"Nie możemy czekać". Apel do marszałek Sejmu w sprawie Banasia

TVN24

Nitras: żądamy natychmiastowego zwołania Komisji Kontroli Państwowejtvn24
wideo 2/37

Żądamy natychmiastowego zwołania sejmowej komisji do spraw kontroli państwowej w celu złożenia przez pana Mariana Banasia wyjaśnień - powiedział na konferencji prasowej w Sejmie Sławomir Nitras (PO). Jak dodał, chodzi "wyjaśnienia dotyczące stanu jego majątku, oświadczeń majątkowych i błędów w tych oświadczeniach majątkowych, źródeł jego dochodów oraz domniemanych powiązań ze światem przestępczym". - Mamy do czynienia z kryzysem państwa - ocenił poseł PO Marcin Kierwiński.

Marian Banaś poinformował w wydanym w czwartek oświadczeniu, że zakończył urlop bezpłatny i przystąpił do wykonywania obowiązków w NIK. Zadeklarował, że będzie "przeciwstawiał się wszelkim próbom ataku na jego osobę jako Prezesa Najwyższej Izby Kontroli".

Banaś udał się na bezpłatny urlop pod koniec września, po emisji reportażu "Superwizjera" TVN, który wskazał na wątpliwości dotyczące oświadczeń majątkowych prezesa Najwyższej Izby Kontroli.

W środę Centralne Biuro Antykorupcyjne zakończyło trwającą od 16 kwietnia kontrolę oświadczeń majątkowych prezesa NIK. Biuro poinformowało w komunikacie, że szef Najwyższej Izby Kontroli ma siedem dni "na zgłoszenie uwag do zastrzeżeń CBA, które nie zostały wyjaśnione w trakcie trwania kontroli oświadczeń majątkowych".

PO apeluje o "pilne, nadzwyczajne zwołanie komisji kontroli państwowej"

Poseł PO Sławomir Nitras na konferencji prasowej zwołanej w piątek w Sejmie zaapelował do marszałek Sejmu Elżbiety Witek. - Żądamy natychmiastowego zwołania komisji [do spraw - przyp. red.] kontroli państwowej w celu złożenia przez pana prezesa Banasia wyjaśnień dotyczących stanu jego majątku, oświadczeń majątkowych i błędów w tych oświadczeniach majątkowych, źródeł jego dochodów oraz domniemanych powiązań ze światem przestępczym - powiedział.

Podkreślił, że jest to żądanie formułowane jeszcze przez posłów kończącej się kadencji Sejmu.

- My nie możemy w tej sprawie czekać - zaznaczył Nitras.

"Mamy do czynienia z kryzysem państwa"

Obecny na konferencji Marcin Kierwiński (PO) ocenił, że "mamy do czynienia z kryzysem państwa".

- Jeżeli Najwyższa Izba Kontroli ma działać w sposób transparentny, Polacy muszą dokładnie wiedzieć, co dzieje się wokół pana prezesa Mariana Banasia - przekonywał. Dodał, że po odniesieniu się przez Banasia do zastrzeżeń Centralnego Biura Antykorupcyjnego dotyczących kontroli jego oświadczeń majątkowych "ten raport powinien być jawny, powinien być przedstawiony opinii publicznej".

Zdaniem Kierwińskiego "zbyt dużo jest znaków zapytania w tej sprawie, zbyt dużo jest tajemnic ze strony PiS-u po tej sprawie, zbyt duże jest podejrzenie tego, że ta sprawa przez wiele tygodni zamiatana była przez służby specjalne pod dywan".

- Opinia publiczna ma prawo wiedzieć, na czym dokładnie polega afera Banasia i jaka jest skala tej afery. Stąd nasze żądanie komisji i stąd nasze żądanie pilnego odtajnienia raportu Centralnego Biura Antykorupcyjnego wtedy, gdy będzie on już gotowy - dodał Kierwiński.

Kierwiński: mamy do czynienia z kryzysem państwatvn24

Autor: akr / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: