Ze świata

Ze świata

Kraj siedmiu tysięcy wysp. Samotna wyprawa na Filipiny

Filipiny mają wiele bezpiecznych zakątków, natomiast ryzykownym regionem jest Mindanao - mówił w cyklu "Pokaż nam świat w TVN24 BiS podróżnik Tomasz Owsiany. Jak tłumaczył od pół wieku toczą się tam dwa spory. - Jeden na tle separatyzmów muzułmańskich, drugi to rebelia partyzantki komunistycznej inspirowana przez partię komunistyczną Filipin. Do tego urzędują tam grupy paramilitarne pod płaszczem armii oraz regularni bandyci - wyjaśniał.

Terroryści miniaturyzują bomby, Amerykanie zakazują wnoszenia elektroniki do samolotów

Amerykański wywiad ustalił w ostatnich tygodniach, że Al-Kaida udoskonala techniki pozwalające na ukrywanie zminiaturyzowanych materiałów wybuchowych w bateriach znajdujących się wewnątrz różnych elektronicznych urządzeń - podaje CNN, powołując się amerykańskich urzędników. We wtorek wprowadzono zakaz wnoszenia na pokłady samolotów urządzeń większych niż smartfon. Linie lotnicze muszą wdrożyć go w ciągu 96 godzin. Zostaną one zatem wprowadzone najpóźniej w sobotę i będą obowiązywać do połowy października. Przedstawiamy, których krajów, linii lotniczych i portów dotyczy ten zakaz.

Rosyjska pralnia brudnych pieniędzy rozpracowana. System na ogromną skalę

Jest wiele sposobów na wypranie brudnych pieniędzy, ale ten był wyjątkowy. Twórcy schematu rosyjskiej pralni wykorzystali wymiar sprawiedliwości w kilku krajach. Pieniądze z fikcyjnych spółek wpływały też na konta polskich firm. Międzynarodowy system prania pieniędzy na wielką skalę odkryła grupa dziennikarzy śledczych, w tym reporterzy "Newsweeka" i "Superwizjera" TVN24.

"Majorka to nie tylko imprezy i piękne plaże"

- Majorka to nie tylko imprezy i piękne plaże - przekonuje w programie "Pokaż nam Świat" w TVN24 BiS Martyna Tchórz, stewardessa i podróżniczka, która na co dzień mieszka na tej wyspie. - Również dzieje się wiele, jeśli chodzi o wydarzenia sportowe, maratony, regaty, ale też wydarzenia kulturalne i wystawy - dodaje.

"Sankcje wobec Rosji bezproduktywne"

Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto wykluczył wetowanie przez Budapeszt przedłużania przez UE sankcji wobec Rosji, ale też uznał, iż sankcje te są bezproduktywne. Zapowiadając, że również w przyszłości nie będzie węgierskiego weta w sprawie tych sankcji, Szijjarto podkreślił, że z europejskiego punktu widzenia decydujące znaczenie ma jedność - relacjonuje agencja dpa.

Eurogrupa bez większego postępu w rozmowach z Grecją

Ministrowie finansów państw strefy euro uzgodnili w poniedziałek, że w nadchodzących dniach w Brukseli odbędą się kolejne rozmowy ws. wymaganych przez kredytodawców reform, jakie ma przeprowadzić grecki rząd, aby odblokować dostęp do kolejnej transzy pomocy.

Dobrze go oceniają. Ale i tak może stracić pracę

Ministrowie finansów państw strefy euro pozytywnie wypowiadali się w poniedziałek o szefie eurogrupy Jeroenie Dijsselbloemie, ale nie przesądzali, czy wobec spodziewanej utraty przez niego funkcji w holenderskim rządzie będzie od dalej kierował ich pracami.

Polska i Włochy chcą razem walczyć o nowy budżet dla rolników

Takie kraje jak Włochy czy Polska, w których rolnictwo odgrywa istotną role, powinny zjednoczyć siły w walce o nowy budżet w ramach Wspólnej Polityki Rolnej Unii Eurpoejskiej po 2020 roku - powiedział w poniedziałek prezes Confederazione Nazionale Coldiretti Roberto Moncalvo.

Kilkaset odwołanych lotów. Strajki na włoskich lotniskach

Poniedziałek jest dniem poważnych utrudnień w ruchu lotniczym we Włoszech z powodu ogólnokrajowego, dobowego strajku jednego ze związków zawodowych personelu pokładowego i naziemnego oraz czterogodzinnego protestu kontrolerów lotu. Odwołano ponad 200 połączeń.

"Pokaż nam Świat". Podróż szlakiem świętego Jakuba

Jak przygotować się do wielodniowej pielgrzymki? Jakie atrakcje można spotkać na szlaku świętego Jakuba? Na te oraz wiele innych pytań w cyklu "Pokaż nam Świat" odpowiedział Grzegorz Rybka, podróżnik i autor bloga "Podróże bez ości".

Bez porozumienia na szczycie G20. Zdecydował sprzeciw USA

Szefowie resortów finansów i banków centralnych państw G20 nie zdołali uzgodnić wspólnego stanowiska w sprawie przeciwstawiania się protekcjonizmowi w handlu. Agencja dpa pisze, że uzgodnienie wspólnej linii w polityce handlowej uniemożliwił sprzeciw USA.

Rewolucja na niebie. Startują nowe linie i mocno tną ceny

International Airlines Group uruchamia długodystansową tanią linię lotniczą z siedzibą w Barcelonie. Będzie można nią polecieć do Stanów Zjednoczonych, Argentyny i na Karaiby. Ceny zaczynają się od 99 euro w jedną stronę. Wcześniej tanie loty za Ocean zapowiedział Norwegian, którego bilety mają kosztować od 69 dolarów.

Światowy skandal. Znane firmy podejrzane o sprzedawanie zepsutego mięsa

Władze Brazylii zatrzymały co najmniej 25 osób, w tym urzędników i pracowników zakładów przetwórstwa mięsa, w związku z zarzutami, że niektóre z największych firm z branży od lat sprzedawały zepsutą wołowinę i drób oraz przekupywały inspektorów sanitarnych. Większość mięsa produkowanego przez te firmy była wysyłana do Europy i innych części świata.

Morawiecki wybiera się do Waszyngtonu na spotkania z dwiema ważnymi kobietami

Jednym z tematów spotkania G20 są nierównowagi w handlu międzynarodowym - powiedział w Baden-Baden wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. USA podnosi na szczycie konieczność ochrony własnych rynków, inni mówią o swobodzie handlu. Za dwa tygodnie wicepremier wybiera się do Waszyngtonu, gdzie będzie rozmawiał z szefowymi Rezerwy Federalnej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.