Siemoniak: ponad 500 osób było inwigilowanych Pegasusem

Źródło:
TVN24
Siemoniak: ponad 500 osób było inwigilowanych Pegasusem
Siemoniak: ponad 500 osób było inwigilowanych PegasusemTVN24
wideo 2/8
Siemoniak: ponad 500 osób było inwigilowanych PegasusemTVN24

Nieco ponad 500 osób było inwigilowanych za pomocą systemu Pegasus - przekazał w TVN24 Tomasz Siemoniak, minister koordynator służb specjalnych. Zaznaczył, że przypadków nieuzasadnionej inwigilacji "było zdecydowanie zbyt dużo".

Prokuratorzy prowadzący śledztwo dotyczące wykorzystania Pegasusa wystawili wezwania do stawiennictwa w prokuraturze dla pierwszych 31 osób, wobec których jest podejrzenie inwigilowania ich tym systemem. Osoby te zostaną przesłuchane w charakterze świadków.

CZYTAJ WIĘCEJ: Bodnar o Pegasusie i inwigilacji: 31 osób ze statusem świadka to pierwsza grupa, będą kolejne

Siemoniak: Pegasusem inwigilowano ponad 500 osób

Tomasz Siemoniak był pytany w "Rozmowie Piaseckiego" o to, ile osób było inwigilowanych Pegasusem. - Według tego, co przekazaliśmy ministrowi sprawiedliwości jako służby, nieco ponad 500 osób. Zobaczymy, w jaki sposób ujął tę informację minister sprawiedliwości, bo to on jest gospodarzem tego dokumentu - poinformował.

- Tak formalnie ta informacja prokuratora generalnego dotyczy ubiegłego roku, ale postanowił w związku z nadzwyczajną sytuacją inwigilacyjną pokazać, jak to wyglądało też w poprzednich latach - dodał.

Pytany, czy Pegasus był stosowany w pewnych okresach bardziej intensywnie, czy też liczba inwigilacji przy jego użyciu była "stabilna", Siemoniak odparł, że "nie było stabilnie". - Natomiast my nie prowadziliśmy takiej analizy. Bardziej nas interesowały te osoby, postępowania, śledztwa, o co chodziło w tych sprawach. Niech komisja śledcza, czy prokurator generalny zobaczy jakąś tendencję w tym. To dla nas nie miało większego znaczenia, czy w tym roku tyle, czy w innym. Liczyło się, czy to było uzasadnione, z czym było związane i jak to było potem wykorzystywane w śledztwie - powiedział minister. 

Siemoniak powiedział, że wśród tych ponad 500 przypadków użycia Pegasusa "na pewno są przypadki uzasadnione, podejrzanie o terroryzm, czy kwestie kontrwywiadowcze". - Z tym nikt nie dyskutuje. Gdy chodzi o bezpieczeństwo, o zapobieżenie zamachowi myślę, że jest tutaj akceptacja opinii publicznej dla daleko idącego działania służb. Po to powstał Pegasus, po to państwo Izrael, firmy izraelskie go wynalazły, żeby właśnie w takich sytuacjach je stosować - zauważył minister koordynator służb specjalnych.

Jak dodał, "stąd potem cofnięcie licencji, nie tylko Polsce, bo w wielu krajach pokusa polityków, żeby tego używać przeciw niewygodnym politykom, adwokatom, sędziom, prokuratorom była zbyt duża". - Nie chcę tutaj o jakiejś proporcji powiedzieć, tych przypadków było zdecydowanie zbyt dużo - ocenił Siemoniak.

Siemoniak: nieuzasadnionych przypadków zastosowania Pegasusa jest absolutnie zbyt dużo

Siemoniak powiedział, że lista 31 osób, które wezwała prokuratura, "to osoby, co do których jest (podejrzenie - red.) graniczące z pewnością, że wykorzystanie (Pegasusa - red.) było w sposób nieuzasadniony".

Pytany, czy w tej liczbie ponad 500 osób podsłuchiwanych Pegasusem więcej jest przypadków używania tego systemu w celach politycznych, czy uzasadnionych z punktu widzenia bezpieczeństwa, Siemoniak odparł, że "to są bardzo subiektywne oceny". - Uważam, że tych nieuzasadnionych jest absolutnie zbyt dużo - stwierdził.

Dodał, że przypadek Krzysztofa Brejzy pokazuje "jak w soczewce, w jaki sposób podchodzono do tego oprogramowania". - Tu nie chodzi tylko o to, żeby zaspokoić ciekawość opinii publicznej, ale rozliczyć odpowiedzialnych - podkreślił Siemoniak.

"Prokuratura bada to, czy te zgody nie były wyłudzane"

- My jako służby specjalne przekazaliśmy komplet materiałów, liczby. Natomiast to, co robi z tym prokurator generalny, to są jego decyzje - powiedział Siemoniak. Zaznaczył, że we wszystkich ponad 500 przypadkach zastosowania Pegasusa, inwigilację prowadzono za zgodą sądu.

- Prokuratura bada to, czy te zgody nie były wyłudzane - dodał. Wyjaśnił, że "jest jedną sprawą zwykła, rutynowa kontrola operacyjna, a inną jest inwigilacja takim systemem jak Pegasus".

- Pytanie, czy sędziowie mieli zawsze świadomość, jakie narzędzie będzie tutaj stosowane - powiedział Siemoniak. Dodał, że "komfort ich pracy w tych obszarach jest bardzo mały". - Jest presja czasu, jest pojedynczy sędzia - zauważył. - Będziemy proponowali zmiany ustawowe w tym zakresie, żeby w bardzo rzetelny sposób podchodzić do wszystkiego, co jest ingerencją w prywatność, kontrolą operacyjną obywatela, podejrzanego, czy różnych innych osób, które muszą być sprawdzane - zapowiedział minister.

Przyznał, że system Pegasus z punktu widzenia polskich służb to rozdział zamknięty. - Na pewno służby muszą iść z duchem czasu. W sprawach terrorystycznych, kontrwywiadowczych potrzeba różnych narzędzi. Polskie służby je stosują. Natomiast takiego systemu jak Pegasus, zwłaszcza stosowanego wobec własnych obywateli, którzy są niewygodni dla władzy, nigdy za tego rządu nie będzie - zapewnił.

Siemoniak: zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego to decyzja prezydenta

Siemoniak pytany, czy widzi potrzebę zwołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego w związku z wydarzeniami na Bliskim Wschodzie, odparł, że "to jest decyzja prezydenta". - Ja jestem za tym, żeby Rada Bezpieczeństwa Narodowego obradowała często. Mówiłem to zawsze, gdy byłem przedstawicielem opozycji. To są ważne rzeczy, dotyczą bezpieczeństwa Polski - podkreślił.

- Krytykowaliśmy, że za rzadko się zbiera Rada, bo właściwie przed wybuchem wojny (w Ukrainie - red.) prawie się nie zbierała. To, że jesteśmy teraz w rządzie i mamy więcej informacji, nie znaczy, że już nie chcemy, żeby tak właśnie było - powiedział Siemoniak.

Powtórzył, że "to są decyzje prezydenta" - Prezydent w kontakcie z premierem jest w stanie bardzo łatwo tutaj podjąć działanie - zauważył.

"Ukraina bez pomocy Zachodu nie da rady"

Siemoniak powiedział, że dysproporcja sił w wojnie między Ukrainą i Rosją "jest jasna od samego początku". - Myślę, że to nie jest tylko kwestia służb, tylko ogólnej oceny potencjału Ukrainy i Rosji, potencjału wojskowego, amunicji, liczby żołnierzy, liczby rezerw - wymieniał.

Zaznaczył, że "sojusznicy, Amerykanie i my wiemy dokładnie co się dzieje" na froncie w Ukrainie. Pytany, czy "jest źle", odpowiedział, że "źle czy dobrze" to "bardzo subiektywna kategoria". - Ukrainie trzeba pomagać ze wszystkich sił. Informacje z ostatniej nocy, że ma szansę być przegłosowany pakiet amerykański w Izbie Reprezentantów są informacjami bardzo pozytywnymi - ocenił minister.

CZYTAJ WIĘCEJ: Izba Reprezentantów USA zajmie się osobno pakietami wsparcia dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu

- Ta informacja jest absolutnie kluczowa, bo Ukraina bez pomocy Zachodu nie da rady. To wszyscy widzą, to widać gołym okiem - stwierdził Siemoniak. Dodał, że "ta informacja nie tylko jest ważna sama w sobie, bo popłynie następny sprzęt i amunicja, ale też zupełnie inaczej ustawia psychologicznie całą sytuację".

- Ukraińcy przez ostatnie kilka miesięcy mieli poczucie, że tej perspektywy pomocy jest za mało i coraz bardziej zbliżał się ten moment, w którym Ukraina by musiała zacząć oszczędzać amunicję i sprzęt - powiedział Siemoniak. Podkreślił, że Ukraińcy "walczą też o pokój w Europie, o to, żeby zatrzymać Rosję i dlatego w naszym interesie jest pomoc Ukrainie".

- Sądzę, że republikanie, nawet kandydat na prezydenta Donald Trump, zdają sobie sprawę z tego, że jest granica politycznej gry sprawą pomocy dla Ukrainy czy pomocy dla Izraela. Doszliśmy do takiego punktu, że Stany Zjednoczone zaczęły czuć się odpowiedzialne za to, że widoczna jest ich słabość i tę słabość trzeba przełamać - przekonywał Siemoniak.

W jego ocenie, jeśli te pakiety pomocy dla Ukrainy i Izraela zostaną przegłosowane, "będziemy mieli zupełnie nową sytuację". - Myślę, że wszyscy przyjaciele Ukrainy odczują to, że rusza kolejna faza pomocy - dodał.

Autorka/Autor:ads, momo

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Dwie szesnastolatki utonęły w zbiorniku retencyjnym Kaczy Smug w Wiązownicy-Kolonii w województwie świętokrzyskim. - Odłączyły się od grupy i weszły do wody. Po chwili straciły grunt pod nogami i zniknęły pod wodą - relacjonowała młodszy aspirant Joanna Szczepaniak z Komendy Powiatowej Policji w Staszowie.

Dwie nastolatki utonęły w zbiorniku retencyjnym

Dwie nastolatki utonęły w zbiorniku retencyjnym

Źródło:
TVN24, PAP

Słowacka większość parlamentarna przegłosowała kontrowersyjny projekt ustawy likwidującej publiczne media znane jako Radio i TV Słowacji (RTVS). Opozycja nie brała udziału w głosowaniu i wyszła z sali obrad. Słowacka telewizja publiczna przez lata była uznawana za najbardziej wiarygodne źródło informacji w kraju. Projekt zmian w mediach budzi sprzeciw Słowaków. Ulicami Bratysławy przeszło wiele demonstracji antyrządowych.

Kontrowersyjna ustawa przyjęta. Opozycja wyszła z sali

Kontrowersyjna ustawa przyjęta. Opozycja wyszła z sali

Źródło:
PAP

Pisarka i tłumaczka Renata Lis wzięła w Danii ślub z kobietą, a potem wystąpiła do warszawskiego Urzędu Stanu Cywilnego z wnioskiem o transkrypcję, czyli wpisanie zagranicznego dokumentu do polskich ksiąg i uznania go. Urząd nie podjął jeszcze decyzji, ale już poinformował prokuraturę okręgową. W 2022 roku (kiedy prokuratorem generalnym był Zbigniew Ziobro) śledczy poprosili urzędników o sygnał w każdej podobnej sprawie. Dlaczego nic się nie zmieniło, chociaż od zmiany władzy minęło pół roku? - Zmiany nastąpiły, ale chyba jeszcze nie do wszystkich dotarły - przekazuje tvn24.pl Piotr Skiba, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Pisarka chciała uznania swojego małżeństwa z kobietą w Polsce, urząd poinformował prokuraturę

Pisarka chciała uznania swojego małżeństwa z kobietą w Polsce, urząd poinformował prokuraturę

Źródło:
tvn24.pl

Amerykański aktor i producent filmowy Donald Sutherland zmarł w wieku 88 lat po długiej walce z chorobą. Wśród najpopularniejszych produkcji, w których zagrał, były "Igrzyska śmierci", "Duma i uprzedzenie" czy "Złoto dla zuchwałych".

Donald Sutherland nie żyje. Znany aktor zmarł po długiej chorobie

Donald Sutherland nie żyje. Znany aktor zmarł po długiej chorobie

Źródło:
BBC, Variety, Reuters

Trwają poszukiwania nastoletniego Brytyjczyka Jaya Slatera, który zaginął w górzystym regionie Teneryfy. Jego matka przekazała, że to były jego pierwsze zagraniczne wakacje z przyjaciółmi. "Zachęcałam go do wyjazdu i mówiłam: Będziesz się świetnie bawił" - wspominała.​​ Lokalna dziennikarka podkreślała, że czwartek "to kluczowy dzień".

Brytyjczyk zaginął na Teneryfie. To był jego pierwszy wakacyjny wyjazd ze znajomymi

Brytyjczyk zaginął na Teneryfie. To był jego pierwszy wakacyjny wyjazd ze znajomymi

Źródło:
BBC, Sky News

- Kaczyński rozpoczyna wojnę o to, kogo mianuje na kandydata na prezydenta w PiS. To jest ostatnia waluta, którą ma dzisiaj w polityce Jarosław Kaczyński. Nikt z nas nie kwestionuje tego, że to będzie poważny kandydat bądź kandydatka - mówił w "Faktach po Faktach" Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). - Nie dziwię się, że wszyscy (politycy Suwerennej Polski - red.) zaczynają uciekać z tego tonącego, pirackiego okrętu. Prezes Kaczyński będzie przytulał niektórych - powiedziała Monika Wielichowska (KO).

"Ostatnia waluta Kaczyńskiego"

"Ostatnia waluta Kaczyńskiego"

Źródło:
TVN24

Były nuncjusz apostolski w USA arcybiskup Carlo Mario Vigano - który od dawna ostro krytykuje papieża Franciszka - został oskarżony o schizmę i z tego powodu wezwany do watykańskiej Dykasterii Nauki Wiary. "Arcybiskup Vigano dopuścił się pewnych zachowań i musi odpowiedzieć" - oświadczył watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin.

Zbuntowany arcybiskup wezwany przez Watykan. Oskarżenia o schizmę uznaje za "zaszczyt"

Zbuntowany arcybiskup wezwany przez Watykan. Oskarżenia o schizmę uznaje za "zaszczyt"

Źródło:
PAP, Reuters

W środę CBA weszło do Rządowego Centrum Legislacji na polecenie Prokuratury Okręgowej w Warszawie, realizując polecenie zajęcia dokumentów - dowiedział się nieoficjalnie portal tvn24.pl. Szczegóły nie są na razie znane.

CBA w Rządowym Centrum Legislacji

CBA w Rządowym Centrum Legislacji

Źródło:
tvn24.pl

- Nie wiem, dlaczego pan przewodniczący Włodzimierz Czarzasty powiedział o tym w ten sposób, bo taka decyzja absolutnie nie zapadła - mówiła w "Kropce nad i" ministra do spraw równości Katarzyna Kotula. Odniosła się do stwierdzenia współlidera Nowej Lewicy, że w ustawie o związkach partnerskich - w sprawie której toczą się koalicyjne rozmowy - "nie ma przysposobienia dzieci przez pary homoseksualne".

Katarzyna Kotula o słowach Włodzimierza Czarzastego. "Nie wiem, dlaczego taka deklaracja padła"

Katarzyna Kotula o słowach Włodzimierza Czarzastego. "Nie wiem, dlaczego taka deklaracja padła"

Źródło:
TVN24

Utrata większości w sejmiku na Podlasiu skończyła się dla Prawa i Sprawiedliwości odejściem z partii byłego ministra Krzysztofa Jurgiela. W Małopolsce PiS wciąż ma większość, ale nic z tego nie wynika, bo nie jest w stanie wybrać marszałka. Głosowania przegrywa samo ze sobą.

Problemy PiS w Małopolsce. "Jarosław Kaczyński stracił panowanie nad własną partią"

Problemy PiS w Małopolsce. "Jarosław Kaczyński stracił panowanie nad własną partią"

Źródło:
Fakty TVN

Brytyjski bank NatWest zakończy działalność w Polsce do końca 2025 roku - informuje Reuters. Pracę straci 1600 osób. Rzecznik banku wytłumaczył, że decyzja została podjęta po zakończeniu w naszym kraju konkretnego projektu, który dotyczył przestępstw finansowych.

Brytyjski bank zamknie oddział w Polsce. Pracę straci 1600 osób

Brytyjski bank zamknie oddział w Polsce. Pracę straci 1600 osób

Źródło:
Reuters

Rosyjski dyktator Władimir Putin wybrał się do Korei Północnej i Wietnamu na pokładzie wysłużonej maszyny z serii Iljuszyn Ił-96. "New York Times" podkreśla, że podróż rosyjskiego prezydenta odbywa się niedługo po katastrofach lotniczych, w których zginął prezydent Iranu Ebrahim Raisi i wiceprezydent Malawi Saulos Chilima. Przywiązanie głowy państwa do zaprojektowanej jeszcze w czasach ZSRR konstrukcji ma być - zdaniem amerykańskiej gazety - sposobem na przekonanie opinii publicznej, że konstrukcji Ił-96 nie można niczego zarzucić.

Nie chcą ich nawet rosyjskie linie lotnicze, Putin dalej nimi lata

Nie chcą ich nawet rosyjskie linie lotnicze, Putin dalej nimi lata

Źródło:
The New York Times

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne przed upałem. Gorącu towarzyszyć mogą także niebezpieczne burze - w piątek synoptycy planują wydanie alarmów, także najwyższego stopnia.

W tych regionach zrobi się szczególnie groźnie. W prognozach alarmy najwyższego stopnia

W tych regionach zrobi się szczególnie groźnie. W prognozach alarmy najwyższego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Już dziewięć milionów dorosłych Polaków choruje na otyłość - alarmują eksperci. I wskazują, że wciąż przybywa dzieci i młodzieży z nadmierną masą ciała. O tym, z jakimi konsekwencjami wiąże się otyłość, oraz jak krzywdząca jest związana z nią stygmatyzacja, mówi nowa kampania edukacyjna.

"Właśnie przekroczyliśmy w Polsce próg zdrowotnej katastrofy". Choruje już 9 milionów dorosłych

"Właśnie przekroczyliśmy w Polsce próg zdrowotnej katastrofy". Choruje już 9 milionów dorosłych

Źródło:
PAP

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu poinformował, że mężowi 39-letniej Natalii przedstawiono zarzut zabójstwa z zamiarem bezpośrednim. Przyznał się do zbrodni. Nie potrafił wyjaśnić, dlaczego zabił. Powiedział, że "coś w nim pękło". Został tymczasowo aresztowany, do 17 września.

Mąż 39-letniej Natalii przyznał się do zabójstwa

Mąż 39-letniej Natalii przyznał się do zabójstwa

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Francuskie media opisują przypadek Francuzki, na ciele której pojawiły się ogromne pęcherze po przechadzce z córką nad jeziorem. Co wywołało tak ostrą reakcję skórną?

