Ze świata

Ze świata

Nuklearna zgoda w Lozannie. Czego dotyczy ramowe porozumienie?

Po maratonie negocjacji przedstawiciele sześciu mocarstw i Iranu ogłosili w czwartek w Lozannie porozumienie w sprawie kluczowych punktów, które będą podstawą układu nuklearnego, który powinien zostać sfinalizowany do 30 czerwca. Irański potencjał wzbogacania uranu ma być ograniczony. Czego dotyczą najważniejsze aspekty porozumienia? Wyjaśnia Łukasz Kijek.

Ukraina płaci Gazpromowi

Ukraiński Naftohaz przelał 30 mln dolarów na konto rosyjskiego Gazpromu na rzecz przyszłych dostaw gazu - informuje w piątek Natfohaz.

Sprzedawca może Ci odmówić, bo jesteś gejem? Warren Buffett protestuje

- Jeśli w świetle prawa można dyskryminować kogoś ze względu na jego orientację seksualną, należy coś z tym zrobić - tak miliarder Warren Buffett, dyrektor generalny Berkshire Hathaway, skomentował prawo Religious Freedom Restoration Act, przegłosowane ostatnio w Indianie i Arkansas. To ustawa, na podstawie której przedsiębiorcy mogą odmówić świadczenia usług na rzecz osób, z których światopoglądem się nie zgadzają. Zdaniem środowisk LGBT ustawa wymierzona jest przede wszystkim w nie. - Nie czytałem ustawy, słyszałem telewizyjne rozmowy na jej temat. Ale jeśli miałaby być dyskryminująca wobec mniejszości seksualnej, jestem przeciwko - powiedział Buffet, którego wiele firm działa również na terenie Indiany i Arkansas.

Jemen zagrożeniem dla rynku ropy. Inwestorzy wyprzedają aktywa

Jemen to niewielki producent ropy, jednak zagrożenie z nim związanie wzmogło niepokój na światowych rynkach energii. Ulokowany po jeden stronie cieśniny Bab al-Mandab jest czwartym największym krajem tranzytowym świata. Co więcej, Jemen graniczy z Arabią Saudyjską, największym eksporterem OPEC. Według ekspertów, niestabilny Jemen zwiększa też zagrożenie piractwem w regionie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej. Spór Arabii Saudyjskiej z tym krajem może mieć też wpływ na działania OPEC, gdzie dominuje głos producentów z Bliskiego Wschodu. W listopadzie ub.r. 12 krajów przegłosowało utrzymanie wydobycia na ówczesnym poziomie. Przeciwny temu był Iran. Obawiając się konfliktu, inwestujący na bliskowschodnich giełdach wyprzedają swoje aktywa. Giełdy w Dubaju i Rijadzie notują poważne spadki.

W Las Vegas otwarto pierwszy sklep z marihuaną. Ale zabrakło marihuany

Raymond Scott nie sądził, że doczeka czasów, kiedy będzie mógł iść do sklepu i skonsultować się ws. zakupu medycznej marihuany. Do tej pory ludzie tacy jak Scott nie mogli w Nevadzie legalnie zrealizować swojej recepty - zakup medycznej marihuany wciąż jest w tym stanie nielegalny. Jednak niedługo za kuloodporną szybą Euphoria Wellness pojawią się pojemniki z marihuaną oraz innymi produktami zawierającymi kannabinole. Niebawem, ponieważ podczas oficjalnego otwarcia tego sklepu było wszystko, oprócz… samej marihuany.

Miliardy na Wielkanoc. Pójdą głównie na jedzenie i słodycze

Na półkach waszyngtońskiego supermarketu nie brakuje słodyczy. Jednak im bliżej świąt, tym szybciej schodzi tego typu asortyment. Amerykańska Krajowa Federacja Sprzedawców Detalicznych spodziewa się świątecznych wydatków na poziomie 16,4 mld dolarów. Czyli średnio 140,62 dolarów na rodzinę. To o 62 centy więcej niż w ubiegłym roku.

Airbnb wprowadza ofertę wynajmu mieszkań na Kubie

Internetowy serwis wynajmu mieszkań Airbnb wprowadził w czwartek do swej oferty nieruchomości na Kubie. Jest to reakcja na wzrost zainteresowania turystów wyjazdami na karaibską wyspę po zniesieniu przez USA niektórych restrykcji w podróżach do tego kraju.

Zapasy rosną, ropa tanieje

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, a zapasy surowca w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o ponad 4 mln baryłek.

Katastrofa statku w Rosji. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Co najmniej 54 osoby zginęły w katastrofie rosyjskiego statku na Morzu Ochockim u wybrzeży Kamczatki. Na antenie TVN24 Biznes i Świat sprawdzamy, jakie były przyczyny zatonięcia i relacjonujemy najważniejsze wydarzenia związane z tą katastrofą.

Google prezentuje nowy komputer. Schowasz go do kieszeni

Google ogłosił, że w 2015 roku na rynku pojawi się komputer wielkości pendrive'a. Nowe urządzenie o nazwie Chromebit, które na pierwszy rzut oka wygląda jak przenośna pamięć, będzie można podłączyć do monitora lub telewizora za pomocą portów HDMI.

Portugalski rząd też chce współpracować z Chinami

Portugalia zgłosiła chęć udziału w powstającym z inicjatywy Chin Azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) - wynika z oświadczenia opublikowanego w środę późnym wieczorem przez ministerstwo finansów w Pekinie.

Uber skarży się na Europę. Bo "chroni taksówkarzy"

Po skargach na Francję i Niemcy amerykańska firma Uber, która łączy osoby poszukujące środka transportu z prywatnymi kierowcami, wniosła do KE zażalenie na hiszpańskie przepisy mające chronić tradycyjnych taksówkarzy. KE zastanawia się, jak traktować Ubera.