Polska

Cisza wyborcza przedłużona. Do 22.30

Polska

PKW: cisza wyborcza przedłużona do 22.30
tvn24Cisz wyborcza potrwa do 22.30

Państwowa Komisja Wyborcza zdecydowała o przedłużeniu ciszy wyborczej do godz. 22.30. Decyzja zapadła po tym, jak w lokalu wyborczym w Kowalach (woj. śląskie) zmarła 80-latka. Kobieta zasłabła, zanim odebrała kartę do głosowania. Lokal wyborczy był zamknięty przez 1,5 godziny.

PKW poinformowała o przedłużeniu ciszy wyborczej na konferencji prasowej ok. godz. 20.25.

- Zdarzenie nadzwyczajne. Przed chwilą otrzymaliśmy informację, że w miejscowości Kowale, w powiecie cieszyńskim, o godz. 17.35 w lokalu wyborczym zasłabła 80-letnia kobieta. Na miejsce została wezwana karetka pogotowia. Podjęto akcję reanimacyjną, jednakże osoba zmarła w lokalu wyborczym - poinformował Sylwester Marciniak, wiceszef PKW.

Jak dodał, przerwa w pracach komisji obwodowej w Kowalach trwała od godz. 17.30 do 19. Głosowanie wznowiono, ale w związku z przerwą w tym właśnie lokalu zostaje ono przedłużone.

PKW poinformowała, że cisza wyborcza została przedłużona w całym kraju. Zakończy się dopiero o godz. 22.30.

Marciniak wyjaśnił, że obwodowa komisja w Kowalach musiała uzyskać zgodę na przedłużenie głosowania od okręgowej komisji wyborczej w Bielsku-Białej. Taka uchwała została podjęta. Rolą PKW było jedynie "niezwłoczne" przekazanie tej informacji do wiadomości publicznej.

W miejscowości Kowale, w której głosowanie potrwa półtorej godziny dłużej, mieszka ok. 600 osób. Uprawnionych do głosowania jest 536 osób. Frekwencja na godz. 17 wyniosła 40,30 proc.

Pierwszą informację o śmierci kobiety otrzymaliśmy na Kontakt24.

Wyniki PKW w poniedziałek

W pozostałych lokalach wyborczych głosowanie przebiegło bez zakłóceń i zakończyło się punktualnie o godz. 21.

PKW szacuje, że wyniki wyborów poda w poniedziałek wieczorem. O godz. 22.30 pierwsze wyniki sondażowe przygotowane przez pracownię Ipsos zostaną zaprezentowane na antenie TVN, TVN24, TVN24 BiŚ. O głosy Polaków ubiegali się dwaj kandydaci: Andrzej Duda i Bronisław Komorowski. Druga tura wyborów jest rozstrzygająca. Prezydentem zostanie ten kandydat, który zdobędzie w niedzielnym głosowaniu więcej głosów.

Autor: db/tr / Źródło: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości