Piotr Gliński - kandytat Prawa i Sprawiedliwości na premiera - to absolwent ekonomii, socjologii, były przewodniczący Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Już wcześniej próbował swoich sił w polityce, kandydując do Sejmu, jako przedstawiciel porozumienia ruchów ekologicznych z listy Uniii Wolności. Wtedy - bez powodzenia.
Gliński urodził się w 1954 roku w Warszawie. Pracuje jako socjolog w Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, kieruje także Zakładem Socjologii Struktur Społecznych na Uniwersytecie w Białymstoku.
Ekonomista, socjolog
Studiował w Instytucie Nauk Ekonomicznych, a także w Instytucie Socjologii Uniwerstytetu Warszawskiego.
W 1978 roku obronił pracę magisterską w zakresie ekonomii ("Stosunki konsumpcji a aktualny model konsumpcji"). Sześć lat później uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych na podstawie pracy "Ekonomiczne uwarunkowania stylu życia rodziny miejskiej w Polsce w latach siemdziesiątych", a 1997 roku habilitował się w Instytucie Filozofii i Socjologi PAN na podstawie rozprawy "Polscy Zieloni. Ruch społeczny w okresie przemian".
Specjalizacja naukowa
Jego specjalizacja naukowa obejmuje badania ruchów społecznych, socjologię kultury i społeczeństwa obywatelskiego, a także badanie społecznych aspektów ochrony środowiska.
Wielokrotnie przebywał na stażach zagranicznych, m.in. na półrocznym stypendium Fundacji Forda na Uniwersytecie Stanforda w USA. Wykładał na uczelniach europejskich i amerykańskich.
Prezes i konsultant W 1989 został członkiem Społecznego Instytutu Ekologicznego, którym kierował w latach 1997–2003. W latach 2005–2011 był przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.
Uczestniczył także w pracach Komitetu Badań i Prognoz Polska 2020 oraz Komitetu Człowiek i Środowisko. Był konsultantem m.in. programu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju.
Przygoda z polityką
W drugiej połowie lat 90. ubiegłego wieku działał w Wyborczej Koalicji Liderów Ekologicznych w której, uczenistniczyło kilkudziesiąt orgranizacji ekologicznych z Polski.
Z ramienia WKLE kandydował bez powodzenia w wyborach parlamentarnych w 1997 roku z listy Unii Wolności.
Autor: km//kdj / Źródło: tvn24.pl