Nagroda Literacka Nike 2022 - finaliści. Anna Cieplak "Rozpływaj się"

Autor:
tmw
Źródło:
tvn24.pl
Finaliści Nagrody Nike 2022: Anna Cieplak "Rozpływaj się"
Finaliści Nagrody Nike 2022: Anna Cieplak "Rozpływaj się"
wideo 2/2
Finaliści Nagrody Nike 2022: Anna Cieplak "Rozpływaj się"

Nagroda Literacka Nike zostanie przyznana po raz 26. w niedzielę, 2 października. Przybliżamy siedem finałowych książek tegorocznej edycji. "Rozpływaj się" Anny Cieplak to spojrzenie na świat z perspektywy wczesnego pokolenia "eurosierot", współczesnych trzydziestoparolatków, którzy dojrzewali bez dorosłych.

TRANSMISJA GALI WRĘCZENIA 26. NAGRODY LITERACKIEJ NIKE W NIEDZIELĘ O 20 W TVN24 I TVN24 GO

Pochodząca z Dąbrowy Górniczej Anna Cieplak jako prozaiczka debiutowała w 2016 roku. Pisarka i aktywistka miejska związana była z "Krytyką Polityczną" w latach 2008-19. Uznanie krytyków i czytelników zdobyła za debiutancką powieść "Ma być czysto", która w 2017 roku doceniona została Nagrodą Literacką im. Witolda Gombrowicza oraz Nagrodą Conrada. W tym samym roku nominowana była również do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii proza. Na motywach tej powieści powstał film "Ostatni komers" w reżyserii Dawida Nickela. 

Dotychczas Cieplak nominowana była również do Paszportów Polityki 2017 oraz Nagrody Literackiej Nike 2018 za "Lata powyżej zera". Kolejna jej książka - "Lekki bagaż" - otrzymała nominację do European Union Prize for Literature 2019. 

Finaliści Nagrody Nike 2022. Anna Cieplak "Rozpływaj się"Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Wyborcza.pl/Wydawnictwo Literackie/ dzięki uprzejmości Fundacji Nagrody Nike

Nagroda Nike 2022. Gorzka historia "eurosierot"

Najnowsza powieść Cieplak "Rozpływaj się" znalazła się w finałowej siódemce tegorocznej edycji Nagrody Literackiej Nike. Ta gorzka historia koncentruje się wokół pytania, jak dojrzewanie bez dorosłych wpływa na młodych. "Rozpływaj się" stanowi obraz współczesnego pokolenia trzydziestoparolatków - porzuconych i podrzuconych - czyli "eurosierot". Ich rodzice wyjechali na Zachód, oni zostali w Polsce. Każde z nich miało plany na przyszłość: większe miasto, lepsza praca. Ten portret tworzy czwórka przyjaciół, którzy eksperymentują z alkoholem i satanizmem. Pojawia się również nieplanowana ciąża.

- Na początku napisałam powieść, która dotyczyła bieżących wydarzeń. Po tym, jak wysłałam ją do wydawnictwa, pomyślałam, że chciałabym napisać ją od nowa. Odkryłam, że kluczem do zrozumienia struktury tej powieści jest cofnięcie się w czasie - mówi Anna Cieplak.

- Jest to książka, którą dedykuję osobom niewiedzącym, co będzie, osobom planującym. W sumie jesteśmy nimi wszyscy w tym momencie, w tym czasie - stwierdza pisarka.

RAPORT TVN24.PL: NAGRODA LITERACKA NIKE 2022>>>

Autor:tmw

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Wyborcza.pl/Wydawnictwo Literackie/ dzięki uprzejmości Fundacji Nagrody Nike

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości