Ze świata

Ze świata

Unia naciska na rozwód, ale Wielkiej Brytanii się nie spieszy

Wielka Brytania ma wiele do zrobienia, zanim formalnie przystąpi do postępowania rozwodowego z Unią Europejską, ale gdy to zrobi, nie pozwoli na przeciąganie procesu - powiedział w niedzielę minister spraw zagranicznych Boris Johnson. Dodał, że do uruchomienia procedury wyjścia z UE nie dojdzie przed świętami Bożego Narodzenia.

"Korupcja Europejska". Choroba, która toczy Unię

"Moralną zdradą elit" nazwał dziennik "Le Monde" rzeczywistość opisaną w "Bahama Leaks". Autorzy tych demaskatorskich materiałów, dotyczących m.in. unijnej komisarz, zrzeszeni są w międzynarodowym konsorcjum dziennikarskim powiązanym z Georgem Sorosem.

"Oszust stulecia" ma zapłacić. Ale bank też ponosi winę

Sąd apelacyjny w Wersalu orzekł, że były makler banku Societe Generale Jerome Kerviel, skazany na narażenie pracodawcy na rekordową stratę 4,9 mld euro, ponosi za to częściową odpowiedzialność. Nakazał mu zapłatę 1 mln euro odszkodowania. Kerviel zapowiedział wniosek o rewizję.

Z wizytą u Maorysów. Niezwykłe oblicze Nowej Zelandii

Karolina Grubich i Robert Gwizdała to świeżo upieczeni małżonkowie, których łączy wspólna pasja podróżowania. W programie opowiadali o wyprawie do Nowej Zelandii, gdzie nauczyli się, jak zaufać lokalnym mieszkańcom. Zdradzali, jakie zwyczaje mają Maorysi - grupa etniczna wśród Nowozelandczyków. Przekonywali, że gościnność i piękno krajobrazów to ważne atuty kraju, który warto poznać.

Obama nagrodził artystów. Jeden z nich chciał mu ściągnąć spodnie

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama wręczył medale 24 artystom za zasługi dla kultury. Wśród uhonorowanych znalazł się m.in. Mel Brooks, twórca wielu znakomitych komedii takich jak "Płonące siodła", "Kosmiczne jaja" i "Robin Hood: faceci w rajtuzach". 90-latek pokazał, że poczucie humoru nigdy go nie opuszcza. Po odebraniu medalu próbował przyklęknąć, tak jakby właśnie otrzymał tytuł szlachecki. W rzeczywistości Brooks udawał, że ściąga spodnie amerykańskiemu przywódcy. Nie wszyscy wyróżnieni mogli pojawić się na uroczystości, zabrakło m.in. aktora Morgana Freemana. Prezydent USA nie pozostawił tego bez komentarza. - On niewątpliwie w tej chwili kolejny raz wciela się w rolę czarnoskórego prezydenta - powiedział Obama. - Nigdy nie pozwala mi zabłysnąć - dodał. Materiał programu "24 Godziny".

Prawdziwe oblicze Kuby, czyli codzienne wyzwania na gorącej wyspie

Barbara Stawarz to podróżniczka, która na antenie TVN24 BiS opowiadała o swojej wyprawie na Kubę. Przekonywała, że kraj się zmienia, choć postęp nie następuje zbyt szybko. Zwracała uwagę, że dostęp do internetu jest ograniczony - czasem należy stać w kolejce kilka godzin, aby wykupić dostęp do sieci. Podróżniczka wyjaśniała, że życie codzienne stawia przed Kubańczykami oraz turystami wiele wyzwań - łatwiej jest kupić rum i cygara, niż żywność.

Marzy ci się kariera Jamesa Bonda? MI6 zatrudnia

Do 2020 roku brytyjski wywiad MI6 zatrudni blisko tysiąc nowych pracowników - podaje BBC, powołując się na źródła rządowe. Najbardziej poszukiwani są specjaliści od internetu i nowych technologii ze względu na coraz poważniejsze zagrożenia w tej dziedzinie.

"Lewy" może zarobić nawet 350 mln zł. "Kluby chcą, by ich gwiazdy były szczęśliwe"

Robert Lewandowski już wkrótce będzie mógł liczyć na wyższe wynagrodzenie. Jak podała gazeta "Sport Bild", polski napastnik może zarabiać jeszcze więcej, niż dotychczasowa rekordowa gaża w zespole, która należy do Thomasa Muellera i wynosi 15 mln euro rocznie. To oznaczałoby, że przy przedłużaniu kontraktu do 2021 roku Polak zarabiałby najwięcej w całej Bundeslidze.

Pożegnanie z reklamówkami. Polacy mają z tym problem

Unia Europejska sugeruje przyjęcie środków, które do końca 2019 roku ograniczyłyby roczne zużycie foliówek przez jednego obywatela do maksymalnie 90, a do 2025 toku nawet 40 torebek. Przed Polską sporo pracy, jeśli chodzi o zmianę nawyków. Obywatel naszego kraju zużywa bowiem przeciętnie aż 450 foliowych siateczek rocznie - podobnie jest w Portugalii czy Słowacji. Uczyć się zaś możemy od Finów czy Duńczyków, którzy przez cały rok wykorzystują średnio zaledwie… cztery reklamówki.

