Mija rok od śmierci Andrzeja Wajdy. Proroczy testament mistrza

Zwiastun filmu  Andrzeja Wajdy "Powidoki"
Zwiastun filmu Andrzeja Wajdy "Powidoki"
Akson Studio
Andrzej WajdaAkson Studio

W swoich filmach przez sześć dekad opowiadał o skomplikowanych, polskich losach. Począwszy od "Kanału" i "Popiołu i diamentu" poprzez "Ziemię obiecaną" i "Wesele", wadził się z polskością, wytykał celebrowanie klęsk, ale też utrwalał na ekranie przełomowe wydarzenia, jak w "Człowieku z żelaza" czy w biografii przywódcy Solidarności. Jego kino działało terapeutyczne, objaśniało naszą złożoną rzeczywistość. 9 października 2016 roku odszedł Andrzej Wajda, zostawiając nam prorocze "Powidoki", których premiery nie doczekał.

Czy można wyobrazić sobie kino polskie bez Andrzeja Wajdy? Nie sposób. Trudno o twórcę bardziej wrośniętego w polską tradycję, kulturę, historię, w polskie losy. Ale mimo, że opowiadał niemal wyłącznie o Polsce, jego obrazy rozumiano doskonale i podziwiano na całym świecie. Świadczą o tym wszystkie najważniejsze trofea filmowe, jakimi honorowano go w Europie i za oceanem - poczynając od Złotej Palmy w Cannes, poprzez Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale, aż po honorowego Oscara przyznanego w 2000 roku, za całokształt twórczości.

"Część kulturalnego skarbu ludzkości"

"Wajda należy do Polski, ale jego dzieła są częścią kulturalnego skarbu całej ludzkości. Przypomina nam, filmowcom, że historia może czasem żądać od nas odwagi. Że nasi widzowie mogą oczekiwać duchowego wsparcia. Że bywają sytuacje, w których trzeba zaryzykować własną karierę, aby bronić praw ludzi" - pisał o polskim reżyserze Steven Spielberg, przypominając Amerykańskiej Akademii Filmowej dorobek Wajdy i wspierając jego kandydaturę do wspomnianej wyżej nagrody.

Rok temu na Festiwalu Polskich Filmów w Gdyni reżyser świętował uroczyście swoje 90. urodziny, prezentując "Powidoki", jak się miało wkrótce okazać, ostatnie swoje dzieło. W tym roku wspominaliśmy go podczas kolejnej edycji festiwalu - między innymi za sprawą prezentowanego w sekcji "In Memoriam" świetnego dokumentu "Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie!" - zastanawiając się, jak komentowałby bieżące wydarzenia w kraju, i o czym opowiadałby jego kolejny film.

Wiele lat temu Jean-Luc Godard wymienił "Kanał" Wajdy (1956 roku) jako przykład "kina narodowego" - takiego, w którym naród "przypatruje się samemu sobie". I trafił w dziesiątkę, bo przez ponad pól wieku patrzyliśmy na świat oczami bohaterów jego 40 filmów.

Kadr z dokumentu "Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie" | Mistrzowska Szkoła Reżyseri Andrzeja Wajdy

Początek, czyli trylogia wojenna

Urodzony 6 marca 1926 roku w Suwałkach przyszły reżyser w wojnę wchodził jako 13-letni chłopiec. Odrobinę młodszy od "pokolenia Kolumbów", jako 16-latek wstąpił do Armii Krajowej, gdzie pełnił funkcję łącznika. Jego ojciec - zawodowy wojskowy - walczył we wrześniu 1939 roku, a w 1940 roku trafił do niewoli sowieckiej. Dopiero wiele lat później wraz z matką i bratem dowiedzieli się, że został zamordowany w Katyniu.

Artystycznie uzdolniony, podczas okupacji kształcony na tajnych kompletach, młody Wajda rozpoczął w 1946 roku studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Rzucił jednak ASP i przeniósł się na wydział reżyserii łódzkiej Filmówki.

Na dużym ekranie debiutował w 1954 roku "Pokoleniem" według Bohdana Czeszki. I choć trudno odmówić temu filmowi wpływów socrealistycznej ideologii, opowieści o żołnierzach Gwardii Ludowej nadał własny, niezależny ton. Zwrócił uwagę nowatorstwem formy, pokazując wewnętrzną przemianę bohaterów w sposób, jakiego nie zrobił w kinie nikt dotąd. Już drugi film, "Kanał", przyniósł mu międzynarodową sławę i stał się zarazem pierwszym dziełem tak zwanej polskiej szkoły, której podstawą stał się gest odrzucenia romantycznej spuścizny na rzecz realizmu. Wajda ze swoją wizyjnością i malarskim postrzeganiem świata reprezentował tak zwaną gałąź romantyczną szkoły - pełną symboli i metafor, bardziej refleksyjną.

Obraz wrócił uwagę zachodnich krytyków i z czasem zyskał miano pierwszej części wojennej trylogii Wajdy. Opowiadał historię kompanii porucznika "Zadry", dla której jedynym ratunkiem jest przedostanie się do Śródmieścia kanałami. Nie takiego filmu o powstaniu spodziewano się jednak, licząc raczej na pomnik heroicznej walki. Tym filmem Wajda rozpoczął debatę nad narodową tradycją martyrologiczną i polskim mesjanizmem. Film zyskał rozgłos na świecie i otrzymał Srebrną Palmę w Cannes.

Po sukcesie "Kanału" w 1958 roku nakręcił trzecią część swojej trylogii wojennej "Popiół i diament", opartą na kanwie powieści Jerzego Andrzejewskiego. Przesłanie w niej zawarte było inne niż przesłanie z książki. Reżyser głównym bohaterem uczynił bowiem nie komunistę Szczukę, lecz byłego żołnierza AK Macieja Chełmickiego, okazując sympatię postawionym w tragicznej sytuacji członkom polskiego podziemia. To nie spodobało się w władzom. Filmu nie posłano na festiwal do Wenecji, jednak trafił tam "bocznymi kanałami" i zdobył nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych. Dzięki życiowej roli Zbigniewa Cybulskiego i sugestywności, "Popiół i diament" został uznany za arcydzieło kinematografii. Słynna scena z zapalanymi przez Maćka zniczami-kieliszkami ze spirytusem to najczęściej przywoływane ujęcie w historii naszego kina.

Artysta bez szuflady

Kiedy po kolejnych filmach, jak "Lotna" czy "Popioły" wydawało się już, że reżysera można już wsunąć do szuflady z napisem "kino rozrachunkowe", Wajda pokazał swoje nieznane do tej pory oblicze. Zrealizował "Niewinnych czarodziei" - frywolną niemal opowieść o młodych ludziach pokolenia jazzu, zbuntowanych i równocześnie samotnych w otaczającym ich świecie, tęskniących za miłością, której się boją. Film wywołał kontrowersje ze względu na swobodę obyczajową i "zakazaną" w PRL-u jazzową muzykę Krzysztofa Komedy.

Wkrótce Wajda zrealizował autobiograficzną opowieść "Wszystko na sprzedaż", dedykowaną tragicznie zmarłemu Zbyszkowi Cybulskiemu. Tak naprawdę opowiadał w nim jednak nie o Cybulskim, lecz o sobie i ludziach z własnego otoczenia, nie szczędząc gorzkich refleksji nad tak zwanym życiem publicznym. Wielkie kreacje w filmie stworzyli Andrzej Łapicki i nade wszystko Elżbieta Czyżewska.

Wokół współczesnych mód i trendów - tym razem w wersji mocno satyrycznej, Wajda osnuł też świetne "Polowanie na muchy" z wyzywająca Małgorzatą Braunek oraz Zygmuntem Malanowiczem. Kpina z silnych, wojowniczych kobiet i beznadziejnie słabych mężczyzn była prawdziwym majstersztykiem - również za sprawą dialogów pióra zmarłego ostatnio Janusza Głowackiego.

Dekada arcydzieł

Lata 70. to najbardziej płodna dekada w twórczości mistrza. W 1970 roku powstał film, o którym mówiło się, że jest nie do nakręcenia. Przeniesienie na ekran dramatu Stanisława Wyspiańskiego "Wesele" faktycznie wydawało się bowiem niemożliwe. Jednak dla Wajdy obdarzonego malarskim zmysłem, myślącego obrazami, było tylko wyzwaniem. Klimat epoki modernizmu zapewniły kolory, scenografia, kostiumy i znakomita muzyka. Obraz jest przesiąknięty charakterystyczną dla Wyspiańskiego symboliką. To najbardziej malarskie z dzieł Wajdy - dzieło godne mistrza.

Ale film życia i zarazem najwybitniejszy obraz w historii naszej kinematografii powstał w 1975 roku. Wajda podjął się adaptacji powieści Władysława Reymonta "Ziemia obiecana" i dokonał rzeczy, jaka filmowcom udaje się niezmiernie rzadko - nakręcił arcydzieło, które bije na głowę literacki pierwowzór. Z opowieści o trzech przyjaciołach z fabrycznego miasta - Polaku, Niemcu i Żydzie - stworzył niezwykły fresk, którego bohaterem jest także miasto - brzydka i równocześnie wspaniała, budząca się do cywilizacyjnego skoku XIX-wieczna Łódź. W filmie genialne kreacje stworzyli Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak i Andrzej Seweryn, ulubieni aktorzy reżysera.

Obraz nominowany do Oscara w kategorii "najlepszy film zagraniczny" przegrał o włos z "Dersu Uzałą" Kurosawy - słabszą opowieścią o kirgijskim myśliwym. To film wciąż oglądany na całym świecie, uwielbiany przez amerykańskich filmowców. Pokazują go w ramach promocji kina europejskiego do dziś między innymi Martin Scorsese i Francis Ford Coppola.

Ale lata 70. to również czas "romansu" Wajdy z Iwaszkiewiczem, gdy powstały dwa wybitne filmy: "Brzezina" i "Panny z Wilka", przez wielu uważane za najdoskonalsze obok "Ziemi obiecanej" obrazy polskiego reżysera. Dalszą współpracę artystów przerwała śmierć Iwaszkiewicza w 1980 roku.

W "Brzezinie" - opowiadaniu wręcz wzorcowym dla twórczości pisarz, w którym spotykają się Eros i Tanatos - bóg miłości i bóg śmierci, Wajda wykorzystał swój malarski talent i zmysłowość tej prozy. Drugie dzieło - "Panny z Wilka" powstało w 1979 roku, a reżyser zdobył za nie drugą po "Ziemi obiecanej"nominację do Oscara. Nostalgiczną opowieść o przemijaniu, tęsknocie za młodością i pierwszymi uniesieniami (Iwaszkiewicz mówił, że opowiada o pamięci, która niweczy teraźniejszość) Wajda przeniósł na ekran, zachowując charakterystyczny dla pisarza sensualizm i rozbuchany erotyzm. Film jest wielkim popisem kobiecego kwartetu: Anny Seniuk, Mai Komorowskiej, Krystyny Zachwatowicz i Stanisławy Celińskiej.

Ale nieco wcześniej Wajda nakręcił film, którym mocno naraził się władzy.

Birkut i konflikt z władzą

W 1975 roku nastąpił zwrot w twórczości reżysera. W Polsce miały miejsce przełomowe wydarzenia, a Wajda, dotąd unikający otwartego konfliktu z władzą komunistyczną, wystąpił na Forum Filmowców w Gdańsku, zarzucając decydentom brak swobody twórczej. Pracował nad zapomnianym scenariuszem Aleksandra Ścibora-Rylskiego "Człowiek z marmuru".

Bohaterką tego filmu jest młoda studentka reżyserii (debiutująca Krystyna Janda), która odkrywa prawdę o zapomnianym przodowniku pracy z lat 50. Dociera do jego dawnych znajomych i odnajduje syna, który odsłania przed nią dramatyczną historię. Obraz nagrodzony w Cannes przez FIPRESCI stanowił manifest kina moralnego niepokoju, a Wajda wówczas nie przypuszczał, że będzie mieć ciąg dalszy.

W styczniu 1981 roku ruszyły zdjęcia do "Człowieka z żelaza", który opisywał wydarzenia z sierpnia 1980 roku. Ścibor-Rylski napisał scenariusz stanowiący kontynuację wydarzeń z "Człowieka z marmuru" i kończący się podpisaniem porozumienia między strajkującymi a komunistami. Oprócz Jerzego Radziwiłłowicza i Krystyny Jandy w filmie wystąpili między innymi Lech Wałęsa i Anna Walentynowicz. Obraz przyjęto entuzjastycznie. Krytycy docenili - prócz świetnej gry aktorów - płynne połączenie paradokumentalnych ujęć z epicką fabułą. Film nominowano do Oscara, a wcześniej przyznano mu Złotą Palmę w Cannes. Ale komunistyczne władze wycofały obraz z oscarowej rywalizacji.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1989 roku Wajda wszedł do polityki - z inicjatywy Wałęsy kandydował do parlamentu (rekomendowany przez Komitet Obywatelski "Solidarność", którego był członkiem). Startował do Senatu i otrzymał ogromną liczbę głosów. Został senatorem, na szczęścia dla kina - na krótko.

Andrzej Wajda podczas pracy nad "Ziemia obiecaną" | Wikipedia

Wolność i smak porażki

Lata 90. i nadejście upragnionej niepodległości okazują się być dla polskich artystów stanem zawieszenia. Niemal przez całą dekadę powstawały filmy pokazujące, że w nowych okolicznościach, zerwano dialog twórców z widzami. To stało się także udziałem Andrzeja Wajdy, którego takie obrazy, jak "Pierścionek z orłem w koronie" czy "Panna Nikt" nie dorównywały poziomem wcześniejszym filmom. Wyjątkiem był świetny "Korczak" z Wojciechem Pszoniakiem, historia legendarnego nauczyciela i pedagoga.

Przełom nastąpił w 1998 roku, kiedy Wajda znowu dokonał niemożliwego - przeniósł na ekran napisaną trzynastozgłoskowcem epopeję Mickiewicza. "Pan Tadeusz" okazał się dziełem porywającym - i nawet jeśli tylko dla Polaków zrozumiałym, nie umniejsza to jego wielkości. Film obejrzało ponad 6 milionów widzów, zdobył też sześć Polskich Orłów.

W 2000 roku w ręce Andrzeja Wajdy trafia wreszcie upragniony Oscar - honorowy za całokształt twórczości. - Będę mówił po polsku, bo chcę powiedzieć o tym, co myślę, a myślę zawsze po polsku - mówił wzruszony, gdy Jane Fonda wręczała mu nagrodę. Kolejne filmy to już dawny mistrz znów w formie.

W 2007 roku powstał następny osobisty obraz Wajdy - o losach polskich oficerów pomordowanych przez Rosjan w Katyniu i ich rodzin, będący hołdem dla zamordowanego przez NKWD ojca reżysera. Wajdzie udało się objąć opowieścią więcej niż tylko Katyń, pokazując jednocześnie represje stosowane przez hitlerowców na zachodzie Polski. Maja Ostaszewska, Danuta Stenka, Magdalena Cielecka i Maja Komorowska stworzyły wyciszone, przejmujące kreacje. Film otrzymał nominację do Oscara, choć znów obraz Wajdy ominęła statuetka. Porażająca końcowa scena - mordowania strzałem w tył głowy oficerów - trwała pod powiekami widzów jeszcze długo po seansie.

Zwiastun filmu "Katyń"
Zwiastun filmu "Katyń"Akson Studio

Rok później Wajda znowu wrócił do kameralnego kina, kręcąc "Tatarak" według opowiadania Iwaszkiewicza. Film z Krystyną Jandą w głównej roli, w którym rozważania o śmierci łączyłą się z próbą pokazania umowności sztuki filmowej, nie potrafiącej w pełni oddać rzeczywistości, został doceniony na Berlinale. Otrzymał Nagrodę imienia Alfreda Bauera, przyznawaną reżyserom, którzy wyznaczają nowe trendy.

W 2013 roku, po latach przymiarek, w momencie, narastania falo ataków skierowanych przeciw Lechowi Wałęsie, Wajda nakręcił film o przywódcy Solidarności. Czuł się w obowiązku zamanifestować solidarność z legendarnym przywódcą antykomunistycznej pozycji, powstał więc obraz będący ukłonem w stronę bohatera, mimo że Wajda nie ukrywał niewygodnych faktów z jego biografii. Ramą fabularną jest wywiad przeprowadzony z Wałęsą przez Orianę Fallaci w 1981 roku, ale mimo że Robert Więckiewicz jako Wałęsa robi wrażenie, opowieść okazuje się nazbyt uproszczona - niczym w akademickim podręczniku. Swoją premierę film miał na festiwalu w Wenecji, gdzie został przyjęty bardzo ciepło, choć posłanie go do Oscara wydawało się nietrafionym wyborem.

Testament mistrza

W 2015 roku Wajda pracował nad filmem "Powidoki", który w założeniu miał być hołdem złożonym mistrzowi jego młodości - Władysławowi Strzemińskiemu, artyście zniszczonemu przez komunistyczny system, ukaranemu za niepokorność i wierność sobie. Powstał obraz będący przestrogą przed rzeczywistością, w której władza chce zawładnąć życiem i działaniami ludzi. Film-ostrzeżenie będący wołaniem o potrzebę wewnętrznej wolności twórcy, odczytano w kontekście licznych prób ingerencji władzy w sztukę, jak dzieło niemal prorocze. Jak testament mistrza.

Dziś, dokładnie rok po śmierci reżysera słowa bohatera filmu "Każdy wybór jest dobry, jeśli jest twój" wybrzmiewają jeszcze dosadniej i mocniej niż w dniu premiery ostatniego obrazu mistrza.

Autor: Justyna Kobus / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Sąd Apelacyjny w Dubaju stwierdził prawną dopuszczalność ekstradycji do Polski Sebastiana M. Jest on podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku samochodowego w połowie września 2023 roku na autostradzie A1 - przekazał w piątek wieczorem minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar.

Śmierć na A1 i ekstradycja Sebastiana M. Bodnar: bardzo dobra wiadomość z Emiratów

Śmierć na A1 i ekstradycja Sebastiana M. Bodnar: bardzo dobra wiadomość z Emiratów

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk poinformował, że "jest decyzja o pierwszych ekshumacjach polskich ofiar" UPA. "Dziękuję ministrom kultury Polski i Ukrainy za dobrą współpracę. Czekamy na kolejne decyzje" - dodał. Szef MSZ Ukrainy Andrij Sybiha oświadczył z kolei, że każde porozumienie w relacjach pomiędzy Ukrainą i Polską jest "ciosem" w Rosję.

Tusk: wreszcie przełom. Szef MSZ Ukrainy o "ciosie w Moskwę"

Tusk: wreszcie przełom. Szef MSZ Ukrainy o "ciosie w Moskwę"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Od początku ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku w walkach zginęło ponad 6000 żołnierzy najbardziej elitarnych rosyjskich formacji - poinformowała rosyjska sekcja BBC, która wraz z zespołem wolontariuszy i niezależnym portalem Mediazona liczy potwierdzone zgony żołnierzy.

Ogromne straty elitarnych formacji Putina

Ogromne straty elitarnych formacji Putina

Źródło:
BBC, PAP

- Program 800 plus jest już stałym elementem budżetów polskich rodzin. Będzie kontynuowany w kolejnych latach na takich samych zasadach jak obecnie - powiedziała w piątek w Sejmie wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandra Gajewska.

Co dalej z wypłatami 800 plus. Jest zapowiedź

Co dalej z wypłatami 800 plus. Jest zapowiedź

Źródło:
PAP

Apokaliptyczne sceny rozgrywają się w hrabstwie Los Angeles, gdzie pożary spowodowały katastrofalne szkody i zmusiły dziesiątki tysięcy ludzi do opuszczenia swoich domów. Zdjęcia zniszczonych budynków pokazują, jak niszczycielski jest żywioł.

Tylko zgliszcza. Los Angeles po "piekielnej" pożodze

Tylko zgliszcza. Los Angeles po "piekielnej" pożodze

Źródło:
Reuters

Prezydent elekt Donald Trump został skazany za popełnienie 34 przestępstw w sprawie dotyczącej zapłaty za milczenie aktorki porno Stormy Daniels. Sąd uznał, że jest winny, ale kary więzienia ani grzywny nie zasądził.

Donald Trump skazany

Donald Trump skazany

Źródło:
PAP, Reuters

Karol Nawrocki deklaruje, że jeśli zostanie prezydentem, nie podpisze ustawy dopuszczającej aborcję. Nie zgodzi się nawet na powrót do tak zwanego kompromisu aborcyjnego sprzed orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej, które wywołało masowe demonstracje kobiet.

Jednoznaczna deklaracja Nawrockiego ws. aborcji. "Pokazał wszystkim kobietom środkowy palec"

Jednoznaczna deklaracja Nawrockiego ws. aborcji. "Pokazał wszystkim kobietom środkowy palec"

Źródło:
Fakty TVN

- Zaczyna się proces. To jest wynik dobrej współpracy prezydenta Zełenskiego i premiera Tuska - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej, pełnomocnik rządu do spraw odbudowy Ukrainy. Odniósł się w ten sposób do decyzji o pierwszych ekshumacjach polskich ofiar UPA. Zapytany, czy może się to zacząć jeszcze w tym roku, pokiwał głową kilka sekund, nie odpowiadając. - Myślę, że naprawdę to będzie szybko - dodał po chwili.

Czy ekshumacje zaczną się w tym roku? Wymowne kiwanie głową pełnomocnika rządu

Czy ekshumacje zaczną się w tym roku? Wymowne kiwanie głową pełnomocnika rządu

Źródło:
TVN24

- Nie ma w tej chwili sygnałów z kanałów dyplomatycznych, wskazujących, że premier Izraela Benjamin Netanjahu ma zamiar wziąć udział w uroczystościach 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau - powiedział Maciej Berek, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, w programie "#BezKitu" w TVN24. Dodał, że prace Rady Ministrów nad uchwałą o ewentualnym udziale władz Izraela w wydarzeniu rozpoczęły się jeszcze w grudniu, kilka tygodni przed listem Andrzeja Dudy do Donalda Tuska.

"Wszystkie znaki na to wskazują, że ta potencjalna kolizja i problem prawny w ogóle się nie ziszczą"

"Wszystkie znaki na to wskazują, że ta potencjalna kolizja i problem prawny w ogóle się nie ziszczą"

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej, pełnomocnik rządu do spraw odbudowy Ukrainy, tłumaczył w "Faktach po Faktach" w TVN24 swoje kontakty z przedsiębiorcą Witoldem K., blisko związanym z białoruskim oligarchą. Mówił, że "słabo go zna", a służby nie ostrzegały go, kim jest ten człowiek. Przyznał, że trzeba zastanowić się nad dodatkowym sposobem sprawdzania osoby, która dostaje jednorazową przepustkę do Sejmu.

"Trzeba się zastanowić, co zmienić". Kowal po reportażu "Czarno na białym"

"Trzeba się zastanowić, co zmienić". Kowal po reportażu "Czarno na białym"

Źródło:
TVN24

W piątkowym losowaniu Eurojackpot padła główna wygrana. Do gracza z Niemiec trafi ponad 80 milionów euro. W Polsce najwyższa była wygrana drugiego stopnia w wysokości ponad 3,6 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 10 stycznia 2025 roku.

Wielka kumulacja rozbita. Padła główna wygrana w Eurojackpot

Wielka kumulacja rozbita. Padła główna wygrana w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Rzecznik Komisji Europejskiej Anouar El Anouni oświadczył w piątek, że UE popiera Międzynarodowy Trybunał Karny oraz zasady określone w Statucie Rzymskim. Dodał, że w unijnych konkluzjach z 2023 roku znajdują się zapisy wzywające państwa Unii do wykonywania nakazów aresztowania wydanych przez MTK. El Anouni odnosił się do doniesień o stanowisku polskiego rządu w sprawie premiera Izraela Benjamina Netanjahu.

Komisja Europejska reaguje na decyzję polskiego rządu w sprawie Netanjahu. "Unia jest silnie zaangażowana w MTK"

Komisja Europejska reaguje na decyzję polskiego rządu w sprawie Netanjahu. "Unia jest silnie zaangażowana w MTK"

Źródło:
PAP, TVN24

W Niemczech odnotowano ognisko silnie zakaźnej pryszczycy (FMD). To pierwszy przypadek tej choroby od 1988 roku. W powiecie Maerkisch-Oderland, graniczącym z Polską, padły na nią trzy woły - poinformowała w piątek Hanka Mittelstaedt, ministra rolnictwa Brandenburgii.

Silnie zaraźliwa choroba tuż za polską granicą. Pierwszy przypadek od prawie 40 lat

Silnie zaraźliwa choroba tuż za polską granicą. Pierwszy przypadek od prawie 40 lat

Źródło:
PAP

W Neapolu brakuje piekarzy pizzy, czyli pizzaioli, i innych pracowników pizzerii. "Na całym świecie mówi się o neapolitańskiej pizzy, a u nas brakuje rąk do pracy" - podkreśla stowarzyszenie reprezentujące tę grupę zawodową. Podobna sytuacja występuje też w innych częściach Włoch.

"Poważny kryzys" w branży. Tysiące wakatów

"Poważny kryzys" w branży. Tysiące wakatów

Źródło:
PAP

Hollywoodzka aktorka Jennifer Garner zaangażowała się w działalność charytatywną, aby pomóc ofiarom pożarów w hrabstwie Los Angeles. - Są tysiące, jeśli nie miliony ludzi, którzy robiliby to samo, gdyby mieli taką możliwość. Mój dom jest bezpieczny, ja jestem bezpieczna. Mówię więc z pozycji szczęścia i przywileju - przyznała w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną.

Gwiazda Hollywood pomaga ofiarom pożarów. "Muszę działać"

Gwiazda Hollywood pomaga ofiarom pożarów. "Muszę działać"

Źródło:
TVN24

Wybudowana niedawno droga rowerowa na ulicy Mrówczej w Wawrze została wygrodzona betonowymi barierami. Jak tłumaczy przedstawiciel dzielnicy, ścieżka będzie wyłączona z użytku do czasu oddania trasy w ciągu prostopadłej ulicy Lucerny. Ta, zgodnie z harmonogramem, ma być gotowa latem.

Zbudowali drogę rowerową i zagrodzili ją betonowymi barierami

Zbudowali drogę rowerową i zagrodzili ją betonowymi barierami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Urwane koło ciężarówki wpadło na przeciwny pas ruchu trasy S8 i uszkodziło kilka pojazdów. Policja opisuje, że jak kula do kręgli trafiało jadące z naprzeciwka auta. Nikt na szczęście nie ucierpiał.

Koło urwało się od ciężarówki i potoczyło na auta jadące S8. "Jak kula od kręgli"

Koło urwało się od ciężarówki i potoczyło na auta jadące S8. "Jak kula od kręgli"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zdaniem niemieckich mediów liderka skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec Alice Weidel "nie była w stanie rozmawiać na równi z Elonem Muskiem" i "spektakularnie przegrała ten wieczór". Rozmowa miliardera z kandydatką AfD na kanclerza transmitowana była na żywo w serwisie X.

Niemieckie media o rozmowie Muska z liderką AfD. "Weidel znokautowała samą siebie"

Niemieckie media o rozmowie Muska z liderką AfD. "Weidel znokautowała samą siebie"

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl
"Służby wsadziły polityków na minę", a "cała sprawa powinna być objęta tarczą antykorupcyjną"

"Służby wsadziły polityków na minę", a "cała sprawa powinna być objęta tarczą antykorupcyjną"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

87-latek chciał pomnożyć swoje oszczędności, inwestując w dewizy. Po kontakcie z konsultantką zainstalował na swoim telefonie aplikację. Jak się okazało, umożliwił tak przestępcom dostęp do swojego konta bankowego. Stracił pół miliona złotych.

87-latek zainstalował w telefonie aplikację i stracił pół miliona złotych

87-latek zainstalował w telefonie aplikację i stracił pół miliona złotych

Źródło:
PAP/TVN24

Według posła PSL Marka Sawickiego rozliczenia nadużyć polityków Zjednoczonej Prawicy z okresu rządów tego ugrupowania postępują za wolno, a prokuratura nie przygotowała i nie złożyła żadnego aktu oskarżenia wobec nich. Sprawdziliśmy.

"Ani jednego aktu oskarżenia" dla polityków PiS? Pierwsze już są

"Ani jednego aktu oskarżenia" dla polityków PiS? Pierwsze już są

Źródło:
Konkret24

W Polsce wzrost cen mieszkań wyniósł 14,4 procent w skali roku - wynika z danych Eurostatu za trzeci kwartał 2024. To drugi wynik wśród państw Wspólnoty.

Tylko jeden kraj wyprzedził Polskę

Tylko jeden kraj wyprzedził Polskę

Źródło:
PAP

To, jak bardzo wielowymiarowa jest sprawa odpowiedzialności za sytuację w Strefie Gazy, pokazuje historia Amal, architekt, która w dniu napadu Hamasu na Izrael urodziła swojego drugiego syna. Kobieta w najtrudniejszym momencie, gdy rozpętała się wojna, została sama z dwójką małych dzieci. Drugi rok stara się ocalić je przed śmiercią głodową lub w bombardowaniu. Historia, którą nam opowiedziała, mocno odbiega od oficjalnej narracji Izraela o tym, że w ramach walki z Hamasem nie atakuje cywilów.

Urodziła syna w dniu ataku Hamasu na Izrael. "Obudził mnie huk eksplozji"

Urodziła syna w dniu ataku Hamasu na Izrael. "Obudził mnie huk eksplozji"

Źródło:
jzb/dln

Prokuratura w Oświęcimiu bada sprawę wypłat dodatków covidowych w tamtejszym szpitalu powiatowym. Według zapowiedzi śledczych zarzuty może wkrótce usłyszeć kilkanaście pielęgniarek. Chodzi o około 300 tysięcy złotych.

Kilkanaście pielęgniarek ze szpitala może usłyszeć zarzuty. W sprawie dodatków covidowych

Kilkanaście pielęgniarek ze szpitala może usłyszeć zarzuty. W sprawie dodatków covidowych

Źródło:
PAP, NIK

- Gdyby pan prezes Nawrocki został prezydentem, byłoby to ze szkodą dla Polski i jej obywateli - powiedział profesor Grzegorz Motyka, członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. W rozmowie z Wirtualną Polską potwierdził opinię profesora Antoniego Dudka, który stwierdził, że "Karol Nawrocki to jeden z bardziej niebezpiecznych ludzi, jacy się pojawili w polskiej przestrzeni publicznej".

Nawrocki "jednym z bardziej niebezpiecznych ludzi"? Profesor Motyka: potwierdzam

Nawrocki "jednym z bardziej niebezpiecznych ludzi"? Profesor Motyka: potwierdzam

Źródło:
WP, tvn24.pl

Nawet 30 centymetrów - aż tyle śniegu może w ciągu kolejnych dni dosypać w Polsce. Intensywne opady mają nadciągnąć nad Polskę już w piątek wieczorem i nie odpuszczą przez cały weekend. Gdzie napada go najwięcej?

"Nadchodzą obfite opady śniegu, jakich dawno w Polsce nie widzieliśmy"

"Nadchodzą obfite opady śniegu, jakich dawno w Polsce nie widzieliśmy"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tylko gminy będą mogły zatwierdzać taryfy za wodę i ścieki, a Wody Polskie mogłyby ingerować w to, ale w ograniczonym zakresie - wynika z projektu zmiany przepisów w tej sprawie. Gmina będzie też mogła wprowadzić taryfę progresywną - cena za wodę rosłaby wraz z jej zużyciem.

Rewolucja w rachunkach za wodę

Rewolucja w rachunkach za wodę

Źródło:
PAP

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to również setki najróżniejszych aukcji internetowych. Wśród nich są te, przygotowane przez dziennikarzy i dziennikarki TVN24, TVN, TTV oraz gwiazdy znane z produkcji TVN Warner Bros. Discovery. Wspólna gra w golfa, warsztaty pięknego mówienia, suknie ślubne czy piłka podpisana przez Shaquille'a O'Neala - to tylko niektóre wyjątkowe przedmioty i atrakcje, które trafiły "pod młotek". Zebrane w ten sposób pieniądze trafią w całości na konto WOŚP.

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

Źródło:
tvn24.pl

Czterem czynnym wojskowym, którzy w ubiegłym roku mieli doprowadzić do czasowego zaginięcia 240 min przeciwczołgowych, grozi do pięciu lat więzienia - podała w piątek prokuratura. W czwartek MON przekazał, że generał dywizji Artur Kępczyński został odwołany ze stanowiska szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, ale nie podano powodu tej decyzji.

Miny "pojechały w Polskę". Wojskowym grozi do pięciu lat więzienia

Miny "pojechały w Polskę". Wojskowym grozi do pięciu lat więzienia

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jedni piszą o rzekomym "doliczaniu" 1 procenta płaconej kwoty na WOŚP, inni o "dopisywaniu bez pytania 5 zł" na rzecz WOŚP do każdego rachunku - co ma się rzekomo dziać w sklepach sieci Biedronka. Nie jest to prawda. Przestrzegamy przed rozpowszechnianiem tego fake newsa.

"Doliczają 1 procent na WOŚP"? To nieprawda

"Doliczają 1 procent na WOŚP"? To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Rok temu w tragicznym wypadku w Odolanowie zginął znany w Wielkopolsce 28-letni DJ i jego 19-letni kolega. Śledczy znają już wyniki badań biegłych. Okazało się, że sprawcą wypadku był właśnie 28-latek. Był pod wpływem alkoholu i narkotyków. Tego samego dnia miał odebrać ze szpitala partnerkę i nowo narodzone dziecko.

Nowe ustalenia w sprawie wypadku, w którym zginął znany DJ. Był pod wpływem alkoholu i narkotyków

Nowe ustalenia w sprawie wypadku, w którym zginął znany DJ. Był pod wpływem alkoholu i narkotyków

Źródło:
tvn24.pl, ostrow24.tv

Niedobory wody utrudniają gaszenie niebezpiecznych pożarów, które od kilku dni pustoszą okolice Los Angeles. Braki skłoniły wiele osób do zastanowienia się, dlaczego strażacy podczas akcji nie korzystają ze słonej wody oceanicznej, której w przybrzeżnej Kalifornii jest pod dostatkiem. Istnieje bardzo proste wyjaśnienie tej decyzji służb.

"Wyczerpaliśmy wszystkie zasoby". Dlaczego ognia w Kalifornii nie gasi się wodą oceaniczną?

"Wyczerpaliśmy wszystkie zasoby". Dlaczego ognia w Kalifornii nie gasi się wodą oceaniczną?

Źródło:
USA Today, tvnmeteo.pl

Osoby pijące kawę rano są mniej narażone na przedwczesną śmierć z powodu chorób układu krążenia niż te, które sięgają po kawę o różnych porach dnia - wynika z nowych badań. Dlaczego poranna kawa jest zdrowsza od pitej później? Badacze wskazują możliwe powody.

Picie kawy jest zdrowe tylko o jednej porze dnia. Nowe badania

Picie kawy jest zdrowe tylko o jednej porze dnia. Nowe badania

Źródło:
CNN, eurekalert.org, tvn24.pl
Białoruski następca Prigożyna i jego polskie interesy

Białoruski następca Prigożyna i jego polskie interesy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Libia, Sudan i Ukraina znalazły się wśród państw uznanych w tym roku przez International SOS za najbardziej niebezpieczne na świecie. Łącznie mianem "ekstremalnie" groźnych firma określiła 10 krajów. Odradziła też podróże do kilkunastu innych miejsc, w tym Papui-Nowej Gwinei czy Wenezueli. Za najbardziej bezpieczne uznała zaś państwa skandynawskie.  

Najniebezpieczniejsze państwa w 2025 roku. Raport

Najniebezpieczniejsze państwa w 2025 roku. Raport

Źródło:
Independent, tvn24.pl

Wybory prezydenckie w Polsce odbędą się w maju 2025 roku. Kiedy dokładnie? Marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił już daty pierwszej i drugiej tury głosowania. Wiadomo zatem, jak prezentuje się kalendarz wyborczy. Do tej pory swój start w wyborach zapowiedziało ośmioro kandydatów.

Wybory prezydenckie 2025. Kiedy się odbędą? Kto kandyduje?

Wybory prezydenckie 2025. Kiedy się odbędą? Kto kandyduje?

Źródło:
tvn24.pl