Ze świata

Ze świata

Ruszyły negocjacje w sprawie brexitu. Na co liczy Londyn?

W Brukseli rozpoczęły się w poniedziałek negocjacje w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Chcemy głębokich i wyjątkowych relacji z Unią Europejską. Liczymy na konstruktywne rozmowy - oświadczył brytyjski minister ds. brexitu David Davis.

Uczniowie coraz mniej zainteresowani informatyką. "To katastrofa dla gospodarki"

Edukacja komputerowa w szkołach przechodzi rewolucję, ale coraz mniej uczniów chce być jej częścią - podaje BBC. Brytyjskie Towarzystwo Informatyczne (BCS) ostrzega, że liczba uczniów, którzy zdobywają wykształcenie związane z zaawansowaną obsługą komputerów może zmniejszyć się o połowę do 2020 roku, a to oznaczałoby katastrofę dla gospodarki tego kraju.

Za milion dolarów kupisz tu małą kawalerkę. Tak powstawała oaza luksusu

Jeśli ktoś chciałby ubiegać się o rezydenturę w Monte Carlo, to musi spełnić jeden warunek, mieć odpowiednio gruby portfel. "Wystarczy" kupić nieruchomość. Ile trzeba mieć? Jakiś czas temu "Financial Times" szacował, że mając milion dolarów, to wystarczy nam za zakup następującej wielkości nieruchomości: Londyn - 25 metrów kwadratowych, Hong Kong - 20 metrów kwadratowych, Monako - 15 metrów kwadratowych.

Burza wokół napisu w restauracji. Właściciel odpiera zarzuty

Polemikę na Półwyspie Apenińskim wywołało ogłoszenie w witrynie restauracji na północy kraju o tym, że personel w lokalu jest w "stu procentach włoski". Oskarżany o rasizm restaurator odpiera ten zarzut mówiąc, że do regionalnej kuchni potrzeba włoskiej kultury kulinarnej.

Dream Jump. Polacy opatentowali sport dla miłośników silnych wrażeń

Dream Jump. To skok z wysokości z asekuracją. Dyscyplinę opatentowali Polacy. Od innych tego typu rozrywek odróżnia ją to, że moment swobodnego spadku jest maksymalnie wydłużony. Jak zauważają amatorzy tej dyscypliny, w przeciwieństwie, na przykład do skoku na bungee, nic w trakcie spadania nie blokuje. Skakać można z dowolnego obiektu, nie tylko z wieżowców, ale też klifów stadionów piłkarskich, wież. Więcej w materiale z programu "Raport" TVN Turbo.

Seul wspiera działania kierowanego przez Chiny banku

Minister finansów Korei Południowej Kim Dong Jon zapewnił w piątek podczas otwarcia konferencji kierowanego przez Pekin Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych o pełnym wsparciu Seulu dla chińskiego planu inwestycji infrastrukturalnych.

Najpotężniejsze paszporty świata. Polski dokument "awansował"

Najpotężniejsze paszporty świata to takie, które pozwalają na bezwizowy wjazd do jak największej liczby krajów na świecie. Polska wskoczyła na wyższą pozycję niż rok temu. Prezentujemy wyniki tegorocznego raportu "Visa Restrictions Index 2016", przygotowanego przez brytyjską firmę Henley & Partners.

Kambodża wygryzie Tajlandię? Turystyka kwitnie, rząd zaciera ręce

Liczba zagranicznych turystów odwiedzających Kambodżę wzrosła w ostatnim roku do pięciu milionów. Tym samym dochody z turystyki zaczęły przynosić około 3 bilionów dolarów zysku dla kraju, który jeszcze do niedawna okryty był niesławą. Czy Tajlandia już powinna się zacząć bać?

Polewają wodą schody, aby turyści nie siadali

Władze Capri, wzorem tych z Florencji, przy użyciu wody zniechęcają turystów do siadania z prowiantem na schodach. - Próbowaliśmy już wszystkiego, ale nie udało nam się uniknąć zajmowania publicznej przestrzeni- mówi burmistrz wyspy Giovanni De Martino.

Amerykanie podnoszą stopy procentowe

Amerykańska Rezerwa Federalna podwyższyła główną stopę procentową do 1,00-1,25 proc. z 0,75-1,00 proc. - poinformował w środę Fed po zakończeniu posiedzenia. To decyzja zgodna z oczekiwaniami rynku. Rezerwa uważnie monitoruje rozwój sytuacji inflacyjnej.- Fed "relatywnie niedługo" może rozpocząć redukcję sumy bilansowej - powiedziała na konferencji po posiedzeniu Rezerwy jej prezes Janet Yellen.

Produktów wegańskich nie można sprzedawać jako mleko i masło

Wyroby pochodzenia wyłącznie roślinnego co do zasady nie mogą być sprzedawane pod nazwami "mleko", "śmietana", "ser", "masło", "jogurt". Zgodnie z unijnym prawem są one zastrzeżone dla produktów pochodzenia zwierzęcego - orzekł w środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Wysokie opłaty za długoterminowy pobyt w Unii Europejskiej

Jakie prawa zachowają Brytyjczycy po wyjściu z Unii Europejskiej? Czy będą mogli swobodnie pozostać w państwach, gdzie teraz mieszkają? Na dłuższy pobyt wciąż wymagane jest specjalne pozwolenie. A to generuje koszty. Jak wynika z zestawienia duńskiego portalu, za prawo długoterminowego pobytu w niektórych krajach trzeba zapłacić nawet powyżej tysiąca euro.

Największa taka operacja w historii. Tysiące krów przyleci samolotami

Napięcie między Katarem a jego sąsiadami zakłóciło wymianę handlową, rozdzieliło rodziny i zagroziło zerwaniem długotrwałych sojuszy geopolitycznych. Skłoniło to także pewnego katarskiego biznesmena do przetransportowania samolotem do swojej ojczyzny czterech tysięcy krów. Ten plan ma na celu utrzymania zapasów mleka po tym, jak niektóre kraje Zatoki Perskiej zerwały ekonomiczne i dyplomatyczne więzi z Dohą.