Ze świata

Ze świata

Warufakis wzywa do zaprzestania "toksycznej gry"

Grecki minister finansów Janis Warufakis wzywa do zaprzestania "toksycznej gry", która odbywa się między Grecją a Niemcami. Jego zdaniem taka rozgrywka jest dobra jedynie dla wrogów silnej Europy.

Poroszenko kontra oligarchowie. Czy prezydent "przystawi im pistolet do głowy"?

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zmaga się nie tylko z frontem na wschodzie kraju, ale też z oligarchami, którzy roszczą sobie prawo do nieformalnego udziału w sprawowaniu władzy. Zdaniem gości programu "Otwarcie Dnia", Michała Broniatowskiego i Stanisława Cioska, zmiana mentalności wpływowych i najbogatszych ludzi na Ukrainie potrwa długie lata.

Ukraińscy oligarchowie. Jak bardzo skurczyły się ich majątki?

Poznaj najważniejszych ludzi na Ukrainie, którzy tracą nie tylko wpływy na skutek sporu z ośrodkiem prezydenckim, ale także pieniądze. Sam Rinat Achmetow, wieloletni lider rankingu najbogatszych Ukraińców i metalurgiczno-węglowy magnat, przez sytuację w kraju stracił w trakcie ostatniego roku prawie połowę swojego majątku, czyli ok. 5 miliardów dolarów.

Ile kosztuje obalenie reżimu w Korei Północnej? "Zaledwie 35 funtów"

35 funtów (czyli ok. 190 zł) - tyle ma kosztować obalenie reżimu w Korei Północnej, bo taki właśnie jest koszt urządzenia multimedialnego, które cieszy się ogromną popularnością w tym kraju. To połączenie notebooka z telewizorem, dzięki któremu Koreańczycy z północy mogą oglądać zachodnie produkcje filmowe, czy serwisy informacyjne bez reżimowej propagandy i cenzury.

Ropa coraz tańsza. Bo na horyzoncie porozumienie z Iranem

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają w reakcji na możliwe porozueminie Zachodu z Iranem - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na maj, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 47,95 USD, po zniżce o 92 centy.

"Piloci są narażeni na ciągły stres. To zmienia osobowość". Ciemniejsza strona pracy dla Lufthansy

Pasja i entuzjazm dla tej ekscytującej i różnorodnej pracy przyjdzie sama - piszą na swojej stronie niemieckie linie lotnicze Lufthansa, informując przyszłych pilotów o czekających ich perspektywach. O drugiej, ciemniejszej stronie medalu pisze Bloomberg. Latanie jest trudną i poważną pracą wymagającą odporności psychicznej i maksymalnej wydajności fizycznej - czytamy w serwisie.

Kto rządzi światem? Zobacz ranking "Fortune"

Magazyn "Fortune" przedstawił ranking 50 liderów naszych czasów. Na liście naleźli się politycy, prezesi światowych organizacji, przedstawiciele duchowieństwa, artyści, a nawet sportowcy. Przedstawiamy sylwetki najbardziej wpływowych osób.

Amerykańska moda na ciasto z mikrofalówki. Rodzinny startup zdobywa rynek

Założycielka Jarva Cakes Michelle Shields podkreśla prostotę jej przepisu na ciasto czekoladowe. Zaś jej córki potwierdzają, że jest ono znakomite. Wielkość jest wprost idealna - 170 gramów. Właściwie od tego wszystko się zaczęło: kompromisu pomiędzy Michelle i jej uwielbiającym ciasta mężem. - Powiedziałam dość. Zarządziłam, że jeśli będzie miał ochotę na coś słodkiego po obiedzie, zrobię mu babeczkę w kubku - wyjaśnia Shields. Dwa lata po tej rozmowie kobieta i jej zespół robią 5 tys. takich babeczek tygodniowo. Wszystkie powstają na piętrze garażu. Michelle podkreśla jednak, że lubi pracować w domu, ramię w ramię ze swoimi córkami. Wszystkie mówią, że sprzedają ciastka, ponieważ smakują ich klientom. Wszystkie pięć dostępnych smaków. By je przygotować, wystarczy dodać wody, zamieszać i wstawić do mikrofalówki na 40 sekund.  

Chiropraktyk to "najbezpieczniejszy" zawód w USA. Sprawdź, gdzie jest najniższe bezrobocie

Instytucja finansowa 24/7 Wall Street opublikowała ranking "najbezpieczniejszych" zawodów w Stanach Zjednoczonych. To znaczy takich, w których bezrobocie jest najniższe. Na pierwszym miejscu listy znalazł się chiropraktyk. Tuż za nimi plasują się dentyści, pomocnicy lekarscy, inżynierowie lotnictwa, chirurdzy oraz technicy laboratoryjni. Badanie wykonano na podstawie danych o bezrobociu z 2014 roku dla prawie 600 zawodów.

Brazylię nawiedziły ekonomiczne plagi. "Kapitalizm kolesiów" otworzy się na liberalizm?

Podczas mundialu antyrządowe protesty przetaczały się przez "Kraj kawy", ale nie było o nich głośno. Teraz sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Brazylia, która przeżywała ostatnio swój złoty wiek, jest bowiem w opałach. To efekt wielu nakładających się na siebie czynników: słabej koniunktury na produkowane przez nią towary, hamującej rozwój biurokracji, kumoterstwa, straszliwej suszy oraz postępującej inflacji.

Alarmujące dane. Dzieci spędzają przed monitorami połowę dnia

W ciągu ostatnich 20-stu lat dramatycznie wzrósł czas jaki dzieci spedzają przed ekranem telewizora, monitora i innych urządzeń elektronicznych. Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Childwise, dzieci w wieku od 5 do 16 lat spędzają średnio 6,5 godziny dziennie przed ekranem. Podczas gdy w 1995 roku było to zaledwie około trzech godzin.

Chińczycy kupią port w Pireusie. Jest zgoda Aten

Jak zapewnił wicepremier Grecji Janis Dragasakis, Ateny zgodzą się na sprzedaż chińskiemu koncernowi Cosco Group udziałów w porcie w Pireusie. Do transakcji ma dojść “w ciągu najbliższych tygodni”.

Druga po Putinie? Ta kobieta może uratować Rosję przed krachem gospodarczym

Po zaskakującej decyzji banku centralnego o podniesieniu stóp procentowych do poziomu 17 proc., rubel zanotował niespotykanie głęboki spadek wartości. - Spekulantom należy się zimny prysznic - skomentowała wówczas taki ruch Elwira Nabiullina, szefowa Centralnego Banku Rosji (CBR). Dzisiaj tryumfuje, wskaźniki wskazują bowiem, że groźba katastrofy gospodarczej Rosji powoli odchodzi w niepamięć, a rubel powoli umacnia się w parze do amerykańskiego dolara - komentuje Bloomberg.