"Klaszczesz czy rzucasz kamieniami?" Pielęgniarki i pielęgniarze obchodzą swoje święto

Autor:
mbl//mro
Źródło:
Instagram, Twitter, tvn24.pl
Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych w social mediach
Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych w social mediach

12 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych. Przedstawiciele tych zawodów z całego świata publikują zdjęcia w mediach społecznościowych. Życzą sobie nawzajem spokojnych dyżurów, satysfakcji z pracy, wytrwałości, grzecznych pacjentów. Wspominają też o fali hejtu, groźbach i pogardzie. Jak wygląda ich praca w dobie pandemii COVID-19?

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych życzenia w mediach społecznościowych złożyła para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda, minister zdrowia Łukasz Szumowski, przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka, Lewica, Polska Policja i wielu innych.

"Niesiecie światło w najciemniejszych chwilach naszego życia. Za to jesteśmy wam winni więcej, niż potrafią wyrazić słowa" - napisał premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

"Ile jest warta praca pielęgniarki?"

Zdjęcia z okazji swojego dnia wrzucają do sieci pielęgniarki i pielęgniarze z całego świata. Składają sobie życzenia i opisują realia pracy w dobie pandemii COVID-19.

"Ile jest warta praca pielęgniarki? Profesjonalistki, bez której - dosłownie - wielu by nie przeżyło?" - pyta na Instagramie pielęgniarka Amy z Nowej Zelandii. "Przedstawiciele naszego zawodu bez wahania przychodzą codziennie do pracy, w której zachowanie społecznego dystansu jest niemożliwe. W tym samym czasie reszta społeczeństwa boi się wyjść do supermarketu. Ile jest warta dłoń, która trzyma cię za rękę, kiedy bierzesz ostatni oddech w twoim życiu? Słowa pociechy, które słyszysz zaraz po tym, gdy dowiedziałeś się, że masz raka mózgu? (…) Uśmiech na twarzy, który widzisz o 6 rano, gdy bierzesz antybiotyki?" - pyta dalej Amy.

Zobacz: Podjeżdżają przed szpitale, włączają syreny, biją brawo i rozdają prezenty pielęgniarkom oraz położnym

"Niestety brawa szybko ucichły"

Przedstawiciele służby zdrowia, którzy są na pierwszej linii walki z koronawirusem, słyszą podziękowania i oklaski za ciężką pracę. Z drugiej strony zdarzają się przypadki hejtu, gróźb, agresji. - Życzę pielęgniarkom, żeby nie spotykały się z ostracyzmem społecznym, który ma miejsce w ostatnich miesiącach - mówiła na antenie TVN24 przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok.

O podobnych problemach piszą pielęgniarki i pielęgniarze w mediach społecznościowych. "Jaką pielęgniarką/pielęgniarzem dzisiaj jesteś i do czego dążysz? W dobie panującej pandemii urośliśmy do rangi bohaterów, zdarzały się nawet oklaski. Niestety brawa szybko ucichły i coraz częściej można usłyszeć słowa pogardy i niezrozumienia. A Ty, potencjalny pacjencie, po której stronie barykady dzisiaj stoisz? Klaszczesz czy "rzucasz kamieniami"? - pyta pielęgniarka Daria.

"Dziś będą opowiadać o Naj, o superbohaterach, a potem wyleje się fala hejtu na Nas, groźby, szantaże. Nie każdy może wykonywać ten piękny, trudny i jakże wymagający cierpliwości oraz posiadania ogromnej wiedzy ZAWÓD. Mimo wszystko życzę Wam i sobie, abyśmy w tych trudnych czasach, w jakich Nam przyszło pracować, odnajdywali siłę do pracy i mieli z niej największą satysfakcję" - pisze pielęgniarka z Bydgoszczy.

Autor:mbl//mro

Źródło: Instagram, Twitter, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości