Andrzej Duda wygrywa wybory prezydenckie

25 maja 2015
Andrzej Duda według sondaży został nowym prezydentem Polski
Andrzej Duda według sondaży został nowym prezydentem Polski
Andrzej Duda

Kandydat PiS Andrzej Duda uzyskał w II turze wyborów prezydenckich 51,55 proc. głosów, pokonując popieranego przez PO urzędującego prezydenta Bronisława Komorowskiego (48,45 proc.) - wynika z oficjalnych danych PKW.

Już w niedzielę wieczorem informowaliśmy, w oparciu o sondaż Ipsos dla TVP, TVN24 i Polsat News - o tym, że wybory prezydenckie wygrał Andrzeja Dudę. Głosowało na niego 52 proc. uprawnionych, a na Bronisława Komorowskiego 48 proc.

PKW, po zliczeniu wszystkich głosów, potwierdziła dane sondażowe. Andrzej Duda uzyskał 51,55 proc. głosów w drugiej turze wyborów prezydenckich. Bronisław Komorowski otrzymał poparcie 48,45 proc. wyborców. Frekwencja wyniosła 55, 34 proc.

Clinton nie musi zeznawać. Wystarczą wyjaśnienia na piśmie

Sąd federalny orzekł, że Hillary Clinton nie musi stawiać się w sądzie dla złożenia pod przysięgą zeznań ws. pozwu wniesionemu przeciw niej w związku z używaniem prywatnego serwera mailowego dla urzędowej korespondencji w okresie, gdy była sekretarzem stanu.

Zarząd Platformy bez premier. Tematem listy wyborcze

Listy PO w jesiennych wyborach parlamentarnych mają być gotowe do końca lipca, a prawdopodobnie 6 sierpnia zatwierdzi je Rada Krajowa partii - takie ustalenia zapadły na czwartkowym posiedzeniu zarządu Platformy. Władze PO poruszyły też kwestię senackiej debaty ws. in vitro.

"Wyniki Pawła Kukiza są taką wściekłością ludzi". Gorąca dyskusja w "Drugim śniadaniu mistrzów"

- Te wyniki Pawła Kukiza są taką wściekłością ludzi, którzy chcieliby po prostu sobie żyć, mieć rodziny, mieszkania, pracę, która nie jest upokarzająca. A w zamian dostają Ewę Kopacz, która mówi, że teraz już na pewno coś zrobi. Po ośmiu latach rządów, przed wyborami? I oni nawet nie wiedzą, że to tych ludzi jeszcze bardziej denerwuje. Oni nie wiedzą, że właśnie sobie wbijają ostatni gwóźdź do trumny tymi ruchami - ocenił w programie „Drugie śniadanie mistrzów” pisarz Zygmunt Miłoszewski.

Mobilizacja przed wyborami i podkreślenie przywództwa

Platforma Obywatelska głośno bije się w pierś. W partii szczera, twarda i otwarta rozmowa, ale ścinania głów nie będzie. Ewa Kopacz w bojowym nastroju mobilizuje swoją partię. Chce zapomnieć o rutynie i pokazać swoją nową twarz. Dla młodych i tych, którzy mieszkają na wsi. Materiał "Polski i Świata".

Pawłowicz do Kukiza: "Pan teraz tchórzy?! Nie wstydzi się pan?". Ten ironizuje: "Kukiz to agent PO"

"Proszę pomóc PiS i innym środowiskom patriotycznym dokończyć zmiany. Proszę nam pomóc" - apeluje posłanka PiS Krystyna Pawłowicz do Pawła Kukiza. Zapowiedział on podczas koncertu w Jarocinie, że "nie chce tworzyć żadnej partii". W liście skierowanym do muzyka Pawłowicz pisze, że Kukiz stroi "infantylne fochy". Ten odpowiada: " Pani 'analiza' mojej wypowiedzi jest przykładem na to, do czego prowadzi partiokracja i 'jedynki' na listach przyznawane przez Wodza".

To tu będzie urzędował prezydent elekt

Biura prezydenta elekta Andrzeja Dudy, do czasu jego zaprzysiężenia, będą się mieściły w pałacyku MSZ przy ul. Foksal - poinformował minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna.

Kaczyński o marszu PiS po władzę. "Jesteście oddziałem szturmowym"

- Mamy silnego człowieka, który może Polskę zmienić. Trzeba mu dać szansę, a ta szansa to wybory parlamentarne. One rozstrzygną, kto będzie rządził - mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński. Były premier był gościem honorowym X Zjazdu Klubów "Gazety Polskiej".

Kopacz twarzą PO w kampanii. "Jesienią Polacy pokażą wam czerwoną kartkę"

- Z przywództwem pani premier Ewy Kopacz idziemy do wyborów, ona daje gwarancję zwycięstwa - powiedział w "Kawie na ławę" Jacek Protasiewicz z PO. - Polaków zupełnie nie interesuje, kto stoi na czele PO - ocenił natomiast Joachim Brudziński z PiS. Politycy na antenie TVN24 dyskutowali o powyborczej kondycji Platformy Obywatelskiej.