Ze świata

Ze świata

Macron będzie rozmawiał o przepisach uderzających w Polaków. Ale nie z Warszawą

Prezydent Francji Emmanuel Macron w dniach 23-25 sierpnia odwiedzi Austrię, Rumunię i Bułgarię, by rozmawiać z europejskimi przywódcami o nowelizacji unijnej dyrektywy o pracownikach delegowanych - podała w poniedziałek AFP, powołując się na Pałac Elizejski. Warszawa nie znalazła się na jego trasie. Dla polskich firm, które delegują prawie pół miliona pracowników, to skrajnie niekorzystne zapisy.

Po brexicie wielu Polaków czeka los Gabi. "Już teraz jest ciężko"

Dużą część pracowników branży turystyczno-rozrywkowej w Wielkiej Brytanii stanowią migranci. Dobrym przykładem jest hotel w Westminster w Londynie. Zatrudnieni tam zadają sobie pytanie o swój los po rozwodzie kraju z Unią Europejską. Wśród nich jest Gabi, bohaterka materiału stacji CNN, która pochodzi z Rumunii i prawdopodobnie po brexicie będzie musiała tam wrócić. Rumunka martwi się o siebie i o swoją córeczkę. Ale wyjście Londynu z unijnych struktur to zmartwienie też dla właścicieli hotelu, którzy boją się utraty pracowników. - Już teraz jest ciężko, wcześniej mieliśmy 50 aplikacji na jedno miejsce, tymczasem dzisiaj już tylko 10 - mówiła szefowa hotelu. Podobne wyzwanie znalezienia pracowników stoi też przed właścicielami barów, klubów i pubów.

Były prezydent Niemiec dorabia w tureckiej odzieżówce

Były prezydent Niemiec Christian Wulff pracuje od kwietnia jako prokurent w tureckiej firmie odzieżowej Yargici - podały w poniedziałek niemieckie media. SPD i Lewica krytykują polityka CDU, który jako były prezydent otrzymuje z kasy państwa 236 tysięcy euro rocznie.

Kostiumy kąpielowe na saudyjskich plażach. Konserwatywne królestwo kusi turystów

Zamknięta Arabia Saudyjska zamierza otworzyć się na turystów. W tym celu zapowiada budowę największego, jak dotąd kurortu na świecie. Na obszarze 34 tysięcy kilometrów kwadratowych wybrzeża Morza Czerwonego mają powstać tereny przyjazne podróżnym. A kieszenie Saudyjczyków zacząć wypełniać się pieniędzmi, które nie pochodzą tylko ze sprzedaży ropy.

Łowił, nurkował, opalał się. Putin na wakacjach

Sierpień to okres wakacyjny również dla najważniejszych polityków na świecie. W tym miesiącu swój kilkudniowy urlop zaplanował też prezydent Rosji Władimir Putin. W czasie wolnych dni odwiedził region Tuwa na Syberii. Wyjazd doczekał się sporej dokumentacji fotograficznej.

Wyłączyli najstarszą elektrownię świata. Na czas remontu

Drugi reaktor elektrowni atomowej Beznau na północy Szwajcarii został wyłączony w nocy z piątku na sobotę z powodu konieczności przeprowadzenia naprawy - poinformował operator elektrowni, firma Axpo. Beznau to najstarsza na świecie działająca elektrownia atomowa.

Amerykańskie sankcje uderzą Rosjan po kieszeni

Komisja Europejska jest zadowolona, że w ostatecznym kształcie amerykańskiej ustawy o zaostrzeniu sankcji wobec Rosji podniesiono próg, od którego projekt energetyczny z rosyjskim udziałem może zostać objęty sankcjami. Oznacza to, że ucierpieć może mniej europejskich firm. Tymczasem jak wynika z analizy agencji Reutera, nowe sankcje utrudnią Rosji zbudowanie dwóch gazociągów do Europy, ale nie powstrzymają tych projektów. Według niej Moskwa prawdopodobnie poniesie wyższe koszty ich ułożenia.

Gigantyczny samolot wyrysowany na niebie. Niezwykły lot nad USA

Osiemnaście godzin - tyle trwał niezwykły lot nad Stanami Zjednoczonymi w wykonaniu Dreamlinera numer BOE004. Samolot wzbił się w powietrze w nocy ze środy na czwartek czasu polskiego i już wrócił do macierzystego portu w Seattle. Co w tej podróży było wyjątkowego? Odpowiedzią są zrzuty ekranu z radarów śledzących maszynę.

Na Wyspy tylko promem? Szef Ryanaira ostrzega

Prezes Ryanaira, największej linii lotniczej w Europie, kolejny raz ostrzega przed możliwymi problemami w ruchu lotniczym między Wielką Brytanią a Europą po brexicie. Zdaniem Michaela O'Leary'ego utrudnienia dla podróżnych będą nieuchronne, jeżeli do października 2018 roku Londyn i Bruksela nie dojdą do pełnego porozumienia.

Europejska agencja w Warszawie? "Duże szanse na pozytywną decyzję"

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł ocenił w środę po spotkaniu w siedzibie Europejskiej Agencji Leków w Londynie, że duże są szanse na to, aby Warszawa stała się nową siedzibą tej instytucji po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jednocześnie Radziwiłł zaznaczył, że choć ostateczna decyzja krajów UE będzie miała charakter polityczny, to ma nadzieję, iż "będzie oparta przede wszystkim o meritum".