Ze świata

Ze świata

Widmo brexitu straszy emigrantów. Takich danych nie było od 53 lat

Po przeprowadzonym w ubiegłym roku referendum w sprawie brexitu imigracja netto do Wielkiej Brytanii spadła o blisko jedną trzecią - poinformował w czwartek brytyjski urząd statystyczny ONS. W stosunku do końca 2016 roku nieznacznie spadła liczba Polaków, jednak nadal stanowimy największą grupę narodową cudzoziemców w Zjednoczonym Królestwie.

"FAZ": program 500 plus odciąża niemiecki budżet

Dzięki realizowanemu w Polsce programowi Rodzina 500 plus niemiecki budżet zaoszczędził dotychczas 32 mln euro, pomimo wzrostu liczby mieszkających w Niemczech Polaków pobierających świadczenia na dzieci pozostające w Polsce - pisze w czwartek "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Rachunek za brexit wciąż otwarty. "Musimy jeszcze popracować"

Brytyjskie media podały w środę, że negocjatorzy Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej osiągnęli wstępne porozumienie w sprawie rozliczeń finansowych związanych z wyjściem kraju ze Wspólnoty. Główny unijny negocjator Michel Barnier zdementował te doniesienia. - W prasie czytamy teraz wiele rzeczy na ten temat, ale wciąż musimy pracować, negocjacje w tej sprawie jeszcze się nie zakończyły - powiedział w Berlinie.

Media: ustalono rachunek za brexit. Mocna reakcja brytyjskiej waluty

Brytyjscy i unijni negocjatorzy osiągnęli porozumienie w sprawie tak zwanego rachunku za brexit, co może otwierać drogę do przełomu w negocjacjach w grudniu - podał we wtorek brytyjski "Daily Telegraph". Chociaż nie ma oficjalnego potwierdzenia tych informacji to kurs funta mocno poszedł w górę.

Potężne cięcia w unijnych funduszach. Oto najczarniejszy ze scenariuszy

Redukcje funduszy unijnych po 2020 roku, przekraczające 100 miliardów euro, czyli niemal jedną trzecią obecnej alokacji - zakłada najbardziej pesymistyczny scenariusz z dokumentów roboczych Komisji Europejskiej, do których dotarła Polska Agencja Prasowa. W każdym z analizowanych wariantów Polska znajduje się w grupie państw, których cięcia dotykają w najmniejszym stopniu.

Białe szaleństwo kusi Polaków. Liczba rezerwacji mocno w górę

Zimowe wakacje na stokach do połowy listopada zarezerwowało o 30 procent więcej miłośników białego szaleństwa niż przed rokiem - wynika z analizy przygotowanej przez Travelplanet.pl. Jak podano, na popularności zyskują stoki austriackie, czeskie i słowackie, czyli leżące bliżej Polski. Narciarskie wakacje za granicą w tym sezonie to wydatek około 1500 zł na osobę.

Premier o współpracy z Chinami: Polska natrafia na utrudnienia

Polska nadal natrafia na utrudnienia w dostępie do rynku chińskiego - oświadczyła w poniedziałek w Budapeszcie premier Beata Szydło na spotkaniu szefów rządów krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Chin. Wezwała do podjęcia działań na rzecz znoszenia barier w dostępie do rynków.

Pierwsza taka wizyta od 18 lat. Prezydent Duda "zacieśnia więzy" między krajami

Prezydent Andrzej Duda na spotkaniu w Hanoi z wietnamskimi absolwentami polskich uczelni powiedział w poniedziałek, że przybył do Wietnamu - po 18 latach od ostatniej wizyty polskiego prezydenta - by pogłębić relacje i zacieśnić więzy między obu krajami. Zwrócił uwagę, że po okresie studiów w Polsce wietnamscy absolwenci są ambasadorami, przedstawicielami Rzeczypospolitej w Wietnamie.

"Cicha noc" już w kinach. "To przewrotne kino świąteczne"

- Mnie ten film zachwycił. To przewrotne kino świąteczne, akcja rozgrywa się w Wigilię, ale tematyką wcale nie jest Boże Narodzenie, tylko skomplikowane relacje rodzinne - mówi o "Cichej nocy" Ewelina Woźnica z TVN24. - Piotr Domalewski pokazał w tym filmie wady i zalety Polaków - dodaje.

Brexitowy zegar tyka coraz głośniej. Ważna zapowiedź Tuska

Postęp w rozmowach na temat brexitu przed grudniowym szczytem jest możliwy - napisał na Twitterze szef Rady Europejskiej Donald Tusk po spotkaniu z premier Theresą May. Przypomniał jednocześnie, że na rozwiązanie wszystkich spornych kwestii zostało 10 dni. I choć we wpisie Tusk przypomina, że do załatwienia pozostaje sprawa Irlandii, to równie ciężką przeszkodą w zamknięciu pierwszego etapu rozmów jest brak porozumienia w najbardziej drażliwej politycznie kwestii, czyli "rachunku rozwodowego".

Protesty przed magazynami handlowego giganta

Pracownicy kilku ośrodków dystrybucji firmy Amazon w Niemczech i jednego we Włoszech zastrajkowali w piątek, czyli w tak zwany zakupowy Black Friday, domagając się od amerykańskiego giganta podwyżek płac. Przedstawiciel Amazona ocenił, że strajki nie zakłócą obsługi klientów.

Black Friday, czyli zakupowe szaleństwo. "Podchodźmy do niego z rezerwą"

Do Black Friday, jak i do wszystkich działań promocyjnych, z punktu widzenia konsumenta należy podejść z pewną dozą rezerwy, ponieważ handel szuka różnego rodzaju okazji do pobudzenia sprzedaży - uważa dr Mariusz Woźniakowski z Katedry Marketingu Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. UOKiK przypomina, że na wyprzedażach mamy takie same prawa jak zwykle.

Pracownicy delegowani kością niezgody. "Chcemy kontynuować dialog"

Deklaruję pełne zaangażowanie i wolę współpracy w toku dalszych prac nad pakietem mobilności, w ramach którego podjęte zostaną decyzje dotyczące zastosowania reguł delegowania do transportu drogowego - mówiła premier Beata Szydło na wspólnej konferencji z prezydentem Francji. - Nie zgadzaliśmy się w sprawie pracowników delegowanych. Chciałbym kontynuować dialog w tej sprawie - zadeklarował Emmanuel Macron.