Kultura i styl

"Nie wypowiadaj imienia Niny do końca swojego życia"

Kultura i styl

Kroon, Ron / Anefo / Wikipedia (CC BY-SA 3.0 NL) ShutterstockZoe Saldana wcieli się w postać Niny Simone

Rodzina Niny Simone w ostrych słowach skrytykowała aktorkę Zoe Saldanę za jej wygląd w filmie "Nina".

Po publikacji zwiastuna długo wyczekiwanego filmu biograficznego o Ninie Simone, rodzina zmarłej artystki i działaczki na rzecz praw człowieka nie pozostawia suchej nitki na aktorce Zoe Saldanie, która wcieliła się w rolę Simone. Chodzi o charakteryzację aktorki na potrzeby filmu.

Amerykańska aktorka dominikańskiego i portorykańskiego pochodzenia została wybrana do roli Simone jeszcze w 2012 roku. Już wtedy stała się obiektem krytyki, gdyż według niektórych aktorka ma zbyt jasną skórę oraz zupełnie inne rysy twarzy - zwłaszcza wąski nos.

Publikacja zwiastuna i pierwszego plakatu do filmu "Nina" - na którym Saldana ma przyciemniający skórę makijaż oraz sztuczny nos - rozwścieczyła rodzinę Simone.

Saldana - komentując premierę zwiastuna - umieściła w środę tweet, w którym zacytowała Simone. "Powiem ci, czym jest dla mnie wolność - Brak strachu… Serio, brak strachu" - napisała aktorka. Post został skomentowany przez prowadzących konto Nina Simone Music. "Świetna historia, ale proszę nie wypowiadaj imienia Niny do końca swojego życia" - brzmiał komentarz.

Chwile później na koncie Simone pojawił się wpis: "Mam nadzieję, że ludzie zaczną rozumieć, że jest to bolesne. Pełne udręki, łamiące serce, budzące mdłości, miażdżące duszę. To minie, ale teraz…"

"Pod względem wyglądu to nie jest dobry wybór"

Scenarzystka i reżyserka filmu, Cynthia Mort, wyznała, że "Nina" opowiadać będzie o muzycznej karierze Simone oraz jej działalności politycznej. Fabuła skupiać się będzie przede wszystkim na "okresie francuskim" artystki.

W 2012 roku córka artystki Simone Kelly nie kryła swojego oburzenia w rozmowie z "The New York Times". Kelly podkreślała wówczas, że jej matce wytykano zarówno "zbyt szeroki nos" jak również "zbyt ciemny kolor skóry". - Pod względem wyglądu to nie jest najlepszy wybór - skomentowała Kelly fakt, że Simone zagra właśnie Saldana.

W tym samym roku Kelly udzieliła wywiadu magazynowi "Ebony", w którym podkreśliła, że są aktorki bardziej przypominające jej matkę. - Podoba mi się praca Zoe Saldany. Widziałam niektóre z jej filmów więcej niż raz i naprawdę sprawia mi przyjemność to, co wnosi na ekran. Szanuje jej proces twórczy jako aktorki, ale wiem, że jest wiele aktorek - znanych lub nie, które byłyby świetne w roli mojej mamy - powiedziała Kelly.

Autor: tmw/kk / Źródło: Rolling Stone, The Guardian, The New York Times

Źródło zdjęcia głównego: Kroon, Ron / Anefo / Wikipedia (CC BY-SA 3.0 NL) Shutterstock

Pozostałe wiadomości