Internetowa akcja pod hasłem "Narysuj Mahometa" miała być odpowiedzią na wystawę jego karykatur w amerykańskim Teksasie. Po niedzielnym ataku dżihadystów na budynek, gdzie zorganizowano wystawę, przekaz internautów nabrał jeszcze silniejszego znaczenia.
Inicjatorką akcji jest Amani al-Khatahtbeh, autorka popularnego za oceanem bloga MuslimGirl. Amerykańska aktywistka chciała w ten sposób odpowiedzieć na zorganizowaną w Teksasie konkursową wystawę karykatur Mahometa.
Przed budynkiem, gdzie odbywała się wystawa, w niedzielę doszło do strzelaniny, w której zginęło dwóch napastników. Do zorganizowania ataku na wystawę przyznało się już Państwo Islamskie.
Przerwać "błędne koło"
W jednym ze swoich tekstów blogerka przypomina, że konkurs na karykatury Mahometa ogłoszono po styczniowym ataku dżihadystów na redakcję satyrycznego tygodnika "Charlie Hebdo". Dlatego postanowiła zainicjować akcję, które przerwie to "błędne koło" nienawiści.
"Wtedy pomyślałam: dlaczego nie odpowiedzieć na nienawiść miłością?" - pisze autorka bloga. "Nie sądzę, by wizerunki Mahometa były dla nas aż tak wielkim problemem. Muzułmanie mają ważniejsze rzeczy do roboty" - dodaje al-Khatahtbeh. I zaproponowała, by młodzi muzułmanie - i nie tylko - także zaczęli rysować Mahometa.
Popularne imię
W samej akcji nie chodzi jednak o wizerunek islamskiego proroka - islam zakazuje przedstawiania go w sztuce. Dlatego uczestnicy akcji rysują osoby noszące imię "Muhammed" lub "Mohammed", bo tak brzmi pełne imię pochodzenia arabskiego.
Jak przekonuje blogerka, to jedno z najpopularniejszych imion, stąd istnieje duże prawdopodobieństwo, że każdy w USA zna przynajmniej jednego Muhammeda i może w ramach akcji narysować swojego znajomego.
Photo by Aymann Ismail. Posted by MuslimGirl.net on 27 kwietnia 2015
Photo by Aymann Ismail. Posted by MuslimGirl.net on 27 kwietnia 2015
Znani i znajomy
Autorzy rysunków zamieszczają zdjęcia swoich prac w mediach społecznościowych pod hashtagami #DM2015 (od "draw Muhammed", czyli "narysuj Mahometa") lub #RejectHate (odrzuć nienawiść). We wpisach oznaczana jest także Pamela Geller, która zorganizowała wystawę karykatur Mahometa w Teksasie. Internauci mają nadzieję, że dzięki temu ich przekaz dotrze do organizatorki.
So @PamelaGeller wants the world to draw Muhammad. Sure, which one? ;) @muslimgirl #DM2015 https://t.co/86XQiDJHQK pic.twitter.com/jntCDMCKIY— Zeba Khan (@Zebasez) kwiecień 29, 2015
My friend Mo really likes coffee so I drew him on the paper we used as a coaster #DM2015 #RejectHate pic.twitter.com/SXxAuIkLc8— A Laughs (@Laff1927) maj 5, 2015
#DrawMohammed #DM2015 pic.twitter.com/QmI5yhq1ic— profound wilson (@bonestrapwilson) maj 6, 2015
Autor: ts/ja / Źródło: muslimgirl.net, time.com, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Facebook - MuslimGirl.net | Aymann Ismail