Roboty uczą w podstawówce

Ciekawostki

Aktualizacja:
sxc.huRobot może poruszać się po klasie, czytać, spiewać a nawet tańczyć w rytm muzyki

Niespełna 30 robotów-nauczycieli zasili szeregi grona pedagogicznego jednej ze szkół podstawowych w południowej Korei. Roboty będą uczyć języka angielskiego.

Mierzące niespełna metr urządzenie stworzone przez Koreański Instytut Nauki i Technologii jest w stanie wiele zaoferować swoim podopiecznym. Robot z twarzą kobiety na wyświetlaczu może za pomocą wbudowanych kół poruszać się po całej klasie, jak również czytać książki, a nawet poruszać ramionami w rytm muzyki.

Poza czytaniem książek, roboty używają specjalnego oprogramowania, które umożliwia im śpiewanie piosenek jak również granie w gry ułatwiające dzieciom naukę alfabetu.

Bez człowieka się nie obejdzie

Maszyny te nie działają jednak w pełni samodzielnie. Sterowane są zdalnie przez prawdziwych nauczycieli języka angielskiego z Filipin, którzy mogą zobaczyć i usłyszeć uczniów poprzez system zdalnego sterowania. Kamery wykrywają wtedy mimikę i emocje goszczące na twarzach nauczycieli i odzwierciedlają je na ekranie owego automatycznego nauczyciela. - Dobrze wykształceni i doświadczeni filipińscy nauczyciele kosztują znacznie mniej niż ich odpowiednik w każdym innym miejscu, włączając w to całą południową Koreę - mówi Sagong Seong, jeden z naukowców wspomnianego wcześniej Instytutu.

Kosztująca 5,6 tys. funtów maszyna ma być jedynie wsparciem dla nauczycieli, a nie ich zastępować.

Z robotem łatwiej rozmawiać?

- Wydaje się, że dzieci uwielbiają roboty. Są dla nich czymś interesującym. Nawet niektórzy dorośli wyrazili nimi zainteresowanie twierdząc, że rozmowa z robotem może być mniej stresująca od tej z prawdziwą osobą - powiedziała Kim Mi-Young, pracująca w urzędzie edukacji miasta Daegu. - Posiadanie takich robotów w klasie sprawia, że uczniowie są bardziej aktywni na zajęciach, szczególnie dotyczy to dzieci nieśmiałych, którym problem sprawia kontakt z prawdziwym nauczycielem - dodała.

Według niej, roboty mogą się przydać zwłaszcza na wsiach, które są omijane przez zagranicznych nauczycieli języka angielskiego.

Czteromiesięczny program testujący sprzęt sponsorowany był przez rząd. Roboty będą pracować w 21 szkołach w mieście Dageu.

Źródło: Daily Mail, altair.com.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu