Kultura i styl

Polak stworzył okładkę dla światowej gwiazdy metalu

Kultura i styl

Century MediaGrupa Paradise Lost wraca z nową płytą po trzech latach milczenia

- Gdy usłyszałem, że Paradise Lost na nowej płycie chce powrócić do starych dni, wiedziałem, że będzie to ekscytujące zlecenie - chwali się krakowski artysta i grafik Zbigniew M. Bielak, który stworzył dla zespołu okładkę krążka "The Plague Within". To jeden z najbardziej oczekiwanych metalowych albumów 2015 roku.

"The Plague Within" miała pojawić się na rynku w kwietniu, ale muzycy przesunęli premierę o dwa miesiące. Teraz jednak pochwalili się okładką płyty. I okazało się, że za jej oprawę graficzną odpowiada Polak - 35-letni artysta i architekt Zbigniew M. Bielak.

- Gdy usłyszałem, że Paradise Lost chce powrócić do starych dni, wiedziałem, że będzie to ekscytujące zlecenie. Niezwykłą radość sprawiało mi obserwowanie, jak po każdej uwadze Nicka i Grega spokojna i refleksyjna praca inspirowana Arcimboldem (włoskim malarzem żyjącym w XVI w. - przyp. red.) stawała się coraz bardziej mroczna i złowroga. Ostatecznie to obraz beznadziejności i zniedołężnienia spowodowanego chorobą psychiczną: o tym opowiada ta płyta - mówi ilustrator z Krakowa.

Okładka "The Plague Within" to dzieło PolakaZbigniew M. Bielak

"To coś, czego nie robiliśmy od dłuższego czasu"

Praca Bielaka wpisuje się w pomysł metalowej gwiazdy na pierwszą po trzech latach płytę.

- Tym razem chcieliśmy podejść do nowego albumu nieco inaczej i wrócić do początków naszej działalności. Stworzyliśmy bardzo mroczny, ale melodyjny krążek. Wiele piosenek ma deathmetalowe elementy. To coś, czego nie robiliśmy od dłuższego czasu - mówił niedawno wokalista Paradise Lost, Nick Holmes o tym, że stawiają na cięższe brzmienia, którymi zaczynali karierę w 1988 roku.

Dla Polaka to nie pierwsze tak prestiżowe zlecenie. Wcześniej współpracował między innymi z zespołami Vader ("Welcome to the Morbid Reich"), Ghost ("Infestissumam") i Mayhem ("Esoteric Warfare"). Jego charakterystyczny mroczny styl wpisuje się w heavymetalową stylistykę: koncentruje się głównie na ilustracji architektonicznej i archeologicznej, łączy w sobie rysunek, malarstwo i sitodruk, przy jednoczesnej dbałości o szczegóły i spójność historyczną. To miks symboliki okultystycznej i religijnej.

Bielak ma też na koncie staż ilustratora w Świecie Książki oraz wystawy swoich prac w Szwajcarii, Holandii, Londynie, Mediolanie, Berlinie i Kopenhadze.

Wcześniej Bielak stworzył okładki płyt dla zespołów: Ghost "Infestissumam" w 2013 rokuLoma Vista Recordings/ Universal
... Mayhem "Esoteric Warfare" (2014)Season Of Mist
...oraz Vader "Welcome to the Morbid Reich" (2011)Nuclear Blast

Autor: am / Źródło: Eska Rock, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Century Media