Dożywotni zakaz posiadania zwierząt, kary do 100 tysięcy oraz do 2 lat więzienia - Sejm chce zaostrzyć karanie za znęcanie się nad zwierzętami. Projekt Zespół Przyjaciół Zwierząt popiera resort sprawiedliwości.
Zajmujący się tym projektem poseł Paweł Suski (PO) powiedział, że powinien on trafić do marszałka w jeszcze w czwartek lub piątek. Na pytania posłów dotyczące możliwych zmian w prawie odpowiadał w Sejmie wiceminister sprawiedliwości Piotr Kluz.
Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało doprecyzowanie niektórych przepisów. Oprócz zakazu posiadania zwierząt dla skazanych za okrucieństwo wobec nich chodzi m.in. zakaz tzw. kopiowania, czyli obcinania psom uszu i ogonów. Ponadto w znowelizowanej ustawie miałoby zostać wskazane, że policjant, strażnik gminny lub upoważniony przedstawiciel organizacji społecznej odbierając "w przypadkach niecierpiących zwłoki" zwierzę właścicielowi, miałby działać jako organ egzekucyjny - czyli mogłby wejść na posesję nawet wtedy, gdy właściciel się nie zgadza.
Kara do 100 tysięcy
Zdaniem resortu sprawiedliwości powinna wzrosnąć także maksymalna kwota nawiązek na rzecz ochrony zwierząt orzekanych przez sądy wobec skazanych za okrucieństwo. - Zdaniem ministra sprawiedliwości taka nawiązka powinna być wymierzana do 100 tys. zł - mówił wiceminister Kluz. Obecnie może to być jedynie 2,5 tys. zł.
Resort badał kwestię karalności osób znęcających się nad zwierzętami i okazało się, że spośród 199 spraw tego typu, 132 zakończyły się umorzeniem lub odmową wszczęcia postępowania. Zapadło blisko 60 wyroków, ale jedynie w czterech orzeczono bezwzględną karę więzienia.
3 lata za okrutne bicie psa
Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt przewiduje także zwiększenie kar za znęcanie się nad zwierzętami do dwóch lat ograniczenia lub pozbawienia wolności (obecnie jest to rok), a za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem do trzech lat (obecnie dwa lata). Osoba, która będzie znęcała się nad zwierzęciem, będzie mogła stracić prawo do ich posiadania nawet dożywotnio.
W projekcie zakazuje się także trzymania zwierząt na uwięzi dłużej niż 12 godzin albo w sposób powodujący cierpienie. Po wprowadzeniu przepisów, długość uwięzi, na której trzymane będzie zwierzę, nie będzie mogła być mniejsza niż trzy metry.
W projekcie pozostawiony został dyskutowany wcześniej zakaz strzelania przez myśliwych do zdziczałych, błąkających się psów i kotów.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24