Stolica Bośni i Hercegowiny jest obecnie najbardziej zanieczyszczonym miastem stołecznym świata - wynika z rankingu firmy IQAir opublikowanego we wtorek i środę. Mieszkańcom zalecono, aby unikać przebywania na zewnątrz.
Wskaźnik jakości powietrza (AQI) osiągnął w nocy z poniedziałku na wtorek w Sarajewie 442 punkty, a każdy wynik powyżej 100 punktów uważa się za niezadowalający - napisał bośniacki dziennik "Oslobodjenje".
We wtorek rano stężenie cząstek PM2,5 wyniosło 206, czyli aż 26,2 razy więcej niż ilość dopuszczana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). W środę sytuacja jednak jeszcze się pogorszyła. Z rankingu IQAIr wynika, że rano tego dnia stężenie PM2,5 osiągnęło 315 punktów.
PM2,5 to cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, dlatego łatwo przedostają się do płuc i stanowią największe zagrożenie dla zdrowia człowieka. Są uwalniane przez zanieczyszczenia z fabryk oraz w wyniku pracy silników spalinowych.
Unikać przebywania na zewnątrz
W poniedziałek władze Sarajewa wydały ostrzeżenie dla ludności w związku z zanieczyszczeniem powietrza. - Zapowiadane warunki pogodowe będą sprzyjać złej jakości powietrza także w nadchodzących dniach - ostrzegł zespół ekspercki władz bośniackiej stolicy.
Mieszkańcom stolicy Bośni i Hercegowiny zalecono unikania aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. "Grupom szczególnie wrażliwym, takim jak dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze oraz pacjenci z chorobami układu oddechowego i serca, nie zaleca się wychodzenia z zamkniętych pomieszczeń" - zaznaczono.
Wśród 20 najbardziej zanieczyszczonych we wtorek miast świata znalazły się też inne stolice Bałkanów, jak Skopje, Prisztina i Belgrad.
Źródło: PAP, IQAir
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock