Ze świata

Ze świata

Niemiecka policja chętnie rekrutuje Polaków

Niemiecka policja przyciąga Polaków. Dwustu chętnych zgłosiło się do Wyższej Szkoły Policji w Oranienburgu niedaleko Berlina. Szkoła zaprasza Polaków w swoje progi od 2015 roku, nie stawia bardzo wysokich wymagań dotyczących języka i innych umiejętności, ponieważ Policji zależy, by osoby mówiące po polsku zasilały jej szeregi. Szkolenie trwa trzy lata. Z danych GUS wynika, że w Niemczech jest już ponad 655 tys. Polaków, a w policji takich osób jest niewiele. Na terenie Brandenburgii pracuje kilkudziesięciu policjantów z Polski. Zobacz materiał Natalii Skawińskiej.

We Francji na stacjach zaczyna brakować paliwa

Około 400 stacji benzynowych we Francji, głównie w regionie paryskim, Normandii i okolicach Marsylii, było w środę pozbawionych paliwa z powodu strajku kierowców firm transportujących towary niebezpieczne. Na kolejnych 400 stacjach były kłopoty z zaopatrzeniem.

Koniec z winietami i kolejkami. Bruksela proponuje prawdziwą rewolucję na drogach

Komisja Europejska zaproponowała nowe przepisy dotyczące systemu poboru opłat drogowych. Proponuje, by kraje, które pobierają opłaty za przejazdy, uzależniały je od długości przejechanego odcinka oraz od tego, jaka jest emisja dwutlenku węgla. Komisja chce też wprowadzenia wspólnego standardu dotyczącego poboru opłat - znikać mają winietki czy naklejki, a także kolejki przy stacjach poboru opłat.

Nie zapalisz w czeskiej knajpie. Wchodzi w życie zakaz

Czesi wprowadzają zakaz palenia w restauracjach i gospodach. Przestrzegania nowego prawa będzie pilnować straż nikotynowa. Choć część opinii publicznej stanowczo sprzeciwia się nowym zasadom, to większość Czechów je popiera - głównie dlatego, że co roku w tym kraju w wyniku chorób związanych z paleniem umiera 18 tys. osób. Czechy są jednym z dziesięciu państw z najwyższą liczbą palaczy, z czego aż 250 tys. to nieletni. Zakaz ma pomóc w zmniejszeniu liczby osób uzależnionych od palenia.

Bruksela proponuje rozważenie osobnego budżetu dla strefy euro

Komisja Europejska proponuje, by rozważyć stworzenie osobnego budżetu dla strefy euro. "Może to być raczej cel długoterminowy, biorąc pod uwagę ogólny budżet Unii Europejskiej oraz rosnącą w przyszłości liczbę krajów, które przyjmą wspólną walutę" - napisano w dokumencie.

Niemcy demaskują nadużycia w pobieraniu zasiłków na dzieci

Resort finansów Niemiec potwierdził we wtorek doniesienia mediów o rosnącej liczbie przypadków nieuzasadnionego pobierania przez obywateli krajów Unii Europejskiej zasiłku na dzieci mieszkające w kraju pochodzenia. Dotyczy to obywateli krajów Europy Południowo-Wschodniej.

"Ostatni normalny budżet". Unia planuje wydatki, Londyn czeka

Komisja Europejska przedstawiła we wtorek projekt budżetu Unii Europejskiej na 2018 r., który będzie ostatnim planem finansowym dla 28 państw członkowskich, zanim wspólnotę opuści Wielka Brytania. Bruksela planuje, że w przyszłym roku zobowiązania unii będą mogły sięgnąć 161 miliardów euro.

Gigant wypiera z rynku tradycyjne księgarnie. A potem otwiera swoje

Wygląda jak typowa księgarnia, ale nie do końca nią jest. Na półkach nowego sklepu Amazona w centrum Time Warner Center na Manhattanie znajdują się jedynie okładki książek i oceny czytelników. Klienci nie widzą cen, bo te są zróżnicowane – zależą od tego, czy jesteś członkiem Amazon Prime.

Korupcja, seksafera, brudne zagrywki. Zobacz, jak tracili wysokie stanowiska

Zajmujący wysokie pozycje polityczne i społeczne nie mogą być pewni swojej przyszłości, gdy na jaw wyjdą ich grzechy. Jak pokazuje historia, korupcja i afery seksualne mogą prowadzić do utraty stanowiska przez polityków. Obecnie bliski jest tego prezydent Brazylii Michel Temer. W środowych zamieszkach w Brasilii w starciach z policją rannych zostało 49 osób. Na ulice wyszło kilkadziesiąt tysięcy ludzi, którzy żądali ustąpienia Temera, ponieważ w ostatnich dniach przedstawiono mu poważne zarzuty korupcyjne. Dotyczą one łapownictwa i przywłaszczenia sobie części funduszy przeznaczonych na kampanię wyborczą jego centroprawicowej Partii Demokratycznego Ruchu Brazylijskiego (PMDB). Zobacz, kto w wyniku głośnych afer stracił stanowiska.

Francuski social może się wkrótce skończyć. Te reformy będą "próbą ognia"

Prezydent Francji Emmanuel Macron chce zliberalizować gospodarkę kraju. "Jego program opiera się na założeniu, że państwo opiekuńcze jest anachronizmem" - pisze "Economist". Wysokie koszty pracy sprawiają, że niektóre przedsiębiorstwa przenoszą miejsca pracy za granicę. Wyzwaniem dla prezydenta będą reformy, wśród których jest rezygnacja z emerytalnych i etatowych przywilejów.