Dzieci w tym roku szkolnym już nie wrócą do szkół? To możliwe

Źródło:
tvn24.pl
Dzieci w tym roku szkolnym już nie wrócą do szkół?
Dzieci w tym roku szkolnym już nie wrócą do szkół?TVN24
wideo 2/5
Dzieci w tym roku szkolnym już nie wrócą do szkół?TVN24

- Być może nie będzie powrotu do szkół przed wakacjami – mówił w weekend minister edukacji Dariusz Piontkowski. A równocześnie premier Mateusz Morawiecki zapowiedział odmrożenie żłobków, przedszkoli i szkół dla najmłodszych. Nauczyciele są zaniepokojeni.

- Być może nie będzie powrotu do szkół przed wakacjami. Teraz nie jesteśmy w stanie stwierdzić tego na 100 procent. Trzeba jeszcze trochę poczekać – powiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski w weekend w rozmowie z Interią. I dodał, że "w jakimś momencie" w uzgodnieniu z ministrem zdrowia wyda odpowiednie decyzje.

Na te decyzje z niepokojem czekają rodzice 4,5 mln polskich uczniów oraz około 600 tys. nauczycieli.

Stan na teraz jest taki: przerwa w normalnych zajęciach dydaktycznych trwa do 26 kwietnia. Teoretycznie po tej dacie dzieci miałyby wrócić do placówek oświatowych, tylko już wiadomo, że to mało prawdopodobne.

Najpierw lasy, szkoły muszą poczekać

W czwartek 16 kwietnia premier Mateusz Morawiecki poinformował, że placówki oświatowe w części będą mogły zostać otwarte w trzeciej fazie "odmrażania gospodarki". A to na pewno nie nastąpi do niedzieli 26 kwietnia, bo dopiero dzisiaj, m.in. wraz z otwarciem parków i lasów, rozpoczęła się faza pierwsza.

Premier tłumaczył też, że nie chodzi o powrót do szkół wszystkich dzieci, a przede wszystkim o zapewnienie opieki tym najmłodszym – w żłobkach, przedszkolach i klasach 1-3. Minister zdrowia Łukasz Szumowski zauważał z kolei, że nie chodzi o rozpoczęcie normalnych lekcji, a o zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla dzieci tych rodziców, którzy nie mają z kim ich zostawić, gdy idą do pracy. Szczegóły tych rozwiązań nie zostały jeszcze wypracowane. Mamy je poznać w tym tygodniu.

Być może nie będzie powrotu do szkół przed wakacjami
Być może nie będzie powrotu do szkół przed wakacjamiTVN24

Z informacji tvn24.pl wynika, że nawet te zajęcia opiekuńcze rozpocząć miałyby się nie wcześniej niż w połowie maja. Naciski, by zaczęły się wcześniej, wiążą się z próbą przeprowadzenia wyborów prezydenckich 10 maja.

– To by wyglądało niepoważnie: szkoły zamknięte na cztery spusty, bo to niebezpieczne, a wybory jakby nigdy nic – usłyszeliśmy od polityka PiS.

Jednak nawet częściowy powrót do placówek oświatowych rodzi spore komplikacje i dlatego rządzący zwlekają z ogłoszeniem decyzji w tej sprawie.

Szkoły zamknięte do 26 kwietnia. Egzaminy najwcześniej w czerwcu
Szkoły zamknięte do 26 kwietnia. Egzaminy najwcześniej w czerwcuTVN24

Do przedszkolaka w przyłbicy

- Kierunek myślenia, by już nie wracać do szkół na normalne zajęcia, generalnie uznajmy za dobry – mówi Marek Pleśniar z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty (OSKKO), które zrzesza około 5 tys. dyrektorów szkół i liderów oświatowych. – Równocześnie, gdy słyszmy o częściowym odmrożeniu placówek, trudno nam to sobie wyobrazić. Jak wprowadzić w szkołach odpowiednie procedury? Czy wszyscy będą musieli chodzić w maseczkach? Jak witać dzieci żłobkowe i przedszkolne w przyłbicach i maskach tak, by ich nie wystraszyć? Przecież to właśnie powinno nas czekać, jeśli nauczyciele będą musieli wrócić do pracy. Rząd oczekuje, że będziemy zachowywać dystans społeczny i słusznie, ale w placówkach oświatowych to może być prawdziwe wyzwanie, a przecież ciągle słyszmy, że szczyt zachorowalności dopiero przed nami.

Pleśniar zauważa, że otwarcie placówek oświatowych to zobowiązywanie nauczycieli, by poszli do pracy, do obcych ludzi. – Jakie środki ochronne przewiduje rząd? Uważam, że powinny być podobne do tych w służbie zdrowia, np. testy na koronawirusa dla pracowników oświaty powinny być powszechne – mówi Pleśniar.

I dodaje: - Gdyby zaistniała taka konieczność, należy rzeczywiście rozważyć wprowadzenie opieki w pierwszej kolejności dla dzieci pracowników służb publicznych, którzy muszą pracować w tych ciężkich czasach.

Czyje dzieci wrócą do szkół?

To właśnie lista profesji, dla których powinny być w pierwszej kolejności otwarte placówki oświatowe, jest kłopotliwa. – Boimy się, że skończy się tak jak zawsze, to znaczy pod pozorem zostawiania nam swobody, minister powie: o wszystkim decyduje dyrektor – mówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. – Dzieci lekarzy, pielęgniarek z pewnością potrzebują teraz naszego wsparcia. Kto jeszcze? Tu się zaczynają schody – dodaje.

Broniarz zauważa, że przed nauczycielami olbrzymie wyzwania wychowawcze. – Jeśli w tym roku szkolnym już nie wrócimy do normalnej nauki, to pytanie, czy uda nam się utrzymać zaangażowanie dzieci i młodzieży w zdalnej edukacji, czy utrzymamy dyscyplinę – wyjaśnia szef ZNP. – Robi się coraz cieplej, co zawsze utrudniało naukę, do tego dochodzi potężne zmęczenie psychiczne związane z izolacją, część rodziców wróci do pracy i nie będzie mogło pomagać w takim stopniu jak dotąd w zdalnej nauce. Nie wiemy też, z jaką reakcją młodzieży spotka się przesunięcie ich egzaminów na bliżej nieokreślony termin. One wciąż mogą zostać odwołane – przypomina.

Zajęcia edukacyjne w szkołach zawieszono 12 marca, początkowo przerwa miała trwać dwa tygodnie, ale szybko okazało się, że niezbędne będzie jej przedłużenie. 25 marca oficjalnie rozpoczęła się edukacja zdalna – od tego czasu nauczyciele są zobowiązani do realizacji podstawy programowej, mogą też wystawiać uczniom oceny.

Egzaminy przesunięte co najmniej o trzy tygodnie. Justyna Suchecka komentuje
Egzaminy przesunięte co najmniej o trzy tygodnie. Justyna Suchecka komentujeTVN24

Egzamin na maturzystach

W tym tygodniu naukę zakończą maturzyści. Dla nich koniec roku szkolnego przypada bez zmian 24 kwietnia. Pierwszy raz w historii polskiej szkoły oceny końcowe wystawiono im zdalnie.

- Jeśli to było możliwe w ich przypadku, da się też zrobić w przypadku młodszych dzieci, choć oczywiście będzie to olbrzymie wyzwanie. W pewnym sensie nauczyciele zdają na nich egzamin – mówi Broniarz.

Przesunięte z powodu epidemii COVID-19 egzaminy zewnętrzne - matura i egzamin ósmoklasisty - odbędą się nie wcześniej niż w czerwcu. Uczniowie o ich terminie dowiedzą się nie później niż trzy tygodnie przed nową datą.

Z naszych informacji wynika, że obecnie najbardziej prawdopodobny scenariusz to zakończenie zajęć dydaktycznych zgodnie z planem – 26 czerwca (choć zdalnie), a dopiero następnie przeprowadzenie egzaminów ósmoklasisty, zawodowych i matur. To przesunęłoby terminy rekrutacji do szkół średnich oraz na uczelnie, ale decyzji o nowych terminach jeszcze nie ma.

Rząd niechętny jest za to wydłużaniu roku szkolnego i kontynuowaniu nauki w czasie wakacji.

Autorka/Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W czołowym zderzeniu samochodów na obwodnicy Kłodzka zginęły dwie osoby. Droga w czwartkowy wieczór była całkowicie zablokowana.

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Źródło:
Telewizja Kłodzka, TVN24

Zdzisław Krasnodębski, od 10 lat europoseł PiS, tym razem nie znalazł się na listach kandydatów tej partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Obecnie rozwiązujemy kontrakt" - napisał. Dodał, że w takiej sytuacji będzie mógł "swobodnie formułować swoje opinie o grze zespołu", w którym znajdował się przez dekadę i "o dobrych i złych decyzjach".

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

Źródło:
tvn24.pl, "Gazeta Wyborcza"

Rosja prowadzi działania hybrydowe. Ostatnio dotknęły one Polski, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech i Wielkiej Brytanii - czytamy w oświadczeniu wydanym przez NATO w czwartek po południu. Pakt Północnoatlantycki podkreśla w nim, że sojusznicy "wspierają i wykazują solidarność" z krajami, które doświadczają działań Moskwy.

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Viktor Orban jest koniem trojańskim Władimira Putina w Unii Europejskiej. A Mateusz Morawiecki - przepraszam, że to mówię - ale zachowuje się jak "pożyteczny idiota" - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Robert Biedroń, współprzewodniczący Nowej Lewicy i europoseł. Odniósł się ten sposób do relacji byłego polskiego premiera i szefa węgierskiego rządu. Polityk mówił też, że Andrzej Duda nie wybierze polskiego komisarza w Unii Europejskiej po wyborach 9 czerwca, bo te kompetencje ma rząd.

Biedroń: Ileż można sprzyjać Putinowi w tej retoryce?

Biedroń: Ileż można sprzyjać Putinowi w tej retoryce?

Źródło:
TVN24

Pogoda w kolejnych dniach długiego majowego weekendu może zrobić się niebezpieczna. W wielu regionach Polski należy spodziewać się burz. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił prognozę zagrożeń.

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Niczego nie wykluczam, bo mamy do czynienia z kimś, kto niczego nie wyklucza - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron pytany przez "The Economist" o to, czy nadal nie wyklucza wysłania wojsk na Ukrainę. Jak dodał, "Francja jest krajem, który przeprowadzał interwencje militarne, także w ostatnim czasie". - Gdyby Rosjanie przedarli się przez linię frontu, gdyby pojawiła się prośba ze strony Ukrainy, zasadne byłoby zadanie sobie tego pytania - stwierdził.

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Źródło:
"The Economist", tvn24.pl

Turcja zatrzymała w czwartek wymianę handlową z Izraelem - przekazała agencja Bloomberg, powołując się na informacje z kręgów rządowych w Turcji. Podano, że zawieszony został cały eksport i import. Israel Katz, szef izraelskiej dyplomacji, odnosząc się do Recepa Tayyipa Erdogana, stwierdził, że "tak zachowuje się dyktator, lekceważący interesy narodu tureckiego".

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk skrytykował Mateusza Morawieckiego, który w prorosyjskim węgierskim tygodniku "Mandiner" miał stwierdzić, że "Bruksela stanowi zagrożenie dla demokracji europejskiej". Wcześniej Morawiecki powiedział o Viktorze Orbanie, że jest jego "przyjacielem". Były premier na wpis obecnego szefa rządu zareagował w czwartek wieczorem.

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na wojny domowe czas był wtedy, gdy wokół był pokój. Dziś, gdy za naszymi granicami jest wojna, przestrzeni na wzajemne wyniszczanie się wewnątrz już nie ma. Za długo próbowano dzielić Polskę na dwa obozy - powiedział w orędziu z okazji Dnia Flagi RP marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Dodał, że "bezpieczną, mądrą i stabilną będzie tylko jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków".

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Było po godzinie drugiej w nocy, gdy pijany 28-latek wjechał fiatem punto w jeden z budynków w Nakle nad Notecią (woj. kujawsko-pomorskie), uszkadzając przy tym przyłącze gazowe. W związku z rozszczelnieniem instalacji, konieczna była ewakuacja mieszkańców.  

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Źródło:
tvn24.pl

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

13 okręgów wyborczych i wiele znanych twarzy wśród kandydatów, a także sporo kontrowersji. Tak przedstawiają się listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego. W czwartek minął termin zgłaszania list kandydatów. Prezentujemy najciekawsze polityczne rywalizacje w każdym z okręgów.

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Źródło:
TVN24, PAP

Chcemy rozpocząć dyskusję na temat przyszłej konstytucji dla Europy - powiedział w czwartek kandydat Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego Robert Biedroń. Jak dodał, "nie może być tak, że Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Szefowa sztabu, ministra ds. równości Katarzyna Kotula, poinformowała, że Lewica zebrała pod swoimi listami 350 tysięcy podpisów.

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

Źródło:
PAP

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało na konwencji w Kielcach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W wydarzeniu nie wzięli udziału były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były prezes TVP Jacek Kurski.

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

Źródło:
TVN24, PAP
W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24