Kultura i styl

Selfie w galerii sztuki. Dali i Goya ucierpieli

Kultura i styl

[object Object]
Rosjanki zniszczyły dzieła słynnych malarzyTwitter/ Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rosji
wideo 2/2

Rosjanki, które odwiedziły galerię sztuki w Jekaterynburgu niechcący uszkodziły dzieła słynnych hiszpańskich malarzy - Francisco Goi i Salvadora Dalego. Robiąc sobie zdjęcie, kobiety popchnęły ścianę, na której wisiały prace. Ta runęła.

O tym, że selfie bywają niebezpieczne, cztery Rosjanki już wiedzą. Po tym, co zrobiły w czasie odwiedzin w galerii sztuki, prawdopodobnie będą musiały sięgnąć bardzo głęboko do swoich kieszeni, bo uszkodziły cenne dzieła.

Selfie z konsekwencjami. Dali i Goya ucierpieli

Do incydentu doszło w galerii International Arts Center w rosyjskim Jekaterynburgu. Zdarzenie zarejestrowała kamera monitoringu.

Na nagraniu widać, jak ścianka, na której zawieszone są obrazy nagle upada, o mało nie uderzając innej zwiedzającej. Stojące po drugiej stronie kobiety, robiąc sobie zdjęcie, niechcący przewróciły konstrukcję.

Wideo opublikowało rosyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych.

- Grupa czterech Rosjanek zachowywała się bardzo niewłaściwie i w efekcie dwa dzieła zostały zniszczone - powiedział w rozmowie z rosyjską agencją TASS jeden z pracowników muzeum.

Kosztowne "kaprysy"

Chodzi o jedną z prac Francisco Goi z serii "Kaprysy" (hiszp. "Los Caprichos") oraz wykonaną przez Salvadora Dalego interpretację tego dzieła. Praca Goi należy do prywatnej kolekcji właściciela galerii.

- Dzieło Goi miało zniszczoną ramę i zbite szkło - przekazał pracownik. Dodał, że w przypadku drugiego, ucierpiał także sam obraz.

Zastępca dyrektora instytucji złożył wniosek na policję, żądając pociągnięcia kobiet do odpowiedzialności - przekazała Irina Volk z rosyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych.

Jak pisze TASS, policja wszczęła dochodzenie w tej sprawie. Obrazy, które ucierpiały wysłano na kontrolę, by ocenić zakres zniszczeń.

"Kaprysy" to cykl 80 grafik wykonanych w technice miedziorytu przez Francisco Goyę w latach 1797-1798. Grafiki są satyrą na społeczeństwo hiszpańskie z końca XVIII wieku.

Jak napisano na stronie muzeum, zniszczone obrazy stanowiły część wystawy, na której prezentowane są cenne dzieła hiszpańskich malarzy z różnych epok.

Autor: momo/adso / Źródło: CNN, TASS

Źródło zdjęcia głównego: Twitter (@mvd_official)

Pozostałe wiadomości