15 października nowym świętem? Powstała petycja do marszałka Sejmu

Źródło:
TVN24.pl, Rzeczpospolita
Ambasador USA: rekordowa frekwencja mocnym wyrazem tego, jak ważna dla Polaków jest wolność i demokracja
Ambasador USA: rekordowa frekwencja mocnym wyrazem tego, jak ważna dla Polaków jest wolność i demokracjaTVN24
wideo 2/5
Ambasador USA: rekordowa frekwencja mocnym wyrazem tego, jak ważna dla Polaków jest wolność i demokracjaTVN24

"Niech każdy 15 października będzie Dniem Społeczeństwa Obywatelskiego" – proponują członkowie ruchu obywatelskiego Ostrowski Spacer Protestacyjny "Łańcuch Światła". Nowe święto miałoby upamiętniać rekordową frekwencję podczas ostatnich wyborów parlamentarnych. Pomysł wsparła posłanka Polski 2050 Barbara Oliwiecka, utworzona została również petycja w tej sprawie do marszałka Sejmu Szymona Hołowni. 

Członkowie ruchu obywatelskiego Ostrowski Spacer Protestacyjny "Łańcuch Światła" wyszli z inicjatywą ustanowienia w dniu 15 października nowego święta. Jego pomysłodawczynią jest Dagmara Majewska-Misiek. Dzień Społeczeństwa Obywatelskiego miałby upamiętniać rekordową frekwencję podczas ostatnich wyborów parlamentarnych.

W sprawie wcielenia inicjatywy w życie utworzyła już ona skierowaną do marszałka Sejmu petycję. - Ta petycja nie powstała po to, żeby się cieszyć, że ta czy inna partia zdobyła większość, ale żeby docenić rekordową frekwencję i zaangażowanie obywateli - przekonuje w rozmowie z tvn24.pl pani Dagmara z ruchu "Łańcuch Światła". - To, jak obywatele się zebrali, jakie przeprowadzali akcje, jak olbrzymia była akcja profrekwencyjna, ile osób poszło na wybory, ile z nich stało w kolejkach do późnych godzin nocnych. To należy docenić - dodaje.  

ZOBACZ TEŻ: Ambasador USA: rekordowa frekwencja mocnym wyrazem tego, jak ważna dla Polaków jest wolność i demokracja

Dzień Społeczeństwa Obywatelskiego  

Pytana, jak wyobraża sobie obchody Dnia Społeczeństwa Obywatelskiego, pomysłodawczyni przyznaje, że chciałaby by były wówczas organizowane rozmaite akcje promujące inicjatywy społeczne, w szczególności w mniejszych miejscowościach.

- Tu nie chodzi o ustanowienie kolejnego dnia wolnego od pracy - podkreśla. - Dzień Społeczeństwa Obywatelskiego by takim dniem nie był. Chodzi o nagłaśnianie działań obywateli, o pokazanie ludziom, że mają oni wpływ na to, co dzieje się w Polsce. Trzeba przypominać, jak ważne jest społeczeństwo obywatelskie - mówi. - Nawet jeśli finalnie nie będzie takiego święta, musimy pilnować, żeby społeczeństwo obywatelskie nie zasnęło, ale żeby było cały czas aktywne – dodaje.

15 października nowym świętem

Pod internetową petycją pani Dagmary skierowaną do Szymona Hołowni do tej pory podpisy złożyło 500 osób. Inicjatywa zdobyła też wsparcie posłanki Polski 2050 Barbary Oliwieckiej. - Warto upamiętnić rekordową frekwencję, wyższą nawet niż podczas wyborów w 1989 roku. Ważnym argumentem jest to, że frekwencja była wysoka po obu stronach sceny politycznej. To było prawdziwe święto demokracji - wyjaśniła w rozmowie z "Rzeczpospolitą" posłanka.

18 stycznia Oliwiecka złożyła w sprawie ustanowienia nowego święta interpelację poselską do ministry ds. społeczeństwa obywatelskiego Agnieszki Buczyńskiej. Choć ministra publicznie nie odniosła się jeszcze do kwestii interpelacji, z nieoficjalnych ustaleń wynika, że jest do niej pozytywnie nastawiona.  

ZOBACZ TEŻ: Młodzi po wyborach. "15 października to był początek walki"

Autorka/Autor:jdw//mm

Źródło: TVN24.pl, Rzeczpospolita

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. Zjawiskom towarzyszyć mają intensywne opady deszczu i silny wiatr. Grzmieć ma na terenie aż 15 województw. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Ostrzeżenia przed burzami w 15 województwach

Ostrzeżenia przed burzami w 15 województwach

Źródło:
IMGW

Po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw NATO szefowa fińskiej dyplomacji Elina Valtonen oceniła, że "w dłuższej perspektywie Rosja nie ma możliwości wygrać tej wojny". - Jesteśmy w naprawdę dobrym miejscu - stwierdziła.

"W dłuższej perspektywie Rosja nie ma możliwości wygrać tej wojny"

"W dłuższej perspektywie Rosja nie ma możliwości wygrać tej wojny"

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? W niedzielę 2.06 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Miejscami dość silnie wieje i intensywnie pada. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Poranek głośny od grzmotów

Gdzie jest burza? Poranek głośny od grzmotów

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę w Meksyku odbędą się wybory prezydenckie i parlamentarne. Do głosowania uprawnionych jest 98 milionów Meksykanów. W wyścigu o prezydenturę sondaże wskazują jako niemal pewną zwyciężczynię kobietę - Claudię Sheinbaum. W przeddzień wyborów w Meksyku ponad 200 lokali wyborczych zostało zniszczonych i podpalonych przez lokalne gangi, by uniemożliwić obywatelom udział w głosowaniu. Komentatorzy wskazują, że tegoroczna kampania wyborcza, w której zamordowano wielu kandydatów, była najkrwawszą w historii kraju.

Meksyk wybiera. Święto demokracji w cieniu przemocy

Meksyk wybiera. Święto demokracji w cieniu przemocy

Źródło:
PAP

Siły rosyjskie przeprowadziły w ciągu doby 21 ataków na 10 miejscowości w obwodzie sumskim na północnym wschodzie Ukrainy. Jedna z rosyjskich rakiet uderzyła w domy w Bałaklii w obwodzie charkowskim, raniąc 13 osób, w tym dzieci. Obróciła domy mieszkalne w ruinę. 830 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
tvn24.pl, Kyiv Independent, Reuters, PAP

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wziął udział w odbywającej się w Singapurze konferencji Shangri-La na temat bezpieczeństwa. Zełenski chce zebrać poparcie i kolejnych stronników przed zaplanowanym na czerwiec szczytem w Szwajcarii, gdzie będzie omawiany jego plan pokojowy.

"Musimy współpracować z całym światem". Zełenski zbiera stronników przed czerwcowym szczytem pokojowym

"Musimy współpracować z całym światem". Zełenski zbiera stronników przed czerwcowym szczytem pokojowym

Źródło:
Reuters

Kapsuła badawcza chińskiej sondy kosmicznej Chang'e-6 wylądowała w nocy z soboty na niedzielę na ciemnej, niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca. Celem misji jest pobranie próbki księżycowego gruntu - poinformowały w niedzielę światowe media, powołując się na Chińską Narodową Agencję Kosmiczną i agencję informacyjną Xinhua.

Chińska sonda kosmiczna wylądowała na ciemnej stronie Księżyca

Chińska sonda kosmiczna wylądowała na ciemnej stronie Księżyca

Źródło:
PAP, Reuters

Na stronach sejmowych opublikowano oświadczenia majątkowe polityków za 2023 rok. Real Madryt zwyciężył z Borussią Dortmund w finale Ligi Mistrzów. W Hagen na zachodzie Niemiec padły strzały. Zakończyły się wybory w największej demokracji świata. W internecie pojawił się deepfake z rzecznikiem Departamentu Stanu. W nadbałtyckich miejscowościach ruszyły międzynarodowe patrole. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć niedzielę 2 czerwca.

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 2 czerwca

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 2 czerwca

Źródło:
tvn24.pl

W Tel Awiwie odbyła się w sobotę demonstracja, w której udział wzięło - jak twierdzą organizatorzy - ponad 100 tysięcy ludzi. Protestujący domagali się, by rząd Benjamina Netanjahu doprowadził do uwolnienia zakładników porwanych przez terrorystów do Strefy Gazy - podał portal Times of Israel.

Tysiące ludzi na ulicach izraelskiej stolicy. Domagali się ugody w sprawie Gazy

Tysiące ludzi na ulicach izraelskiej stolicy. Domagali się ugody w sprawie Gazy

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. Niedziela 2.06 w wielu regionach kraju przyniesie burze z ulewami i silnymi porywami wiatru. Możliwy jest też grad. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 25 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - niedziela 2.06. Kolejny dzień z ulewami i burzami

Pogoda na dziś - niedziela 2.06. Kolejny dzień z ulewami i burzami

Źródło:
tvnmeteo.pl

Michael Cohen, były prawnik Donalda Trumpa i główny świadek oskarżycieli w jego procesie karnym, pytał w polskim konsulacie w Nowym Jorku o możliwość uzyskania polskiego obywatelstwa. Do tej informacji dotarł korespondent "Faktów" TVN.

Był głównym świadkiem w procesie Donalda Trumpa. Michael Cohen miał się pytać o polskie obywatelstwo

Był głównym świadkiem w procesie Donalda Trumpa. Michael Cohen miał się pytać o polskie obywatelstwo

Źródło:
Fakty TVN

Sobota upływała w części kraju pod znakiem burz. Zjawiskom towarzyszyły obfite opady deszczu i porywisty wiatr. Nad Płockiem przeszła ulewa, zalewając ulice i samochody. Strażacy interweniowali ponad 100 razy. Materiały pokazujące gwałtowne zjawiska pogodowe otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Auta zalane po koła, ulice pod wodą. Ulewa w Płocku

Auta zalane po koła, ulice pod wodą. Ulewa w Płocku

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24, portalplock.pl

Trudno tam dojechać, przetrwać zimę, zawsze trochę pieniędzy trzeba trzymać w skarpecie, bo bywa, że brakuje prądu i bankomat nie działa. Jest też problem z pracownikami. - Zawsze trzeba było ich tutaj ściągnąć, dać im mieszkanie - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Ewa Żechowska, szefowa bieszczadzkiej Chaty Wędrowca. - Jest taki przesąd, że pierwsze cztery lata są weryfikacją. Jak ktoś je przeżyje, to jest duża szansa, że w Bieszczadach zostanie - mówi Marta Gawron, właścicielka domków U Szoguna. Nie zamieniłaby jednak Wetliny na żadne miasto.

"Ludziom na kalkulatorze wychodzą kosmiczne pieniądze. Tak to nie będzie"

"Ludziom na kalkulatorze wychodzą kosmiczne pieniądze. Tak to nie będzie"

Źródło:
tvn24.pl

Bardzo tym ludziom współczuję i mam nadzieję, że szybko powrócą do zdrowia - powiedział w "Faktach po Faktach" Włodzimierz Cimoszewicz, odnosząc się do funkcjonariuszy zranionych przez cudzoziemców na granicy z Białorusią. - Ale też zastanawiam się, dlaczego w przypadkach, kiedy to nie jest konieczne, oni znajdują się tak blisko tego płotu, że można dokonać jakiegoś ataku - przyznał były premier, obecnie europoseł.

Funkcjonariusze zranieni przy granicy z Białorusią. "Dlaczego oni tam w ogóle podchodzą? To nieprofesjonalne"

Funkcjonariusze zranieni przy granicy z Białorusią. "Dlaczego oni tam w ogóle podchodzą? To nieprofesjonalne"

Źródło:
TVN24

Dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne w sobotnim wypadku między Opolem a Ozimkiem (woj. opolskie). Samochód z niewyjaśnionych przyczyn zjechał z drogi, uderzył w drzewo i dachował. Jak podają lokalne media, podróżowały nim siostry zakonne. Służby badają przyczyny wypadku.

Auto zjechało z drogi, uderzyło w drzewo i dachowało. Media: ofiarami siostry zakonne

Auto zjechało z drogi, uderzyło w drzewo i dachowało. Media: ofiarami siostry zakonne

Źródło:
TVN24, prostozopolskiego.pl, PAP

48 osób zostało ewakuowanych przez służby w Krasinie (woj. warmińsko-mazurskie) po tym, jak na pochylni wykoleił się i utknął statek, na którym przebywali. Nikt nie został ranny.

Statek utknął na pochylni. Ewakuowano kilkudziesięciu pasażerów

Statek utknął na pochylni. Ewakuowano kilkudziesięciu pasażerów

Źródło:
TVN24

Nie żyje 31-letni wikary z parafii Świętego Stanisława Biskupa Męczennika w Żerkowie. Policja wyjaśnia okoliczności jego śmierci. Nieoficjalnie wiadomo, że duchowny miał ranę postrzałową. Mężczyzna miał pozwolenie na broń.

Śmierć na plebanii. Nie żyje wikary

Śmierć na plebanii. Nie żyje wikary

Źródło:
tvn24.pl

Reżim w Pjongjangu wysłał nad terytorium Korei Południowej kolejne balony ze śmieciami i odchodami - informuje w sobotę południowokoreańska armia. W mijającym tygodniu na jej terytorium dotarło już kilkaset takich obiektów.

Kolejne balony z północy. Przenoszą śmieci i odchody

Kolejne balony z północy. Przenoszą śmieci i odchody

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
Myślała, że ma "krótki lont", a on miał glejaka

Myślała, że ma "krótki lont", a on miał glejaka

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W wyborach europejskich Polacy wybiorą 53 europosłów na kolejną kadencję Parlamentu Europejskiego. Co warto wiedzieć przed głosowaniem? Oto przewodnik, który w prosty sposób wyjaśnia, jak przebiegają wybory w Unii Europejskiej.

Przewodnik po eurowyborach w siedmiu infografikach. To warto wiedzieć

Przewodnik po eurowyborach w siedmiu infografikach. To warto wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

"Nie oddamy Europy" - to spot przygotowany przez Akcję Demokracja, mający zachęcić Polaków do zagłosowania w wyborach do europarlamentu 9 czerwca. Jego autorzy wskazują na to, że Polska jest bezpieczna tylko we wspólnej i silnej Unii Europejskiej.

Profrekwencyjny spot Akcji Demokracja pokazuje, co może się stać, gdy zabraknie Unii Europejskiej

Profrekwencyjny spot Akcji Demokracja pokazuje, co może się stać, gdy zabraknie Unii Europejskiej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W ogrodach kancelarii premiera zorganizowano w sobotę wiele atrakcji z okazji Dnia Dziecka. W "Bajkowym ogrodzie" pojawił się między innymi Robert Lewandowski, który - otoczony przez tłum młodych fantów - wypisywał autografy. Odbyły się też liczne zabawy i konkursy. "Spełnienia marzeń i prawdziwych przyjaźni" życzyła z kolei wszystkim dzieciom para prezydencka.

Wyjątkowy gość w ogrodach kancelarii premiera. Lewandowski odwiedził "Bajkowy ogród" w Dzień Dziecka

Wyjątkowy gość w ogrodach kancelarii premiera. Lewandowski odwiedził "Bajkowy ogród" w Dzień Dziecka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiadała o filmach "Garfield" oraz "Puchatek: Krew i miód 2", które właśnie trafiły do kin. W programie wspomniano także między innymi o kłopotach na planie ósmej części "Mission: Impossible".

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Film "Sami swoi. Początek" okazał się kinowym hitem: na dużym ekranie obejrzało go ponad 800 tysięcy widzów. Teraz nową produkcję z bohaterami znanymi z kultowej trylogii Sylwestra Chęcińskiego znajdziemy w Playerze.

Kinowy hit do obejrzenia na małym ekranie

Kinowy hit do obejrzenia na małym ekranie

Źródło:
DDTVN, tvn24.pl