Ze świata

Ze świata

Polskie zielone technologie "zawojują świat"?

Tureccy kontrahenci zainteresowani są polskimi technologiami budowy małych oczyszczalni ścieków czy dotyczących polityki odpadowej - mówi pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej Marcin Korolec. Ocenił, że projekt GreenEvo, który oferuje takie technologie "zawojuje świat".

Windows, Office, Xbox. Microsoft ma 40 lat

4 kwietnia 1975 r. Bill Gates i Paul Allen założyli Microsoft - jedną z największych obecnie firm z branży nowych technologii. Najbardziej znana jest z systemu operacyjnego Windows, pakietu oprogramowania biurowego Microsoft Office a także z konsoli do gier Xbox.

Wysoka grzywna lub więzienie. Jeśli modelka będzie za chuda

Francuski parlament podejmuje walkę z anoreksją na wybiegach mody. Deputowani przyjęli poprawki do ustawy zdrowotnej, dzięki którym będzie możliwe wprowadzenie odpowiednich przepisów. Ustawa w całości trafi do głosowani w przyszłym tygodniu. Propozycja nowego prawa przewiduje sprawdzanie stanu zdrowia kobiet m. in. za pomocą wskaźnika masy ciała BMI. Jeśli waga modelki okaże się mniejsza niż ta uchwalona w ustawie, kobieta nie będzie mogła pracować jako modelka. Właścicielom agencji mody, którzy zlekceważą te przepisy będą groziły grzywny lub nawet więzienie.

Zachód ujednolica opakowania papierosów, Polska protestuje

Najpierw Irlandczycy, później Brytyjczycy, a teraz Francuzi poinformowali Komisję Europejską o planach wprowadzenia ujednoliconych, odstraszających palaczy opakowań na papierosy. Polska jako największy w UE producent tytoniu zaprotestowała. KE nie widzi jednak problemu.

Chcesz pracować w Airbnb? Musisz przygotować się na absurdalne pytania

Airbnb to jedna z najcenniejszych prywatnych firm na świecie. Jej wartość szacowana jest na 20 mld dolarów. Jeśli chcesz tam pracować, podczas rozmowy kwalifikacyjnej będziesz musiał odpowiedzieć na kilka specyficznych pytań. Serwis "Business Insider", na bazie dostępnych informacji i relacji osób uczestniczących w postępowaniu rekrutacyjnym, opracował zestaw najbardziej absurdalnych pytań, które miały zostać zadane.

Berlin do Aten: zamroźcie konta swoich bogaczy

Niemiecki wicekanclerz i minister gospodarki Sigmar Gabriel (SPD) zaproponował w piątek, aby rząd w Atenach zablokował w całej Europie konta bankowe najzamożniejszych Greków, którzy unikają płacenia podatków we własnym kraju.

Cypr podnosi się po upadku. Inwestorzy wrócą?

Prezydent Cypru Nikos Anastasiadis poinformował w sobotę, że od poniedziałku zniesione będą kontrole przepływów kapitałowych; wyraził przekonanie, że system bankowy wyspy, który załamał się w 2013 r., jest już w pełni sprawny, a kraj odzyskał zaufanie inwestorów.

Gigantyczny pożar w fabryce General Electric. Płonie jeden z magazynów

W fabryce General Electric (GE) w Louisville w stanie Kentucky wybuchł w piątek gigantyczny pożar, zapaliła się jedna z hal magazynowych. Pod wpływem ognia załamała się konstrukcja budynku. Z żywiołem walczy ponad stu strażaków, a nad miastem unosi się wielka chmura dymu. GE to jeden z największych koncernów na świecie, zarówno pod kątem obrotów, generowanego dochodu jak i wartości rynkowej.

Reformy i pożyczka czy pensje dla urzędników? Grecja naciska

Grecja, która w czwartek ogłosiła, że 9 kwietnia wyczerpie wszystkie fundusze i zabraknie jej pieniędzy na obsługę, zdementowała te informacje w piątek, zapewniając, że zdoła spłacić kredyt wobec MFW, którego termin płatności wypada właśnie 9 kwietnia.

Porozumienie z Iranem, ropa w dół. Świat produkuje za dużo tego surowca?

Po wstępnym porozumieniu z Iranem spadają ceny ropy na światowych rynkach. W Stanach Zjednoczonych o 3 proc., zaś w Europie o 5,3 proc. Jeżeli porozumienie o ograniczeniu programu nuklearnego zostanie ostatecznie podpisane 30 czerwca, spowoduje to dalsze obniżenie cen. Iran powróci bowiem na rynek ropy i zwiększy swoją produkcję, która obecnie wynosi 1,2 mln baryłek ropy dziennie. To znacznie mniej niż przed nałożeniem sankcji. A już dziś ropy na rynkach jest za dużo, by utrzymać satysfakcjonujące dla jej producentów ceny.

Gigantyczna kara dla Fiat Chrysler za śmierć 4-latka

Fiat Chrysler Automobiles musi zapłacić 150 mln dolarów zadośćuczynienia rodzinie 4-letniego chłopca, który zginął w wypadku samochodowym w 2012 roku. Sąd uznał bowiem, że wady projektowe zbiornika paliwa w Jeepie Grand Cherokee, którym przewożono dziecko, przyczyniły się do jego śmierci.

Amerykański trend złamany? Mało nowych miejsc pracy, dolar słabnie

Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w marcu wzrosła o 126 tys., podczas gdy w lutym wzrosła o 264 tys., po korekcie - podał amerykański Departament Pracy w komunikacie. Przyrost zatrudnienia był najniższy od grudnia 2013 roku - po raz pierwszy znalazł się poziomie poniżej 200 tys.

Samsung coraz bardziej samodzielny. Amerykański partner idzie w odstawkę?

Samsung Electronics wykorzystał więcej swoich własnych układów scalonych do budowy nowego smartfona Galaxy S6, niż miało to miejsce w przypadku poprzednika - S5 - pisze Reuters. Uderza to - według nieoficjalnych jeszcze informacji - w Qualcomm, amerykańskiego giganta - dostawcę układów scalonych.

Rosja nadal będzie dostarczać paliwo jądrowe Iranowi

Rosja jest gotowa dostarczać do Iranu paliwo jądrowe i odbierać zużyte ze wszystkich reaktorów zbudowanych i budowanych według rosyjskiego projektu - poinformował wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow.

Co znaczy dla biznesu wstępne porozumienie ws. Iranu?

Po wstępnym porozumieniu nuklearnym z Iranem do czerwoności rozgrzała się linia telefoniczna Jacka Hayesa z waszyngtońskiej firmy Steptoe & Johnson. Klienci chcą wiedzieć, co powstające porozumienie atomowe znaczy dla prowadzenia interesów w Republice Islamskiej. Jakie są przewidywania?

Norwegowie wykupują nieruchomości w Danii. Mają w czym wybierać

Nieruchomości w duńskiej gminie Loegstoer cieszą się ogromną popularnością wśród Norwegów. Mieszkający tu dotychczas Duńczycy masowo migrują do miast, stąd wiele dostępnych nieruchomości. W Loegstoer już 30 domów należy do Norwegów. Chcieliby kupować ich więcej i szybciej, ale nie pozwalają na to przepisy. Wiele gmin w Jutlandii, gdzie położone jest Loegstoer, chciałoby zmiany tych przepisów. Tutejsi twierdzą, że Norwegowie pomagają gospodarce. Choć Dania nie należy do tanich krajów, należy pamiętać, że Norwegia to państwo z jednym z najwyższych dochodów per capita na świecie. Dom w Loegstoer można kupić za ok. milion koron duńskich (544 tys. zł).

Nuklearna zgoda w Lozannie. Czego dotyczy ramowe porozumienie?

Po maratonie negocjacji przedstawiciele sześciu mocarstw i Iranu ogłosili w czwartek w Lozannie porozumienie w sprawie kluczowych punktów, które będą podstawą układu nuklearnego, który powinien zostać sfinalizowany do 30 czerwca. Irański potencjał wzbogacania uranu ma być ograniczony. Czego dotyczą najważniejsze aspekty porozumienia? Wyjaśnia Łukasz Kijek.

Ukraina płaci Gazpromowi

Ukraiński Naftohaz przelał 30 mln dolarów na konto rosyjskiego Gazpromu na rzecz przyszłych dostaw gazu - informuje w piątek Natfohaz.