Ze świata

Ze świata

Pieniądze leczą duszę? Badania to potwierdzają

Naukowcy ze Szwecji odkryli, że pacjenci cierpiący na zaburzenia psychiczne czuli się dużo lepiej, gdy co miesiąc otrzymywali 500 koron, czyli równowartość niespełna 225 złotych, niż ci, którzy dostawali tylko lekarstwa - podało Polskie Radio.

Tu rządzą Google, Apple, Facebook. Ale bieda nie omija Doliny Krzemowej

Dolina Krzemowa to szczyt marzeń wielu młodych, zdolnych i ambitnych chcących robić karierę w branży IT. Ale to miejsce - dla wielu synonim bogactwa i przepychu - ma również swoje drugie oblicze. Bo w tym miejscu nie brakuje takich osób, jak Nicole Johnes. Nicole to samotna matka, która wraz ze swoją 18-miesięczną córką mieszka w garażu, za który musi płacić 1 tys. dolarów miesięcznie. Takich osób, jak ona w Dolinie Krzemowej nie brakuje. Znaleźli się na skraju biedy np. przez gigantyczny wzrost cen nieruchomości w Dolinie. - Wcześniej nie wiedziałam zbyt wiele o bezdomności. Szczerze mówiąc, myślałam, że bezdomni to wyłącznie brudni, głodni i zziębnięci ludzie z ulicy. Uzależnieni od narkotyków i alkoholu - przyznaje Johnes. Materiał Agencji Bloomberg.

Zachodnie firmy uciekają z Rosji. Adidas zamyka 200 sklepów

Niemiecki producent odzieży i sprzętu sportowego Adidas ogłosił, że zamknie 200 sklepów w Rosji. Na podobny krok decyduje się coraz więcej zachodnich firm. Wszystko przez gwałtownie spadającą wartość rubla i kryzys gospodarczy wywołany m.in. sankcjami nałożonymi przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską.

"The Economist": najlepsze na świecie miejsce pracy dla kobiet to Finlandia, Norwegia, Szwecja i... Polska

"The Economist", brytyjski prestiżowy tygodnik stworzył ranking, z którego wynika, że krajami, gdzie kobiety mają najwięcej szans na równe traktowanie w pracy są Finlandia, Norwegia i Szwecja. Polska w tym zestawieniu znalazła się na wysokim, czwartym miejscu. W dużej mierze zawdzięczamy tę pozycję płatnym urlopom macierzyńskim, choć te dostępne są tylko dla tych osób, które zawarły umowy o pracę.

Telefon, który odblokujesz spojrzeniem

Chiński producent elektroniki ZTE zaprezentował podczas barcelońskiego World Mobile Congress biometryczne zabezpieczenie smartfonu. Zastosowano je w modelu Grand S3. Telefon jest wyposażony w 8-megapikselową przednią kamerę, która rozpoznaje naczynia krwionośne w gałkach ocznych posiadacza produktu i umożliwia odblokowanie telefonu samym spojrzeniem. Urządzenie dostępne jest już w Chinach i kosztuje niecałe 500 dolarów.

Indeks ubóstwa 2015. W czołówce Wenezuela, Grecja, Ukraina

Inflacja jest chorobą, która może zniszczyć społeczeństwo - powiedział kiedyś Milton Friedman. Dodaj do tego rosnące bezrobocie i nędza gotowa - pisze "Bloomberg". Ta przypadłość w tym roku najbardziej dotknie Wenezuelę, Argentynę, RPA, Ukrainę i Grecję. To pięć najbardziej narażonych na kłopoty gospodarek. Serwis prezentuje indeks ubóstwa 2015. Polska znalazła się na 19. miejscu w zestawieniu.

