Polska

Ślubowały w Sejmie. Jedna z szalikiem, druga w koszulce "Konstytucja". Kim są nowe posłanki?

Polska

Anita Sowińska pokazała szalik z napisem "Konstytucja" podczas ślubowania w Sejmie
Anita Sowińska pokazała szalik z napisem "Konstytucja" podczas ślubowania w Sejmietvn24
wideo 2/20

We wtorek posłowie IX kadencji Sejmu składali ślubowanie. Wśród nich wyróżniła się jedna z nowo wybranych posłanek Anita Sowińska. Kiedy przyszła jej kolej, posłanka Lewicy wstała i wypowiadając uroczyście słowo "ślubuję" uniosła nad głowę szalik z napisem "Konstytucja". Magdalena Filiks wybrana z ramienia Koalicji Obywatelskiej miała na sobie koszulkę z takim napisem, a w ręku ustawę zasadniczą.

We wtorek podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu IX kadencji zgromadzeni na sali plenarnej parlamentarzyści złożyli ślubowanie. Prowadzili je posłowie sekretarze, wybrani spośród najmłodszych posłów, kolejno wyczytując imiona i nazwiska posłów.

Podczas ślubowania uniosła szalik z napisem "Konstytucja"

Podczas ślubowania wyróżniała się nowo wybrana posłanka Lewicy Anita Sowińska. Kiedy zostały wyczytane jej imię i nazwisko, sejmowa debiutantka wstała i uniosła nad głowę szalik z napisem "Konstytucja". Po wypowiedzeniu słowa "ślubuję", złożyła szalik i usiadła na swoje miejsce.

Każdy parlamentarzysta do słowa "ślubuję" mógł dodać formułę "tak mi dopomóż Bóg". Tej formuły nie wypowiedział żaden z posłów Lewicy.

Sowińska zamieściła na Twitterze zdjęcie, na którym trzyma uniesiony szalik. Opatrzyła je słowami roty ślubowania poselskiego.

"Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej" - napisała.

Podobnym akcentem odznaczyła się także na tle innych posłanka Koalicji Obywatelskiej. Magdalena Filiks złożyła ślubowanie w koszulce z napisem "Konstytucja", trzymając w ręku egzemplarz ustawy zasadniczej.

Magdalena Filiks złożyła ślubowanie w koszulce z napisem "Konstytucja" i ustawą zasadniczą w dłoni
Magdalena Filiks złożyła ślubowanie w koszulce z napisem "Konstytucja" i ustawą zasadniczą w dłonitvn24

Kim jest Anita Sowińska

Anita Sowińska startowała w październikowych wyborach parlamentarnych z listy KW SLD w okręgu piotrkowskim (nr 10). Obejmował on Piotrków Trybunalski i Skierniewice oraz powiaty: bełchatowski, opoczyński, piotrkowski, radomszczański, rawski, skierniewicki, tomaszowski. Otrzymując 13 023 głosy, zdobyła mandat posłanki. IX kadencja Sejmu będzie jej pierwszą w poselskich ławach. Wcześniej bez powodzenia ubiegała się o miejsce w Parlamencie Europejskim, startując w majowych wyborach z listy Wiosny. Otrzymała wówczas 26 496 głosów.

Sowińska jest członkinią zarządu Wiosny, a z wykształcenia ekonomistką, menedżerką i ekspertką w zakresie zarządzania zmianami oraz tworzenia i usprawniania procesów. Na Akademii L. Koźmińskiego w Warszawie ukończyła studia podyplomowe Excecutive MBA. Określa się również jako działaczka społeczna, działająca w obszarach ekologii, zrównoważonego rozwoju oraz demokratycznego państwa prawa.

Kim jest Magdalena Filiks

Magdalena Filiks została posłanką startując z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu szczecińskim - nr 41. Obejmował on Szczecin i Świnoujście oraz powiaty: goleniowski, gryficki, gryfiński, kamieński, myśliborski, policki, pyrzycki, stargardzki, łobeski. Otrzymała 14 224 głosy.

Filiks jest także liderką Komitetu Obrony Demokracji, w którym działa od 2015 roku. Z wykształcenia jest ekonomistką.

Autor: akr/adso / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości