Zmarł Peter Fonda. Zasłynął rolą Wyatta w filmie "Swobodny jeździec"

TVN24


W wieku 79 lat zmarł w piątek amerykański aktor, scenarzysta i reżyser Peter Fonda, znany głównie z roli Wyatta w kultowym filmie "Swobodny jeździec". O śmierci aktora poinformowała w oświadczeniu rodzina.

Aktor cierpiał na raka płuc. Zmarł w swoim domu w Los Angeles z powodu niewydolności oddechowej. "Z głębokim żalem przekazujemy informację, że zmarł Peter Fonda" – napisano w oświadczeniu. "Na cześć Petera, wznieście toast za wolność" – dodano.

Dwukrotnie nominowany do Oscara

Peter Fonda pochodził ze znanej aktorskiej rodziny. Był synem legendy Hollywood Henry'ego Fondy i młodszym bratem aktorki Jane. Aktorką jest jego córka, Bridget.

Największa sławę przyniosła mu rola Wyatta w filmie "Swobodny jeździec" z 1969 roku, wyreżyserowanym przez Dennisa Hoppera, którego Fonda był także współscenarzystą i współproducentem.

Dwukrotnie był nominowany do Oscara, w tym za scenariusz do "Swobodnego jeźdźca".

Peter Fonda uhonorowany został dwoma Złotymi Globami - dla najlepszego aktora w filmie dramatycznym ("Złoto Uleego") i dla najlepszego aktora drugoplanowego w filmie telewizyjnym ("Pasja Ayn Rand").

Zagrał również w takich filmach jak "Ghost Rider" i "3:10 do Yumy", a także w serialu telewizyjnym "CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku".

Autor: asty//plw / Źródło: PAP