w życie do czasu rozstrzygnięcia przez Trybunał, co do zgodności jej zapisów z konstytucją - powiedział Duda.
Minister pracuje
Duda poinformował marszałka Sejmu, że pracuje nad wnioskiem do Trybunału w sprawie noweli. Ma go przygotować do 23 kwietnia. Minister tłumaczy, że ma na względzie to, by prawnicy marszałka mieli czas na przyjrzenie się wnioskowi i ewentualnie go uzupełnić. Podkreślił, że jak dotąd nie otrzymał odpowiedzi od Bronisława Komorowskiego.
Wcześniej we wtorek rzecznik marszałka Jerzy Smoliński powiedział, że przed podjęciem decyzji w sprawie nowelizacji ustawy o IPN Bronisław Komorowski spotka się z Kolegium IPN. - Do spotkania może dojść pod koniec tego tygodnia lub na początku przyszłego - mówił Smoliński.
Co z ustawą?
Nowela zmienia zasady wyboru władz IPN i poszerza dostęp do jego akt. Zgodnie z nowelizacją, w miejsce Kolegium IPN powołana będzie dziewięcioosobowa Rada IPN.
Zgodnie z konstytucją, prezydent ma 21 dni, aby podjąć decyzję o podpisaniu nowelizacji, skierowaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego lub zawetowaniu. Lech Kaczyński przed śmiercią nie wypowiedział się publicznie o ustawie, ale głośno krytykowało ją Prawo i Sprawiedliwość.
Wybór prezesa
Komorowski zapowiedział też projekt kolejnej nowelizacji ustawy o Instytucie w związku ze śmiercią w smoleńskiej katastrofie lotniczej jego prezesa Janusza Kurtyki. Jak mówił w ubiegłym tygodniu, nowelizacja jest możliwa do przeprowadzenia już na najbliższym posiedzeniu Sejmu (28-30 kwietnia). W ubiegłym tygodniu marszałek rozmawiał już w tej sprawie z szefem Kolegium IPN prof. Andrzejem Chojnowskim.
Teoretycznie kolegium IPN mogłoby rozpisać konkurs na nowego prezesa, choć nowelizacja ustawy o IPN - dopiero co skierowana do podpisu do prezydenta - tego nie przewiduje. Nowelizacja stanowi, że prezesa powoływać ma zwykłą większością głosów Sejm za zgodą Senatu, na wniosek Rady Instytutu Pamięci (według dzisiejszej ustawy prezesa powołuje Sejm większością 3/5 głosów).
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP