Windows 10, czyli najnowszy system operacyjny koncernu Microsoft, będzie dostępny jako darmowa aktualizacja dla użytkowników Windows 8 oraz Windows 7. Twórcy Windows 10 uważają, że nowy system będzie uniwersalny, a użytkownicy doświadczą tej samej jakości usługi zarówno na sprzęcie mobilnym, jak i komputerach PC.
Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku powracają do spadków przed danymi o zapasach paliw w USA - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 47,23 USD, po zniżce o 55 centów.
Amerykańska firma finansowa American Express zapowiedziała w środę znaczną redukcję zatrudnienia - aż o 6 procent. Do końca roku pracę w American Express straci ponad cztery tysiące osób.
Europejski Bank Centralny jest o krok od wprowadzenia interwencjonistycznej polityki monetarnej (QE). Decyzja w tej sprawie ma zapaść dziś. Przeciwnych jej Niemców, szef EBC Mario Draghi chce przekonać ustępstwami ograniczającymi skalę interwencji.
Środowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się lekkimi wzrostami najważniejszych indeksów. Inwestorzy oczekują na czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (EBC).
Dziś jedno z najważniejszych posiedzeń Europejskiego Banku Centralnego. Wiele wskazuje na to, że EBC zdecyduje się na dodruk pieniądza i tzw. luzowanie ilościowe. Ma to na celu pobudzenie wzrostu gospodarczego i inflacji, która spadła do niepokojąco niskiego poziomu, co grozi stagnacją oraz wzrostem bezrobocia. Czy ewentualna decyzja EBC wpłynie też na kurs franka szwajcarskiego?
Nowy pomysł na kredyty frankowe, w Polsce rośnie produkcja przemysłowa, a prezydent USA Barack Obama rozpoczyna "nowy rozdział" w historii Stanów Zjednoczonych. Najważniejsze informacje dnia.
Parlament Europejski rozpoczął prace nad nowymi rekomendacjami do negocjacji ws. umowy o partnerstwie handlowo-inwestycyjnym między UE a USA (TTIP). Część europosłów chciałaby wyłączenia z umowy części dotyczącej rozstrzygania sporów państwo-inwestor (ISDS).
O ewentualnym porozumieniu z Rosją w sprawie embarga będziemy rozmawiali w Brukseli na najbliższej radzie ministrów rolnictwa i rybołówstwa UE 26 stycznia br. - poinformował w środę dziennikarzy minister rolnictwa Marek Sawicki.
Chiny obrały kurs na stosowane z wyczuciem reformy strukturalne oraz stabilny, choć niższy od dotychczasowego wzrost gospodarczy - powiedział premier Li Keqiang w środę uczestnikom Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. To "nowa normalność" Chin - dodał.
Portugalia spłaci przed terminem opiewające na 26 mld euro kredyty, które otrzymała w 2011 r. od Międzynarodowego Funduszu Walutowego w ramach liczącego 78 mld euro pakietu pomocowego - ogłosiła w środę minister finansów Maria Luis Albuquerque w Lizbonie.
Komisja Europejska chce przeznaczyć 500 tys. euro na podniesienie świadomości dotyczącej wartości własności intelektualnej oraz szkód wynikających z podrabiania i piractwa. Wnioski o dofinansowanie można składać do końca marca 2015 r.
UOKiK wydał zgodę na utworzenie BuyIn, czyli wspólnego przedsiębiorstwa przez Orange i Deutsche Telekom. Zdaniem urzędu nie doprowadzi to do ograniczenia konkurencji.
Ewa Kopacz rozmawiała telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel na temat sytuacji przewoźników, w związku z nowymi przepisami o płacy minimalnej w Niemczech. Polskie firmy transportowe obawiają się, że te przepisy będą oznaczały dla nich ogromne straty. - Angela Merkel zadeklarowała, że podejmie kroki niezbędne do tego, aby doszło do spotkania ministrów pracy i transportu z Polski i Niemiec - informuje rzeczniczka prasowa Ewy Kopacz.
Zewnętrzne ograniczenia skłonią Federację Rosyjską do strukturalnych zmian w gospodarce - oświadczył w środę prezydent Rosji Władimir Putin. Zapowiedział też, że władze będą działać zgodnie z logiką gospodarki rynkowej podejmując przy tym kroki antykryzysowe.