Zaskakująca pomyłka. Zamiast deportacji obywatelstwo

Aż 1811 osób z "państw objętych specjalnym zainteresowaniem", czyli krajów, które budzą wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa, miało zostać usuniętych ze Stanów Zjednoczonych. Zamiast tego, wskutek urzędniczych błędów, otrzymali amerykańskie obywatelstwo. Jak do tego doszło? W "24 Godzinach" wyjaśnia Michał Sznajder.

Zbliża się koniec opłat roamingowych. Ale będzie kilka ograniczeń

Opłaty roamingowe na unijnym rynku miałyby zostać zniesione w czerwcu 2017 roku - zaproponowała Komisja Europejska. Z poprzedniej propozycji szybko się wycofała po ostrej krytyce operatorów. Teraz zaproponowała rozwiązania korzystne dla klientów sieci telekomunikacyjnych, ale także możliwość stosowania dodatkowych taryf przez telekomy.

Polska marka ostatecznie rezygnuje z futer. "Moda przyjazna zwierzętom"

Sieć sklepów Reserved oraz pozostałe marki należące do koncernu LPP - Mohito, Tallinder i Cropp, rezygnują z elementów, które pochodzą z naturalnych futer. Domagało się tego szereg organizacji walczących o prawa zwierząt, między innymi PETA, która już w styczniu 2016 roku skierowała apel do spółki.

Polska żywność podbija rynki. "Nie ma drugiego takiego przypadku"

- Sześciokrotny wzrost eksportu polskiej żywności jest bezprecedensowy. Nie ma drugiego takiego przypadku, który by pokazywał podobne liczby - powiedział dyrektor generalny ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich w Komisji Europejskiej Jerzy Plewa. Jego zdaniem, Polska nie powinna obawiać się porozumienia o wolnym handlu TTIP.

Ubój pod okiem kamer. Ukróci torturowanie zwierząt?

"Gdyby rzeźnie miały szklane ściany, każdy byłby wegetarianinem" - powiedział Paul McCartney, który sam jest wegetarianinem. Ten pomysł może zostać wkrótce zrealizowany w nieco innej formie. Specjalna komisja francuskiego parlamentu, powołana po opublikowaniu nagrań wideo ze zwierzętami torturowanymi podczas uboju, przedstawiła 65 propozycji mających na celu zapobieżenie okrucieństwu wobec zwierząt rzeźnych.

Adwokatka Jolie "przeczołga" Brada Pitta? Ekspert o rozstaniu stulecia w Hollywood

Jeżeli małżonkowie dojdą do porozumienia we wszystkich elementach, takich jak władza rodzicielska, alimenty czy podział majątku, to ten rozwód potrwa bardzo krótko - na antenie TVN24 BiS o rozwodzie Angeliny Jolie i Brada Pitta mówił mec. Zbigniew Roman. Jak dodał pełnomocnikiem Jolie jest Laura Wasser, czołowa adwokatka rozwodowa w USA, znana m.in. z tego, że "albo jest w stanie przeczołgać swojego rywala, albo wymusić na nim szybką i skuteczną ugodę".

Działka w Szwecji za jedną koronę. Ale jest haczyk

W szwedzkiej gminie można kupić działkę już za 1 koronę. Warunkiem jest postawienie domu w ciągu dwóch lat od transakcji, na co nie stać już każdego. Władze gminy tłumaczą, że chcą w ten sposób zachęcić ludzi do pozostawania na prowincji zamiast masowych migracji do miast.

Spała pod wulkanem, odkrywała Amerykę Środkową, czyli samotnie przez kontynent

- W samotnej podróży czasem towarzyszy nam strach, ale przy zachowaniu podstawowych zasad możemy czuć się bezpiecznie. W Ameryce Środkowej panuje tam kultura maczo i raz miałam nieprzyjemne spotkanie z trzema panami. Musiałam ratować się ucieczką - mówiła w cyklu "Pokaż nam świat" w TVN24 BiS Anita Demianowicz, podróżniczka, która zwiedziła Amerykę Środkową.

Jakie są zalety zarostu? "Broda może odstraszyć innych samców"

Broda jest utożsamiania przez kobiety z męskością, to jeden z atrybutów dojrzałości płciowej - mówi stylistka Iwona Ryszkowska. Jak dodaje kilkudniowy zarost jest sexy. - Broda kojarzy nam się z siłą, testosteronem, mężczyzna wygląda agresywnie i na takiego, który może wystraszyć innych samców - podkreśla. Krystian Wojewoda, stylista i fryzjer mówi, że kobiety widzą w brodaczach współczesnego drwala. - To chyba najczęściej używane przez kobiety określenie, a wiadomo, że drwal to facet silny i zaradny - zaznacza.

Piosenkarz pokazał zdjęcie z supermarketu. "Wstydź się!"

Zdjęcie nestora włoskiej piosenki Gianniego Morandiego przed supermarketem wywołało dyskusję na temat handlu w niedzielę w prasie i mediach społecznościowych. Piosenkarz jest krytykowany za to, że, publikując fotografię z zakupów, poparł handel w niedzielę.

W Arktyce coraz cieplej. "To niebezpieczne także dla Polaków"

To, co dzieje się w Arktyce wpływa na nasz klimat i pogodę - mówiła w TVN24 BiS Joanna Remiszewska-Michalak. Fizyk atmosfery dodała, że im wyższa temperatura w Arktyce, tym większa szansa na anomalie pogodowe i ekstremalne zjawiska w innych częściach świata, także w Polsce.