Ze świata

Ze świata

Miliarder zaginął w górach. Rodzina traci nadzieję

Rodzina niemieckiego miliardera Karla-Erivana Hauba, który zaginął podczas wyprawy narciarskiej na Matterhorn, nie ma już nadziei na odnalezienie go żywego. Poszukiwania szefa koncernu Tengelmann trwają od soboty. Mają być dalej kontynuowane.

Pierwsza taka misja w historii. Sonda wleci w atmosferę Słońca

Sonda Parker Solar Probe zostanie wystrzelona latem tego roku i docelowo ma przelecieć tak blisko Słońca jak nigdy dotąd. Urządzenie o rozmiarach małego samochodu ma sprawdzić w jaki sposób energia i ciepło przemieszczają się w tak zwanej koronie słonecznej. Chodzi o lepsze zrozumienie tego, co przyspiesza wiatr słoneczny, który po dotarciu na Ziemię może spowodować spore zaburzenia na przykład w systemach elektrycznych. Naukowcy wiążą z misją olbrzymie nadzieje, że zrewolucjonizuje ona rozumienie Słońca i Ziemi. O szczegółach w TVN24 BiS mówił Łukasz Kijek.

Najnowocześniejszy system rakietowy. Tym mogą odpowiedzieć Rosjanie w Syrii

System rakietowy S-400 Triumf - tak w praktyce może wyglądać odpowiedź na ewentualne amerykańskie uderzenie w Syrii. Jak wskazywał w TVN24 BiS Łukasz Kijek, S-400 to najnowocześniejszy rosyjski system przeciwlotniczy średniego i dalekiego zasięgu. Według rosyjskich źródeł może jednocześnie namierzać i naprowadzać rakiety na wiele celów znajdujących się w odległości nawet do 400 kilometrów.

Amerykański niszczyciel płynie w stronę Syrii. Co wiemy o USS Donald Cook?

Ma 154 metry długości, ponad 20 metrów szerokości, a na jego pokładzie służy ponad 300 oficerów i marynarzy. Jednostka wyposażona jest w system nowoczesnych i zaawansowanych technologii, dzięki którym można skutecznie namierzać zagrożenia i z chirurgiczną precyzją atakować cele oddalone o setki kilometrów. Pentagon poinformował, że amerykański niszczyciel USS Donald Cook, uzbrojony w rakiety Tomahawk, opuścił cypryjski port w Larnace. Według CNN okręt płynie ku wodom terytorialnym Syrii. Wcześniej rosyjskie media podawały, że Donald Cook znajduje się w okolicy morskiej bazy Rosji w syryjskim porcie Tartus.

Finlandia wydała zezwolenie na budowę Nord Stream 2. To już drugi kraj

Fińska regionalna agencja państwowa wydała zezwolenie na ułożenie gazociągu Nord Stream 2 w wyłącznej strefie ekonomicznej Finlandii na Morzu Bałtyckim. Jest to drugie i ostatnie z niezbędnych zezwoleń dla projektu w Finlandii - podała w czwartek agencja TASS. W sprawie projektu muszą się jeszcze wypowiedzieć właściwe instytucje w Szwecji, Danii i Rosji.

Bruksela "wstawia zęby" konsumentom. Komisja przedstawiła propozycje nowych przepisów

Komisja Europejska zaproponowała nowe przepisy, których celem jest wzmocnienie praw konsumentów wobec firm. Bruksela chce między innymi umożliwiać konsumentom dochodzenie rekompensat zbiorowych od przedsiębiorstw. Zmienić ma się też dyrektywa dotycząca nieuczciwych praktyk handlowych, żeby walczyć z "podwójnymi standardami" towarów sprzedawanych pod tą samą marką w różnych krajach Unii. Zmiany podobają się organizacjom reprezentującym interesy konsumentów.

Sprzeciw Polski i Węgier nie pomógł. Dyrektywa o pracownikach delegowanych przyjęta

Ambasadorowie państw członkowskich przy Unii Europejskiej przyjęli w środę ostateczny tekst dyrektywy o pracownikach delegowanych. Wynegocjowany tekst nie podoba się Polsce i Węgrom, które głosowały przeciw jego przyjęciu. Kilka innych krajów wstrzymało się od głosu. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, mogą być niekorzystne między innymi dla polskich firm transportowych.

Media o słowach Merkel w sprawie Nord Stream 2. "Niezwykle ostry ton"

Ostrzejsze w tonie wypowiedzi kanclerz Angeli Merkel o rosyjskim gazociągu Nord Stream 2 sugerują, że Niemcy zajmą odtąd twardsze stanowisko w tej sprawie i będą bardziej skłonne bronić interesów krajów Europy Wschodniej - pisze "Financial Times". "Tagesspiegel" donosi, że Merkel po raz pierwszy uznała Nord Stream 2 za projekt nie tylko gospodarczy, ale i polityczny, ale jej postulat zachowania przez Ukrainę roli państwa tranzytowego nie jest nowy i Rosja może z łatwością się z niego wywiązać.

Rubel gwałtownie traci na wartości po decyzji USA

Wysokie ceny ropy naftowej na światowych rynkach obronią rosyjską walutę przed silnymi wahaniami kursu, raptowny spadek wartości rubla po ogłoszeniu przez USA sankcji wobec rosyjskiego biznesu nie wpłynie w dużym stopniu na gospodarkę - ocenił we wtorek były minister finansów Aleksiej Kudrin.

Strajki na niemieckich lotniskach. Utrudnienia dla podróżnych z Polski

Z powodu strajków ostrzegawczych w czterech niemieckich portach lotniczych odwołanych będzie we wtorek połowa spośród łącznie tysiąca sześciuset lotów Lufthansy - poinformowała niemiecka linia lotnicza. Protest w dużym stopniu dotknie podróżnych z Polski. We wtorek odwołanych zostanie w sumie czterdzieści lotów z i do Polski.

Młodzi Włosi wyjeżdżają za pracą. Kraj traci miliardy euro

14 miliardów euro rocznie kosztuje Włochy wyjazd tysięcy osób za granicę w poszukiwaniu pracy i nowego życia. W analizie tego zjawiska zaznacza się, że kiedyś jeździło się, by pomagać rodzinie w kraju. Teraz rodzice często wspierają finansowo dzieci, które wyjechały.

"Jeden z najgłośniejszych polskich filmów tego sezonu". Trzy premiery kinowe

Jedną z propozycji kinowych jest "Twarz" w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej. - To jeden z najgłośniejszych polskich filmów tego sezonu. Zdobył już srebrnego Srebrny Niedźwiedź podczas Berlinale, a teraz będzie mógł się zmierzyć z wymagającą, polską publicznością - wskazuje Ewelina Woźnica z TVN24. Kolejną propozycją jest naszpikowany efektami specjalnymi film fantasy "Player One", wyreżyserowany przez Stevena Spielberga. Ponadto planujący wizytę w kinie powinni rozważyć wybór filmu "Maria Magdalena". To biblijna biografia opowiadająca historię młodej kobiety, szukającej nowej drogi życia.