Rosja na zakręcie? Galopujące ceny "to nic strasznego"

Pierwszy zastępca szefa rosyjskiego banku centralnego Dmitrij Tulin powiedział w czwartek, że polityka pieniężna banku centralnego, która jest ukierunkowana na inflację, pozostaje napięta. A marcowa decyzja ws. stóp procentowych będzie zależeć od najnowszych danych makroekonomicznych.

Auta dla każdego. Genewa ma też propozycje dla przeciętnego kierowcy

85. salon samochodów w Genewie to nie tylko luksusowe i drogie auta, ale także i te dla zwykłego zjadacza chleba. Podczas tegorocznej edycji zaprezentowano m.in Opla Corsę OPC, Renaulta Clio RS i Dacie Logan. To te modele są między innymi przeznaczone dla osób średnio zamożnych. Co wyjątkowego mają te modele?

Schetyna: ważne jest utrzymanie sankcji wobec Rosji

Ważne jest przedłużenie sankcji wobec Rosji; zależy nam, żeby Europa była zgodna co do wsparcia dla ukraińskich reform - oświadczył szef polskiego MSZ Grzegorz Schetyna po spotkaniu z szefem MSZ Niemiec Frankiem Walterem Steinmeierem w Berlinie.

Smartwatche wchodzą przebojem na rynek. Łącza w sobie modę i technologię

Inteligentne zegarki to jeden z hitów tegorocznych targów w Barcelonie. Prezentują się tam kolejne modele kolejnych producentów, podczas gdy rynek w napięciu czeka na premierę Apple Watch. Pytanie, czy cokolwiek będzie w stanie z nim konkurować. Na Mobile World Congress swój smartwatch zaprezentował m.in. chiński producent elektroniki Huawei.

W Chinach nazywają ich ludźmi-pająkami. Szalenie niebezpieczna praca na wysokościach

W Chinach nazywają ich ludźmi-pająkami, bo poruszają się wzdłuż ścian i okien drapaczy chmur. Umycie szklanego wieżowca zajmuje dwudziestu osobom dwa miesiące. - To ciężka praca. Codziennie musimy być fizycznie sprawni, inaczej nie ma sensu się pokazywać - mówi jeden z pracowników. To ryzykowna praca i podejmują ją tylko ci, którzy nie mogą znaleźć innej. W Chinach myciem okien wieżowców zajmuje się milion osób. Każdego roku w tragicznych wypadkach przy tej pracy ginie około tysiąc osób. Nie ma żadnych oficjalnych regulacji czy standardów bezpieczeństwa.

Ogromne koszty dezaktywacji brytyjskiego ośrodka nuklearnego

Koszty dezaktywacji brytyjskiego ośrodka nuklearnego Sellafield w hrabstwie Cumbria na północnym zachodzie Anglii wzrosły o 5 mld funtów, do 53 mld funtów - poinformowało w środę BBC, powołując się na raport Państwowego Biura Audytu (NAO).

Algieria zagrozi Rosji? Europa czeka na gaz z Afryki

Algieria jest największym producentem gazu ziemnego w Afryce, a po Rosji największym dostawcą błękitnego paliwa do Europy. Kraj wydobywa też znaczne ilości ropy, a pod algierskimi piaskami kryją się jedne z największych na świecie zasobów łupkowych. To szansa dla Unii Europejskiej.

Ceny ropy rosną, bo widać oznaki słabszej podaży

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną w reakcji na sygnały o słabszej podaży surowca w czasie, gdy popyt na paliwa poprawia się - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na kwiecień, na giełdzie w Nowym Jorku jest wyceniana po 51,90 dolarów. Brent na giełdzie w Londynie zwyżkuje kosztuje 60,59 dolarów za baryłkę.

Chiny wydadzą więcej na obronę. Mimo spowolnienia gospodarczego

W Pekinie rozpoczęła się w czwartek doroczna sesja parlamentu, Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych. W przemówieniu sprawozdawczym premier Li Keqiang powiedział, że chińska gospodarka będzie spowalniała, ale mimo tego, wzrosną wydatki na obronę.