Już dziś rozpoczyna się zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski, na którym 104 biskupów wybierze swojego nowego przewodniczącego. Największe szanse według spekulacji mediów mają metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz i metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.
Obecnym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski jest abp Józef Michalik, który także może liczyć się w głosowaniu. Biskupi dokonają wyboru nowego przewodniczącego KEP na kadencję w latach 2009-2014. Wybrany zostanie też wiceprzewodniczący.
Według Polskiej Agencji Prasowej, która powołuje się na źródła z kręgów zbliżonych do Episkopatu, największe szanse ma ktoś z trójki Dziwisz, Nycz, Głódź. Uprawnionych do kandydowania na urząd przewodniczącego jest w sumie 43 biskupów diecezjalnych - tylko ci mają bierne prawo wyborcze. Uprawnionych do głosowania jest natomiast 104 biskupów.
Zasady wyboru
W pierwszym dniu zebrania, biskupi wybiorą przewodniczącego Konferencji na kadencję 2009-2014. Wybrany też będzie wiceprzewodniczący Episkopatu.
Według nowych zasad mogą odbyć się maksymalnie trzy tury głosowań. W pierwszej i drugiej turze bierze się pod uwagę proporcje większościowe. Aby wygrać wybory - kandydat musi mieć 50 procent + jeden głos. Jeśli natomiast w dwóch turach żaden z kandydatów nie osiągnie większości - do trzeciej przechodzą już tylko dwaj kandydaci i ten z nich zostaje przewodniczącym, który ma więcej głosów. W przypadku, gdyby obydwaj w dalszym ciągu mieli taką samą liczbę głosów - wskazany będzie ten, kto jest starszy święceniami biskupimi.
Zgłaszanie kandydatów odbywa się anonimowo, na piśmie, na karcie do głosowania z nazwiskami kandydatów.
Kilka problemów
Podczas dwudniowych obrad, hierarchowie mają zapoznać się też z oficjalnym pismem Stolicy Apostolskiej na temat raportu z prac Kościelnej Komisji Historycznej oraz Zespołu ds. Oceny Etyczno-Prawnej w kwestii lustracji duchownych. Biskupi będą się też zastanawiać nad formą upublicznienia wyników prac Komisji Historycznej (taką decyzję podjął Episkopat jesienią 2007 roku). Pozostałe problemy, jakimi mają zająć się hierarchowie, to: kwestia kadencyjności proboszczów oraz spadek liczby powołań kapłańskich.
Źródło: "Rzeczpospolita"
Źródło zdjęcia głównego: TVN24