W 艣rod臋 Sejm g艂osuje nad poprawk膮 do ustawy o systemie o艣wiaty. Jest w niej zapis, kt贸ry przyj膮艂 Senat na wniosek LPR, 偶e podstaw贸wki i gimnazja obowi膮zkowo wprowadz膮 "jednolity str贸j uczniowski". Ustawy jeszcze nie ma, ale ju偶 aplikant radcowski kancelarii w Warszawie Marek W艂adzi艅ski podwa偶a jej zgodno艣膰 z konstytucj膮, informuje "Gazeta Wyborcza".
- W idei szkolnych mundurk贸w nie ma nic z艂ego, ale decyzja powinna by膰 pozostawiona rodzicom, uwa偶a prawnik. Przygotowa艂 skarg臋 do rzecznika praw obywatelskich, kt贸ry b臋dzie m贸g艂 j膮 z艂o偶y膰 w Trybunale Konstytucyjnym. Wy艣le j膮, je艣li tylko obowi膮zek noszenia mundurk贸w wejdzie w 偶ycie.
- Ta skarga ma szanse w Trybunale Konstytucyjnym, ocenia konstytucjonalista prof. Wiktor Osiaty艅ski, kt贸ry przeczyta艂 wniosek aplikanta.
W艂adzi艅ski zareagowa艂 na pro艣b臋 dziesi臋cioletniej c贸rki swoich znajomych, kt贸ra nie chce si臋 ubiera膰 tak samo, jak jej kole偶anki. Wed艂ug jego analizy narzucenie uczniom obowi膮zkowego stroju narusza art. 47 konstytucji, czyli "prawo do decydowania o swoim 偶yciu osobistym", oraz art. 48 ust. 1, kt贸ry przyznaje rodzicom prawo do "wychowania dzieci zgodnie z w艂asnymi przekonaniami".
Zdaniem prof. Osiaty艅skiego warto protestowa膰 przeciwko obowi膮zkowym mundurkom. - To pr贸ba si艂 totalitarnego umys艂u ministra Romana Giertycha. Mundurki nie bez powodu by艂y elementem obyczaju komunistycznego czy faszyzmu, bo to umys艂 totalitarny wchodzi w ludzkie gusta, w sfer臋 ludzkich wybor贸w, do kt贸rych nale偶y ubi贸r.
殴r贸d艂o: PAP, Gazeta Wyborcza