Włoski minister finansów i gospodarki Pier Carlo Padoan powiedział w środę, że ministrowie finansów strefy euro są nadal otwarci na możliwość osiągnięcia porozumienia z Grecją.
Ponad 500 tys. euro udało się zebrać w internecie w ciągu dwóch dni młodemu Brytyjczykowi za pomocą finansowania społecznościowego (crowdfundingu). Celem akcji Thoma Feeneya jest zebranie 1,6 mld euro i wspomożenie Grecji w spłaceniu długu wobec MFW.
Grecy jak dotąd zachowywali się spokojnie. Teraz na ulicach pojawiają się pewne oznaki paniki. Poza Atenami, ludzie wykupują makaron, ryż, towary, których zaczyna brakować - relacjonuje Cezary Grochot, korespondent "Faktów" TVN w Atenach.
Ukraiński państwowy koncern paliwowy Naftohaz wstrzymuje zakupy gazu z Rosji. Decyzję tę spółka ogłosiła we wtorek wieczorem, po nieudanych ukraińsko-rosyjsko-unijnych rozmowach w Wiedniu na temat nowego porozumienia o dostawach gazu dla Kijowa.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy potwierdził chwilę po północy: Grecja nie spłaciła 1,6 mld euro. Tym samym stała się pierwszym krajem rozwiniętym, który jest niewypłacalny w stosunku do MFW. Ateny nie mają już dostępu do środków finansowych tej instytucji - pisze agencja AFP. A drzwi do wyjścia ze strefy euro są szeroko otwarte. Raport Specjalny na antenie TVN24 Biznes i Świat.
Agencja ratingowa Fitch obniżyła swą ocenę wiarygodności kredytowej Grecji o jeden stopień z CCC do CC, uzasadniając to załamaniem się negocjacji z wierzycielami i ogłoszeniem kluczowego dla przyszłości kraju referendum - poinformowano we wtorek wieczorem.
Trudno było spodziewać się innej decyzji eurogrupy, która nie chce sobie pozwolić na to, by Grecy zbyt długo wodzili za nos UE - oceniali wieczorem eksperci fakt, że eurogrupa nie zgodziła się we wtorek na przedłużenie programu pomocowego dla Grecji ani na redukcję jej długu.
Grecja, dla której dzisiaj mija termin spłaty kolejnej raty zadłużenia, zawdzięcza kredytodawcom łącznie 242,8 mld euro - wynika z obliczeń Reutera. A zdecydowanie największym wierzycielem Aten są Niemcy.
Obecny kryzys w Grecji nie powinien prowokować do "nadmiernych reakcji" w Stanach Zjednoczonych, ale amerykańscy urzędnicy obserwują sytuację - powiedział prezydent Barack Obama.
Około 5 mln Amerykanów może skorzystać z ogłoszonej we wtorek przez ministerstwo pracy USA reformy przepisów, które nakładają na pracodawców obowiązek płacenia za nadgodziny. Prezydent Barack Obama obiecał te zmiany, by niwelować społeczne nierówności. Do tej pory pracodawcy często omijali prawo.
- Nie ma szans, żebyśmy uruchomili fundusze na spłatę greckich należności wobec MFW - poinformowali przedstawiciele eurogrupy. To oznacza, że Grecja zostanie w nocy ogłoszona bankrutem. Tymczasem, w oczekiwaniu na decyzję w sprawie przyszłości Grecji na na centralnym placu Aten - Syntagmie - zgromadził się wielotysięczny tłum. Raport Specjalny na antenie TVN24 Biznes i Świat.
Grecja przesłała wierzycielom nową propozycję dwuletniego programu pomocy z apelem o restrukturyzację długu - powiadomił we wtorek premier Aleksis Cipras. Wydaje się, że jest to ze strony Aten próba przełamania impasu w ostatniej chwili - pisze Reuters. Raport Specjalny na antenie TVN24 Biznes i Świat.
Premier Turcji Ahmet Davutoglu oświadczył we wtorek, że jego kraj jest gotów pomóc Grecji w przezwyciężeniu kryzysu gospodarczego i oferuje rozszerzenie współpracy w takich dziedzinach jak turystyka, energetyka i handel.
Grecka gospodarka chyli się ku upadkowi, wprowadzono kontrolę kapitału, w niektórych bankomatach mieszkańcy półwyspu nie mogli wypłacić pieniędzy. Co to oznacza dla turystów? Czy ceny poszły w górę? Przed wyjazdem do Grecji turyści słyszą ostrzeżenia, by zaopatrzyli się w gotówkę, jak za dawnych lat. A jak jest na miejscu? Sprawdza Paweł Blajer.
Ateny oczekują od kredytodawców większej elastyczności w najbliższych dniach - oświadczył we wtorek główny grecki negocjator, sugerując, że Grecja ma nadzieję na zawarcie w ostatniej chwili porozumienia, zapobiegającego jej wyjściu ze strefy euro.
Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przedstawił premierowi Grecji Aleksisowi Ciprasowi propozycję osiągnięcia w ostatniej minucie porozumienia w sprawie programu pomocowego - potwierdził we wtorek rzecznik KE Margaritis Schinas. Jak informują greckie media, szef tamtejszego rządu rozważa jej przyjęcie i obecnie znajduje się w drodze do Brukseli. Raport Specjalny na antenie TVN24 Biznes i Świat.
Opłaty roamingowe w UE mają zniknąć od 15 czerwca 2017 roku - uzgodnili w nocy z poniedziałku na wtorek negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i rządów państw unijnych. - To przełom - skomentował komisarz ds. gospodarki cyfrowej Guenther Oettinger.
Resort finansów Grecji zapowiedział we wtorek, że od środy do końca tygodnia tysiąc oddziałów banków będzie otwarte, żeby obsługiwać emerytów, którzy nie mają kart do bankomatów.
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk w liście do Aleksisa Ciprasa napisał, że nie widzi wśród państw członkowskich gotowości do wyrażenia zgody na prośbę greckiego premiera o przedłużenie o miesiąc programu pożyczek ratunkowych. Na antenie TVN24 BiŚ Raport Specjalny na temat Grecji.
Jeżeli Grecja nie przeleje dzisiaj na konto Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) 1,6 mld euro, zostanie uznana za bankruta. Jest to niemal przesądzone, ponieważ Ateny już zapowiedziały, że płacić nie mają zamiaru. Na antenie TVN24 BiŚ Raport Specjalny na ten temat.
Kontrolerzy ruchu lotniczego w Hiszpanii zapowiedzieli, że będą strajkować 11, 12, 25 i 26 lipca w proteście przeciwko ukaraniu ich za strajk z 2010 roku przez operatora portów lotniczych, państwową agencję AENA.
Niestety, wyjścia Grecji ze strefy euro nie można już wykluczać - ocenia francuski ekonomista i członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Benoit Coeure w rozmowie, która we wtorek ukaże się we francuskim dzienniku gospodarczym "Les Echos". Na antenie TVN24 Biznes i Świat Raport Specjalny na ten temat.
Jeśli nie zostanie znaleziony kompromis, Grecja może zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości UE i zaskarżyć unijne instytucje w celu zablokowania wyprowadzenia jej ze strefy euro - zagroził minister finansów Janis Warufakis w wywiadzie dla "Daily Telegraph". Na antenie TVN24 Biznes i Świat Raport Specjalny na ten temat.
Premier Grecji Aleksis Cipras po raz kolejny wezwał obywateli, by odrzucili w referendum 5 lipca warunki zagranicznej pomocy. W wywiadzie dla greckiej telewizji odrzucił obawy, że głosowanie na "nie" spowoduje wyprowadzenie Grecji z unii monetarnej. W poniedziałek wieczorem w Atenach nie było już widać paniki. Zaczęły się dyskusje i protesty. Na antenie TVN24 Biznes i Świat Raport Specjalny na ten temat.
Blisko 13,1 mld euro trafi w najbliższych latach na rozbudowę sieci transportowej w UE. W poniedziałek Komisja Europejska ogłosiła pierwszą listę projektów, finansowanych z funduszu Łącząc Europę. Polska jest wśród największych beneficjentów programu.
Ateny zapowiedziały w poniedziałek, że nie zapłacą 1,6 mld dolarów, które są winne Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu. To stawia pod dużym znakiem zapytania ich obecność w strefie euro. Wieczorem Standard &Poor's obniżyła rating Grecji o jeden poziom. Agencja ocenia, że jej bankructwo w ciągu najbliższych sześciu miesięcy jest bardzo prawdopodobne.
Przedstawiciele 57 państw uczestniczyli w poniedziałek w Pekinie w uroczystości podpisania aktu założycielskiego Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB), w którym największy udział będą miały Chiny. Jednym z członków założycieli banku jest Polska.
Jeśli w zapowiedzianym na niedzielę referendum Grecy wypowiedzą się przeciwko porozumieniu z wierzycielami, to nie wzmocni to pozycji negocjacyjnej greckiego rządu - ocenił w poniedziałek w Brukseli przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.
Mark Zuckerberg stał się milionerem mając zalewie 23 lata. Gdy obchodził 31. urodziny firma, którą stworzył - Facebook - wyceniana była już na 9 mld dolarów. Zuckerberg jest więc wzorem dla wielu osób na świecie. Serwis „Business Insider” publikuje listę osób, które w swoich krajach są tym, kim Mark Zuckerberg w USA.