Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Komorowski złożył w czwartek wniosek o odwołanie ze stanowiska. Powodem rezygnacji są względy osobiste - poinformowało RCB. Na czele RCB ma stanąć zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Janusz Skulich - wynika z nieoficjalnych źródeł zbliżonych do rządu.
Marek Komorowski związany był z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa od marca 2010 r. Od grudnia 2010 r. pełnił obowiązki dyrektora, a od czerwca 2012 r. kierował Centrum jako dyrektor.
Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska potwierdziła, że powodem dymisji Komorowskiego są sprawy osobiste. Zastrzegła jednak, że nie mają one związku z zapowiadaną przez premiera Donalda Tuska zmianą nadzoru nad RCB. Centrum bezpośrednio nadzoruje szef rządu, w planach kontrolę ma sprawować szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. - Zmiany te będą wkrótce realizowane, ale nie są one powodem dymisji - zaznaczyła Kidawa-Błońska.
Kto po Marku Komorowskim?
- Dyrektor w czwartek spotkał się ze swoimi najbliższymi współpracownikami i poinformował ich o swojej decyzji - powiedziała Izabela Laskowska z RCB.
Pod kierownictwem Komorowskiego RCB przygotowało kilka dokumentów strategicznych z punktu widzenia zarządzania kryzysowego, w tym opracowany po raz pierwszy w Polsce – Narodowy Program Ochrony Infrastruktury Krytycznej.
Z dwóch nieoficjalnych źródeł zbliżonych do rządu wynika, że nowym szefem RCB ma zostać zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Janusz Skulich.
Podporządkowanie RCB i MSW
Na początku marca Tusk powiedział w Sejmie, że Polska musi być przygotowana na długotrwałą niestabilność za wschodnią granicą i dlatego będzie budować taki zestaw środków, który wzmocni możliwości szybkiej reakcji w sytuacjach krytycznych. Wymienił m.in. podporządkowanie RCB MSW oraz szybkie przeprowadzenie zmian w służbach specjalnych.
Z kolei szef MSW wyjaśniał, że w zapowiedzianych przez premiera zmianach chodzi o szybkość podejmowania decyzji. RCB podlega obecnie premierowi, a odpowiedzialność za zarządzanie kryzysowe spoczywa na MSW. - W związku z tym, mamy taką dość dziwną konstrukcję, gdzie z jednej strony, minister jest odpowiedzialny za zarządzanie kryzysowe, ale to ciało, które to realizuje, jest gdzie indziej. Więc to jest taka naturalna integracja narzędzi - mówił minister.
Centrum działa od 6 lat
Komorowski jest ekspertem w zakresie ochrony ludności i ratownictwa, zwłaszcza w obszarze współpracy międzynarodowej. Absolwent Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. W latach 2002-2009 ukończył kursy UE, NATO, ONZ z dziedziny współpracy międzynarodowej w zakresie ochrony ludności, zarządzania kryzysowego i ratownictwa. Był zastępcą dyrektora Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności (2007) oraz doradcą komendanta głównego PSP (2009). Uczestniczył w misjach ratowniczych w Czechach (2002), Iranie (2003) i Haiti (2010). Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zainaugurowało działalność w sierpniu 2008 r. Jego głównym celem jest analizowanie zagrożeń w oparciu o dane uzyskiwane ze wszelkich możliwych źródeł. RCB zapewnia obsługę Rady Ministrów, premiera, szefa MSWiA i Rządowego Zespołu Zarządzenia Kryzysowego w sprawach zarządzania kryzysowego oraz pełni funkcję krajowego centrum zarządzania kryzysowego.
Autor: nsz/jk / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24