Komisja Europejska i Rosja osiągnęły postęp w rozmowach na temat otwarcia rosyjskiego rynku dla eksportu z Unii Europejskiej niektórych produktów mleczarskich i mięsnych wysokiej jakości - poinformował w środę rzecznik KE ds. bezpieczeństwa żywności Enrico Brivio.
Uczestniczący w Światowym Forum Gospodarczym w Davos wicepremier Rosji Arkadij Dworkowicz powiedział w środę, że w związku ze spadkiem cen ropy naftowej jego kraj zaczął już redukować niektóre wydatki i może zrównoważyć budżet bez względu na cenę ropy.
Australijski gigant wydobywczy BHP poinformował o redukcji wydobycia gazu łupkowego o 40 proc.. To nie jedyna spółka z branży, która zapowiedziała cięcia. Przyczyną są spadające ceny ropy naftowej na światowych rynkach, zmniejszające opłacalność kosztownego wydobycia z łupków.
W ciągu najbliższych czterech lat liczba bezrobotnych na świecie w dalszym ciągu będzie wzrastać - zwiększy się o co najmniej 11 milionów; pogłębią się również nierówności społeczne - ostrzega Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) we wtorkowym raporcie.
21 stycznia w szwajcarskim Davos wystartowało 45. spotkanie Światowego Forum Ekonomicznego. Relacje i rozmowy z gośćmi szczytu na antenie TVN24 Biznes i Świat i w portalu tvn24bis.pl.
Polski rząd kontaktował się z węgierskim ministerstwem finansów, aby sprawdzić, w jaki sposób Węgrzy pomogli “frankowiczom”, a jednocześnie ograniczyli negatywny wpływ przewalutowania kredytów na krajową gospodarkę - podaje agencja Reuters.
Chorwacki rząd przesłał we wtorek do parlamentu projekt ustawy przewidującej zamrożenie kursu franka szwajcarskiego na rok. Jak zapowiadał premier Zoran Milanović, kurs ma być utrzymany na poziomie 6,39 kuny, a więc sprzed ostatniego gwałtownego skoku.
Zadłużenie zagraniczne Federacji Rosyjskiej w 2014 roku zmalało o 129,36 mld dolarów: z 728,86 mld dolarów do 599,49 mld dolarów, tj. o 17,7 proc. - poinformował we wtorek Bank Rosji, czyli bank centralny FR.
Rosja może zezwolić na import świń i niektórych produktów wieprzowych z UE. Jak poinformował we wtorek rzecznik KE ds. bezpieczeństwa żywności Enrico Brivio, taka możliwość pojawiła się po rozmowach przedstawicieli Komisji i rosyjskich służb weterynaryjnych.
Szef rosyjskiego koncernu Gazprom Aleksiej Miller oświadczył we wtorek, że od 1 kwietnia br. przestaje obowiązywać tzw. pakiet zimowy w dostawach rosyjskiego gazu dla Ukrainy i zniżka udzielona Ukrainie w ramach tego pakietu.
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) prognozuje, że produkt krajowy brutto (PKB) Federacji Rosyjskiej w 2015 roku zmniejszy się o 4,8 proc. Z kolei Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przewiduje, że PKB Rosji w tym roku zmaleje o 3 procent.
Wpływy z prywatyzacji pokryją koszty restrukturyzacji sektora węglowego wypłacane z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - uważa minister pracy. Minister skarbu ocenia, że koszt restrukturyzacji uda się zamknąć w 2,3-2,5 mld. zł.
Niemieckie przepisy dotyczące płacy minimalnej niepokoją polskie firmy transportowe. Wszystko dlatego, że stawka za godzinę pracy, która od 1 stycznia wynosi co najmniej 8,5 euro, dotyczy też pracowników firm z innych państw działających na terytorium tego kraju. Według interpretacji Berlina ma to również zastosowanie do kierowców z zagranicznych przedsiębiorstw transportowych, którzy jeżdżą do Niemiec. Polscy przewoźnicy obawiają się kłopotów finansowych. Dziś o sprawie będzie rozmawiał rząd.
W orędziu o stanie państwa prezydent USA Barack Obama przedstawi dziś między innymi projekt reformy przepisów podatkowych, która ma pomóc klasie średniej oraz najuboższym rodzinom, obciąży jednak najbogatszych Amerykanów - podał w poniedziałek Biały Dom.
Światowa gospodarka będzie w tym roku rozwijała się wolniej niż zakładano. W opublikowanym we wtorek w Pekinie raporcie, Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) skorygował swą wcześniejszą prognozę w dół o 0,3 pkt. proc. do 3,5 proc.