Mija 60 lat od utworzenia muzeum Oświęcim-Brzezinka, które ma upamiętniać zbrodnie niemieckie okresu II Wojny Światowej.
Głównym elementem obchodów rocznicowych jest trzydniowa międzynarodowa konferencja "Pamięć - Świadomość - Odpowiedzialność".
W konferencji wezmą udział największe autorytety w dziedzinie badań nad holokaustem, ludobójstwem oraz totalitaryzmem i jego skutkami. Wykłady wygłoszą między innymi: noblista Elie Wiesel, prof. Władysław Bartoszewski, prof. Yehuda Bauer i profesor Israel Gutman.
Państwowe Muzeum Oświęcim-Brzezinka powołano na mocy ustawy z 2 lipca 1947 roku. Głównym założeniem przy wyznaczaniu stref ochronnych było zachowanie autentycznego kontekstu Miejsca Pamięci i zapewnienie mu niezbędnej ochrony. W granicach Muzeum znajdują się poobozowe obiekty i ruiny, włącznie z ruinami komór gazowych i krematoriów, kilkanaście kilometrów obozowego ogrodzenia i dróg wewnętrznych oraz rampa kolejowa (w Birkenau). W 1979 roku tereny byłego KL Auschwitz-Birkenau wpisane zostały do międzynarodowego rejestru dóbr dziedzictwa światowego UNESCO.
Pierwszą wystawę w KL Auschwitz otwarto już w 1947 roku. Przedstawiała ona historię zagłady oraz warunki egzystencji więźniów obozu. W 1955 roku nastąpiło otwarcie nowej wystawy, która z pewnymi zmianami przetrwała do dziś. W części poobozowych bloków od 1960 roku umieszczano tzw. wystawy narodowe tworzone z inicjatywy byłych więźniów z różnych krajów, zrzeszonych w Międzynarodowym Komitecie Oświęcimskim.
Na terenie byłego obozu Birkenau, ze względu na wyjątkowy charakter tego miejsca, będącego przede wszystkim cmentarzem, od początku nie tworzono żadnych wystaw. Starano się zachować tu stan zbliżony do oryginalnego. Jedynym nowym dużym elementem wprowadzonym na teren tej części obozu był Międzynarodowy Pomnik Ofiar Obozu, uroczyście odsłonięty w 1967 roku. W pracach prowadzonych od kilku lat przez Muzeum skoncentrowano się na objaśnieniu i upamiętnieniu terenu i obiektów, na pokazaniu istotnych miejsc i najważniejszych wydarzeń z historii KL Auschwitz.
Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady, utworzony został przez Niemców na przedmieściach Oświęcimia, polskiego miasta włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy. Jego nazwa została zmieniona na Auschwitz i stała się również określeniem obozu Konzentrationslager Auschwitz. Obóz powstał w połowie 1940 roku, kilkanaście miesięcy przed przystąpieniem przez nazistów do "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej" - realizowanego systematycznie planu wymordowania Żydów zamieszkujących okupowane przez III Rzeszę tereny.
Bezpośrednim powodem utworzenia obozu była powiększająca się liczba aresztowanych masowo Polaków, przekraczająca możliwości "lokalowe" istniejących więzień. Początkowo miał to być kolejny z tworzonych przez Niemców już od początku lat trzydziestych obozów koncentracyjnych. Funkcję tę obóz spełniał zresztą przez cały okres swego istnienia, nawet gdy - od 1942 roku - stał się równocześnie największym obozem śmierci.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24