Twórcy gier biorą się za polską historię. Rajdy Lisowczyków, szarże husarzy czy łupieżcze wyprawy Kozaków mają przyciągnąć graczy i wiernie oddać realia dawnych wieków. O najnowszej produkcji "Polskie Imperium: od Krzyżaków do Potopu", portal tvn24.pl rozmawiał z zaangażowanym w jej powstanie historykiem i pisarzem, Jackiem Komudą.
"Polskie Imperium: od Krzyżaków do Potopu" to gra strategiczna z elementami RPG. Tworzona jest w przez rosyjskie studio Lesta. Według wcześniejszych informacji ukazać miała się jeszcze w czerwcu, prawdopodobnie jednak stanie się to dopiero jesienią.
Obok prowadzenia wojennych kampanii, gracz zadba w niej o rozwój pojedynczych bohaterów.
Ponieważ rozgrywka jest mocno osadzona w realiach wieków świetności naszego państwa, nic nie stoi na przeszkodzie, aby postaci grającego wzięły udział w szeregu prawdziwych zdarzeń epoki. Marzysz o odebraniu z krzyżackich rąk hołdu? Proszę bardzo.
Tvn24.pl: Jakie historyczne wydarzenia znajdą gracze w "Polskim Imperium: od Krzyżaków do Potopu"? Jacek Komuda: Na obecnym etapie są na pewno m.in.: bitwa pod Grunwaldem, ufundowanie Akademii Krakowskiej, Unia Lubelska, Hołd Pruski, Wojna trzynastoletnia i inne.
Czy gracz może zmienić ich przebieg? Wszystko to ważne i przełomowe momenty, które ukształtowały historię naszego kraju. Oczywiście ich pojawienie się zależy od samego gracza i sposobu, w jaki pokieruje swoim państwem.
Czy możemy zawojować Europę? Mapa strategiczna gry rozciąga się od Śląska i Polski, Szwecji, Danii i Siedmiogrodu - w oryginale była rumuńska: Transylwania, ale zamieniłem ją na węgierską - aż po tereny Wielkiego Księstwa Moskiewskiego, Kałmucję, stepy na których koczowała Orda Nohajska, Ukrainę i Krym na południu. Dodajmy, że wszystkie te domeny podzielone są zgodnie z realiami historycznymi na szereg małych księstw, w XIV wieku rządzonych przez udzielnych książąt lub niezależnych i czekających na podbicie przez gracza.
A kim gracze będą mogli pokierować podczas samych podbojów? Jest oczywiście husaria, są Lisowczycy – oddziały lekkiej jazdy tworzone w czasie wojen z Moskwą, polscy rajtarzy, kozacy zaporoscy i inne. W średniowieczu możemy zwołać rycerstwo polskie.
Jakie jeszcze oddziały dostanie gracz? W zależności od tego, kim zdecydujemy się grać, dostaniemy takie historyczne formacje jak janczarzy, muszkieterzy, arkebuzerzy, łucznicy konni itd. Lista wszystkich jednostek dostępnych dla różnych frakcji zawiera około 140 różnych oddziałów odtwarzających armie Polski, Moskwy, Krzyżaków, Szwedów, Tatarów i innych nacji.
Jak wygląda pana praca przy grze? Moim zadaniem jest przede wszystkim sprawić, aby "Polskie Imperium: od Krzyżaków do Potopu" zachowało klimat epok, w których rozgrywają się kampanie czyli XIV, XVI i XVII stulecia.
Spełnia pan rolę wyłącznie korektora, czy również wpływa na scenariusz lub elementy tła fabularnego? Nie jestem scenarzystą ani designerem tej gry. Autorzy podeszli do historii Polski z wielkim pietyzmem, realia oddano naprawdę dobrze. Czasami zdarzają mi się jednak poważne dylematy - czy mieszkańcy Białegostoku, który występuje w grze jako stolica Podlasia, obrażą się, jeśli zamienię w XIV wieku ich miasto na Drohiczyn, który był wszak historyczną stolicą województwa podlaskiego?
Co daje Panu praca przy grze? Po ukończeniu każdej kolejnej książki historycznej lub historyczno-fantastycznej jestem znużony i potrzebuję odprężenia. To właśnie daje mi praca nad grami. Na jakiś czas mogę zapomnieć o pisaniu i zająć się czymś innym, co także daje mi satysfakcję.
Czy zamierza Pan zająć się tym na równi z pisaniem książek? Nadmienię, że moje książki sprzedają się wystarczająco dobrze, abym nie potrzebował dodatkowej pracy. Jednak tworzę gry i pomagam przy ich polonizacji dlatego, że po prostu je lubię.
Z czego w "Polskim Imperium" jest Pan najbardziej dumny? Rzadko zdarza się, aby twórcy wynajmowali pisarza do pomocy przy tworzeniu gry strategicznej; zwykle rolę tę spełnia designer albo programista. Dlatego będę bardzo zadowolony jeśli do gry uda mi się wnieść element humorystyczny lub odwołania do polskiej literatury, historii i związanych z nią wydarzeń. Mam nadzieję, że rozgrywka stanie się przez to jeszcze przyjemniejsza.
Źródło: tvn24.pl