Ogromne pęcherze na nogach i ból. Spacer nad jeziorem zamienił się w koszmar

Ogromne pęcherze na nogach i ból. Spacer nad jeziorem zamienił się w koszmar

Źródło:
ENEX, BFM TV, tvn24.pl

Truskawkowy Księżyc zalśni na nocnym niebie. Nadchodząca pełnia będzie szczególnie efektowna, ponieważ Srebrny Glob zawiśnie wyjątkowo nisko nad horyzontem. Przez to będzie się wydawał większy niż zwykle, a nawet może przybrać pomarańczowy kolor.

Przed nami jedno z "najbardziej wyjątkowych zjawisk astronomicznych tego roku"

Przed nami jedno z "najbardziej wyjątkowych zjawisk astronomicznych tego roku"

Źródło:
Z głową w gwiazdach, NASA, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy jednego z bloków w podwarszawskim Piasecznie poinformowali służby o nieprzyjemnym zapachu. W jednym z mieszkań odnaleziono ciało starszej kobiety. Było już w stanie rozkładu.

W bloku od tygodni unosił się nieprzyjemny zapach. W mieszkaniu znaleziono zwłoki kobiety

W bloku od tygodni unosił się nieprzyjemny zapach. W mieszkaniu znaleziono zwłoki kobiety

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mimo starań lekarzy nie udało się uratować 19-dniowego noworodka, który w środę trafił do szpitala w Gorzowie Wielkopolskim. Jak przekazywał rzecznik lecznicy, chłopiec miał poważne obrażenia głowy, a jego stan określano jako krytyczny. Prokuratura wyjaśnia, skąd u noworodka takie obrażenia. Zatrzymano rodziców dziecka oraz babcię.

Nie żyje 19-dniowy noworodek. Do szpitala trafił z obrażeniami głowy. Rodzice i babcia zatrzymani

Nie żyje 19-dniowy noworodek. Do szpitala trafił z obrażeniami głowy. Rodzice i babcia zatrzymani

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Sześć lat temu 13-letni wówczas Paweł poczuł się źle podczas szkolnej wycieczki. Lekarz początkowo zignorował jego stan i nie zdecydował od razu o zabraniu go do szpitala. Chłopiec został sparaliżowany. Dzięki intensywnej rehabilitacji jego stan zdrowia uległ znacznej poprawie. Lekarz stanął przed sądem.

13-letni Paweł za późno trafił do szpitala, został sparaliżowany. Lekarz skazany

13-letni Paweł za późno trafił do szpitala, został sparaliżowany. Lekarz skazany

Źródło:
PAP

Od początku czerwca w Grecji doszło do serii zaginięć i śmierci turystów. Jak zauważa lokalna policja, wszyscy oni wybrali się na piesze wycieczki w upalną pogodę. Zdaniem naukowców właśnie zmiany klimatu i coraz częstsze fale upałów mogą być wyjaśnieniem tych zdarzeń. - Mózg jest kluczem do wszystkiego - wyjaśnia ekspert.  

Seria zaginięć i śmierci turystów w Grecji. Policja: jest wspólny wzorzec

Seria zaginięć i śmierci turystów w Grecji. Policja: jest wspólny wzorzec

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Oszczędności Karola Karskiego podczas pracy w Parlamencie Europejskim wzrosły 20-krotnie. Ma też więcej mieszkań. Ryszard Czarnecki stał się milionerem. Również majątek Róży Thun znacząco urósł. Byli europosłami co najmniej dekadę - teraz już nie zostali wybrani. Sprawdzamy, z jakimi majątkami kończą przygodę w Brukseli.

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Źródło:
Konkret24

Od 6 lipca obowiązywać będą nowe przepisy nakładające obowiązek posiadania w nowych rejestrowanych samochodach tak zwanych czarnych skrzynek. Specjalne urządzenia rejestrujące pomogą w namierzaniu sprawców wypadków czy oszustów ubezpieczeniowych. Jakie zmiany obejmą wkrótce kierowców?

