Ze świata

Ze świata

Mniej niż filiżanka kawy dziennie. Oto, ile kosztuje członkostwo w Unii Europejskiej

Komisja Europejska stwierdziła, że członkostwo w Unii Europejskiej kosztuje każdego obywatela mniej niż równowartość jednej kawy dziennie. Serwis "Politico" postanowił to sprawdzić. Z wyliczeń zebranych pod nazwą "Indeksu Cappuccino" wynika, że najwięcej do budżetu Unii płacą mieszkańcy Luksemburga – 1,56 euro dziennie na osobę, najmniej - Bułgarii - 0,18 euro. Polska, której obywatele płacą dziennie 0,31 euro (około 1,30 zł) do wspólnego budżetu, zajmuje czwartą pozycję od dołu. Szczegóły na antenie TVN24 BiS przedstawiał Janek Niedziałek.

Upadek brytyjskiego giganta. Tysiące firm zostało na lodzie

Brytyjski rząd prowadzi śledztwo w sprawie roli, jaką dyrektorzy Carillion odegrali w upadłości tego budowlano-usługowego giganta. Bankructwo już się odbija na drobnych podwykonawcach firmy. U części z nich ruszyły zwolnienia pracowników.

Bruksela bierze się za plastikowe opakowania. "Część czwartej rewolucji przemysłowej"

Komisja Europejska przedstawiła we wtorek strategię dotyczącą tworzyw sztucznych. Chce, by za 12 lat wszystkie opakowania plastikowe na rynku unijnym podlegały recyklingowi. Cel to nie tylko ochrona środowiska, ale też stworzenie nowych możliwości biznesowych. Z danych wynika, że Europejczycy wytwarzają co roku 25 milionów ton odpadów z sztucznych, ale recyklingują około 1/3 z nich.

Naciski w sprawie chińskiego producenta smartfonów. W tle poważne oskarżenia

Amerykański Kongres wywiera naciski na firmę telekomunikacyjną AT&T, aby zerwała więzi handlowe z chińską spółką Huawei i sprzeciwiła się planom ekspansji China Mobile na rynek lokalny - podała we wtorek agencja Reutera, powołując się na pracowników Kongresu. Jeszcze kilka lat temu Huawei było przedmiotem amerykańskiego śledztwa pod zarzutem między innymi szpiegostwa.

Zatrudnią prześladowane kobiety, dostaną wsparcie

Nawet osiem tysięcy euro rocznego wsparcia może dostać pracodawca, który zatrudni kobiety będące ofiarami przemocy domowej. Wsparcie dla przedsiębiorców zatrudniających prześladowane kobiety to pomysł władz wspólnoty autonomicznej Aragonii na północnym wschodzie Hiszpanii.

Na co do kina w 2018 roku? To będą filmowe hity

Początek roku to gorący okres dla kinomanów. To wtedy na ekrany wchodzą produkcje walczące o najważniejsze nagrody. Film "Kształt wody" najpierw otrzymał Złotego Lwa w Wenecji, a teraz dwa Złote Globy i ma szansę na wiele nominacji do Oscarów - mówił w TVN24 BiS Łukasz Muszyński z serwisu Filmweb. - Kolejna propozycja na 2018 rok to "Avengers: wojna bez granic". Ten film prawdopodobnie zarobi najwięcej na świecie, nawet dwa miliardy dolarów - dodał.

Mięsny napój dla zdrowia. "Smakuje lepiej niż pachnie"

Skoro są napoje warzywne czy owocowe, to dlaczego nie zrobić mięsnego? Na taki pomysł wpadł rzeźnik Peter Klassen z niemieckiego miasta Temmels. W założeniu miał być napój do łatwego spożycia i przyswojenia dla ludzi w podróży czy sportowców. Ale pierwsi próbujący tego wynalazku podchodzą do tego pomysłu ze sporą rezerwą. - Trzeba przyzwyczaić się do zapachu, smakuje lepiej niż pachnie - mówi jedna z kobiet, która spróbowała napoju. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Szaleństwo na punkcie "surowej" wody. Ryzykują dla niej zdrowie

Jest nieprzetworzona, niefiltrowana, niesterylna i nieprzyzwoicie droga, ale to nie przeszkodziło wielu osobom oszaleć na jej punkcie. W Stanach Zjednoczonych kwitnie moda na picie tak zwanej surowej wody, która ma być zdrowsza od tej butelkowanej oraz kranówki. Eksperci do spraw żywności biją na alarm i ostrzegają przed niebezpiecznymi skutkami nowego trendu.