Ze świata

Ze świata

Filmowe nagrody w centrum uwagi. "Na czerwonym dywanie zapanuje czerń"

Na jakie filmowe premiery warto wybrać się do kina? Co nowego wydarzyło się w świecie teatru? O tym w kulturalnym przeglądzie w TVN24 BiS, opowiedziała Ewelina Woźnica z TVN24. Już jutro dowiemy się, kto dostanie jedne z najważniejszych nagród branży filmowej. Kto ma szanse na Złotego Globa? - W tym roku sytuacja jest trochę trudna, ale jeśli mówimy o tych, którzy otrzymali najwięcej nominacji, to na pewno film "Kształt wody" Guillermo del Toro. Meksykański reżyser ma aż siedem szans na otrzymanie statuetki - mówiła Ewelina Woźnica. Wskazała też, że jest polski akcent - film Doroty Kobieli "Twój Vincent". Jak podkreśliła Ewelina Woźnica, tegoroczna gala będzie wyjątkowa, ponieważ wiele gwiazd zapowiedziało, że ubierze się na czarno. To ich manifest przeciwko wykorzystywaniu seksualnemu w branży filmowej.

Po foliówkach przyszedł czas na kubki. Propozycja "podatku od latte"

Parlamentarzyści na Wyspach Brytyjskich zaczynają upominać się o środowisko. Brytyjczycy już wkrótce mogą płacić kilkadziesiąt pensów za każdy papierowy kubek w kawiarni i restauracji fast food. Posłowie liczą, że taka opłata - podobnie jak opłata za torebki plastikowe - wpłynie na mniejsze ich zużycie.

Na palcu noszą fortunę. Zawrotne ceny za zaręczynowe pierścionki

Dwa miliony dolarów - tyle kosztował pierścionek zaręczynowy z ogromnym diamentem, który aktor i model Chris Zylka wręczył ostatnio Paris Hilton. 36-letnia celebrytka, dziedziczka hotelowej fortuny Hiltonów, powiedziała "tak" w trakcie urlopu w Aspen, w stanie Kolorado. Nie była to jednak najwyższa cena, jaką zapłacono za tego typu pierścionek. Modelka Ksenia Tsaritsina, której oświadczył się rosyjski oligarcha Aleksiej Szapowałow, dostała najdroższy pierścionek zaręczynowy świata. 70-karatowe cudo kosztowało 10 milionów dolarów. Dla porównania pierścionek, który od księcia Harry'ego otrzymała Meghan Markle, jest wart "zaledwie" 50 tysięcy funtów. Materiał programu "Dzień na świecie" w TVN24 BiS.

Londyn zamieni Europę na Azję? "Zachowamy otwarty umysł"

Przedstawiciele rządu Wielkiej Brytanii przeprowadzili nieformalne rozmowy ws. przystąpienia kraju do zrzeszającej 11 państw azjatyckich Transpacyficznej Umowy o Wolnym Handlu (TPP), co ma pobudzić brytyjski eksport po brexicie - podaje w środę "Financial Times".

Kolejki na lotniskach w USA. Winna awaria komputerów

Na niektórych lotniskach w Stanach Zjednoczonych doszło w poniedziałek (we wtorek nad ranem naszego czasu) do awarii komputerów obsługujących przyloty międzynarodowe. Awaria trwała około dwie godzin, a pasażerowie zostali narażeni na dłuższe niż zwykle oczekiwanie - podał Reuters.

Wenecja walczy z zalewem turystów. Limity i bramki

Zmiany mające na celu opanowania chaosu w przepełnionej Wenecji zapowiedziały na ten rok władze miejskie. Kamery monitoringu będą liczyć turystów wchodzących na Plac Świętego Marka, a gdy przekroczony zostanie limit, następni będą musieli poczekać.

Najpopularniejsze filmy 2017 roku

"Piękna i Bestia", "Szybcy i wściekli 8" oraz "Gru, Dru i Minionki" - to jak wynika z danych do listopada najpopularniejsze filmy 2017 roku. Nie należy jednak zapominać o grudniowej premierze "Gwiezdnych wojen: Ostatni Jedi". - Ten rok będzie kojarzył mi się z powrotem legendarnych hitów sprzed lat - mówi Ewelina Woźnica z TVN24, jednocześnie wymieniając w tym gronie "Blake Runner 2049".

"Niektórzy uważali go za ostatniego boga Hollywood". Niesamowity rok dla filmu

- To był niesamowity rok dla filmu. Pojawił się, po raz pierwszy od dawna, problem wytypowania faworytów. Lada moment mamy Złote Globy, 4 marca - Oscary a bardzo ciężko jest wskazać tych, którzy będą liczyć się w ostatecznej rozgrywce - powiedział Tomasz-Marcin Wrona, dziennikarz działu Kultura i Styl tvn24.pl. - Każdy najważniejszy festiwal - w Cannes, Wenecji, Berlinie, Toronto i Sundance - pokazywał filmy, które przejdą do historii kina - podsumowywał miniony rok. - Jednak 2017 rok, po 5 października, czyli po publikacji "New York Timesa", będzie pamiętany jako rok olbrzymiego skandalu, największej afery seksualnej w historii Hollywood, czyli afery Weinsteina - oceniał Wrona. Jak przypominał, "niektórzy uważali go za ostatniego boga Hollywood".

Wybrano najpopularniejsze słowo 2017 roku

Fake news, zwrot oznaczający nieprawdziwe wiadomości, uznano za wyrażenie 2017 roku. Zainteresowanie tym hasłem w słowniku Collinsa wzrosło w ciągu 12 miesięcy aż o 365 procent. W czołówce najpopularniejszych słów znalazły się także: fidget spinner (typ zabawki) oraz gig economy (związany z upowszechnieniem pracy na umowach krótkoterminowych). O zestawieniu przygotowanym przez słownik Collinsa w TVN24 BiS mówił Łukasz Kijek.