Od lipca tego urządzenia nie może zabraknąć w samochodzie

Od lipca tego urządzenia nie może zabraknąć w samochodzie

Źródło:
tvn24.pl

W tym roku minęło 30 lat od polskiej premiery "Listy Schindlera". Film opowiedział światu historię niemieckiego przedsiębiorcy, który uratował życie ponad tysiąca Żydów. Obraz został obsypany nagrodami. Wpłynął też na odrodzenie się społeczności żydowskiej w Polsce. Jak do tego doszło? O tym w reportażu dla amerykańskiej telewizji MSNBC opowiedział Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, który przy tej okazji rozmawiał z autorami filmu.

Historia wybawiciela ponad tysiąca Żydów. Śladami "Listy Schindlera" wybrał się ambasador USA w Polsce

Historia wybawiciela ponad tysiąca Żydów. Śladami "Listy Schindlera" wybrał się ambasador USA w Polsce

Źródło:
tvn24.pl, msnbc

Dziennikarz "Faktów" TVN Paweł Szot zdobył II nagrodę w konkursie dziennikarskim Silesia Press. Doceniono go za reportaż "Gdzie on są?", opowiadający historię rodziców zaginionego ukraińskiego żołnierza, którzy starali się uzyskać odpowiedź na pytanie, co się stało z ich synem. Główną nagrodę otrzymała Ewa Niewiadomska z Polskiego Radia Katowice za reportaż "Jestem wojną".

Dziennikarz "Faktów" TVN Paweł Szot z nagrodą w konkursie Silesia Press

Dziennikarz "Faktów" TVN Paweł Szot z nagrodą w konkursie Silesia Press

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wskazano laureatów Młodzieżowego Konkursu Dziennikarskiego Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Zostały nimi Jagoda Łuszczak, Eliza Kunath oraz Emilia Putek. Celem Konkursu jest promowanie rzetelnego, jakościowego dziennikarstwa oraz podnoszenie świadomości na temat roli mediów w demokratycznym społeczeństwie. Jego partnerami merytorycznymi są Radio Zet, telewizja TVN24 i Uniwersytet SWPS. 

Młodzieżowy Konkurs Dziennikarski Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego. Wskazano najlepsze prace  

Młodzieżowy Konkurs Dziennikarski Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego. Wskazano najlepsze prace  

Źródło:
tvn24.pl
Są na świecie już od pięciu miesięcy, ale tutaj mają tylko trzy

Są na świecie już od pięciu miesięcy, ale tutaj mają tylko trzy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o Tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o Tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o Tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

Czwarta edycja konkursu dla maturzystów organizowanego przez Fundację Collegium Civitas i ZNP dobiegła końca. Wyłoniono dziesiątkę laureatów, którzy otrzymają między innymi bezpłatne indeksy czołowych uczelni niepublicznych - Akademii Leona Koźmińskiego, Collegium Civitas i Uniwersytetu SWPS.

Maturzyści o tym, "jaka polska demokracja przyszłości". Wyłoniono zwycięzców konkursu

Maturzyści o tym, "jaka polska demokracja przyszłości". Wyłoniono zwycięzców konkursu

Źródło:
tvn24.pl, naukawpolsce.pl

Rysie iberyjskie nie są już zagrożone wyginięciem. Od wielu lat w Hiszpanii i Portugalii prowadzone są działania na rzecz reintrodukcji tego rzadkiego, dzikiego kota. Na początku XX wieku dzika populacja zwierzęcia liczyła zaledwie 62 dorosłe osobniki, a teraz wzrosła do ponad 2000.

Na początku wieku był na skraju wymarcia. Teraz przestał być zagrożony

Na początku wieku był na skraju wymarcia. Teraz przestał być zagrożony

Źródło:
PAP, IUCN