W Warszawie, z udziałem premiera, szefa PO Donalda Tuska, zbierze się dziś Rada Krajowa Platformy, która ma podsumować 5 lat rządów, omówić plany na kolejne 3 lata, a także dyskutować o sprawach europejskich, w tym o trwających w Europie negocjacjach ws. budżetu unijnego na lata 2014-2020.
Posiedzenie Rady Krajowej ma być początkiem akcji spotkań parlamentarzystów Platformy z obywatelami. Posłowie i senatorowie będą jeździć w teren i przedstawiać dokonania 5 lat rządu Donalda Tuska.
- Na tych spotkaniach będziemy chcieli mówić o tym, co przez te pięć lat się wydarzyło. Ale chcemy też powiedzieć przede wszystkim o tym, co planujemy na następne lata, tłumaczyć i wyjaśnić expose premiera - zaznaczył rzecznik rządu. Jak podkreślił, posłowie i senatorowie Platformy będą ponadto pytać ludzi, "co według nich jest istotne na najbliższe miesiące czy lata, co powinno być priorytetem działania rządu".
W całym kraju
Częściej niż do tej pory po Polsce ma też jeździć premier. Spotkania mają się odbywać we wszystkich gminach - potrwają do połowy grudnia - zapowiedział rzecznik rządu Paweł Graś.
Parlamentarzyści PO mają ruszyć w teren "uzbrojeni" w publikację "Pięć lat stabilnego rozwoju. Platforma Obywatelska 2007-2012" oraz w prezentacje multimedialne.
O pieniądzach
PO zajmie się też sprawami europejskimi. - Kontekst spraw europejskich będzie zdecydowanie dominujący. Najważniejszym punktem Rady będzie informacja premiera Donalda Tuska m.in. na temat wieloletnich ram finansowych - powiedział w czwartek szef mazowieckiej PO Andrzej Halicki.
Sytuacja dotycząca negocjacji budżetu UE na lata 2014-2020 jest trudniejsza niż można się było tego spodziewać - powiedział w czwartek w Brukseli Donald Tusk podsumowując swoje rozmowy z politykami unijnymi na temat nowej perspektywy finansowej UE. W środę premier rozmawiał o nowym unijnym budżecie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, z szefem Komisji Europejskiej Jose Barroso, szefem Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem, a w czwartek rano z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem. Szef rządu rozmawiał też telefonicznie z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem. Londyn domaga się największych cięć w unijnej kasie, tymczasem Polska jest im zdecydowanie przeciwna. W piątek odwiedził Polskę prezydent Francji Francois Hollande, który w Warszawie rozmawiał zarówno z Bronisławem Komorowskim jak i Donaldem Tuskiem. W Sejmie mówił o konieczności obrony polityki spójności, której Polska jest beneficjentem.
Autor: mn/tr / Źródło: PAP, tvn24.pl