Z kraju

Z kraju

Błędy w prezydenckiej ustawie emerytalnej. "Była pisana na szybko"

- Błędy w tak ważnej dla gospodarki ustawie pokazują, że była robiona na szybko. Jej celem jest rozgrywka polityczna, a nie chęć zmiany systemu emerytalnego i poprawy sytuacji Polaków - uważa Adam Czerniak, ekonomista Polityki Insight. Jego zdaniem w budżecie po dwóch-trzech latach skończą się pieniądze na działanie nowych przepisów. - Potem konieczne będą gigantyczne cięcia w wydatkach publicznych. Spadną też emerytury - dodał.

Mniej ekologicznych gospodarstw

W 2014 r. po raz pierwszy od wstąpienia Polski do UE spadła liczba gospodarstw ekologicznych w naszym kraju. Natomiast coraz więcej jest przetwórni ekologicznych - wynika z raportu Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Dłuższa praca to wyższa emerytura? Duda obala argument PiS

Osoby, które osiągną wiek emerytalny, będą mogły pracować dłużej, aby mieć wyższe świadczenie - przekonywał wczoraj prezydent Andrzej Duda, prezentując projekt obniżenia wieku emerytalnego. Dotąd był to argument PO, który Beata Szydło, kandydatka PiS na premiera, nazywała "zabiegiem PR-owskim". Materiał programu "Polska i Świat" w TVN24.

Prezydencka ustawa emerytalna. "Nie proponuje wzrostu emerytur"

- Dobra ustawa emerytalna musi mieć trzy cechy: musi być powszechna, obowiązkowa i reprezentować solidaryzm społeczny. Tego nie ma w projekcie ustawy prezydenta. Drugim zastrzeżeniem jest to, że ustawa zakłada koszty poziomu dzisiejszych emerytur. Ten system w ogóle nie proponuje wzrostu świadczeń - mówił w programie "Pieniądze, wybory, obietnice" prof. Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

Starsi oszukiwani na potęgę. UOKiK sprawdza Polskie Centrum Telemedyczne

UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Polskiemu Centrum Telemedycznemu w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Zatajanie przez osoby reprezentujące przedsiębiorcę faktu działania w jego imieniu i na jego rzecz, stosowanie niedopuszczalnego nacisku w celu podpisania umowy, niewydawanie dokumentów, obciążanie konsumentów dodatkowymi kosztami - to tylko niektóre z nich, które w komunikacie wymienił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

NBP: mieszkania drożeją, przybywa biurowych pustostanów

W drugim kwartale nieznacznie rosły ceny mieszkań na rynku pierwotnym, na wtórnym raczej się nie zmieniały - wynika z opublikowanej w poniedziałek przez NBP informacji o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych.

Unijna pomoc dla przedsiębiorców dłużej

Przedsiębiorstwa będą mogły dłużej korzystać z pieniędzy UE, przyznawanych w formie instrumentów zwrotnych, czyli poręczeń czy kredytów, w ramach programów na lata 2007-2013. Takie rozwiązanie przewidziano w rozporządzeniach, nad którymi pracuje MIR .

Duda: Prezydent dotrzymał słowa

Prezydent Andrzej Duda dotrzymał słowa, to bardzo ważny moment dla Solidarności, dla wielu obywateli naszego kraju - powiedział szef NSZZ "S" Piotr Duda komentując przedstawienie przez prezydenta projektu obniżającego wiek emerytalny.

LOT na ścieżce prywatyzacji. "Oczekuję poważnego inwestora"

Bardzo chciałbym zachęcić inwestorów do tego, żeby poważnie podchodzili do inwestowania w LOT - powiedział minister skarbu Andrzej Czerwiński. Od inwestora oczekuje on stabilizacji marki, utrzymania siedziby spółki w Warszawie i rozwoju Okęcia.

"Obniżanie wieku emerytalnego jest nierozsądne"

- Obniżanie wieku emerytalnego jest nierozsądne. Dzięki Bogu po drodze jest Sejm i Senat - powiedział o dzisiejszej propozycji prezydenta Marian Owerko, przewodniczący Rady Nadzorczej Bakallandu, członek PRB. Gość "Otwarcia dnia" wyraził nadzieję, że zmiany w wieku emerytalnym nie wejdą w życie, choć jak przyznał po jesiennych wyborach parlamentarnych, "może być to łatwiejsza przeprawa". W przypadku dojścia do władzy Prawa i Sprawiedliwości, czyli ugrupowania, z którego wywodzi się prezydent Andrzej Duda.

Prezydent proponuje zmiany. "To uderzy w wysokość emerytur"

Emerytura w wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn - to propozycja prezydenta Andrzeja Dudy, który zapowiedział w poniedziałek złożenie w Sejmie projektu ustawy w tej sprawie. Goście "Otwarcia dnia" odpowiadali na pytania dotyczące konsekwencji potencjalnych zmian oraz tego, czy nasz budżet stać na zmiany w wieku emerytalnym, którego reformę uchwalono nie tak dawno, bo w 2012 roku.

Propozycje Nowoczesnej pod lupą ekspertów. "Nie do końca realne"

Propozycje, by wprowadzić jednolite stawki podatkowe, zwłaszcza podatku VAT, a także zlikwidować przywileje emerytalne są słuszne, ale mogą być niewykonalne - tak eksperci, z którymi rozmawiała PAP, komentują propozycje programowe Nowoczesnej przedstawione przez Ryszarda Petru.

Ofensywa prezydenta Dudy. Obietnice wyborcze "pod lupą" ekspertów

W piątek prezydent Andrzej Duda zapowiedział złożenie w najbliższych dniach projektów obniżenia wieku emerytalnego i podwyższenia kwoty wolnej od podatku. O najnowszych propozycjach wyborczych mówili ekonomista Marek Zuber i Kazimierz Krupa, redaktor naczelny magazynu "Manager", którzy byli gośćmi programu "Wybory, pieniądze, obietnice".

Platforma broni rewolucji podatkowej. "97 proc. podatników zyska na zmianach"

Platforma Obywatelska broni propozycji przedstawionych podczas ostatniej konwencji programowej, w tym zmian w podatkach oraz propozycji likwidacji składek na ZUS i NFZ. - Istotą naszej reformy jest to, że 97 proc. zatrudnionych uzyska wzrost dochodów netto po tej zmianie. 3 proc. będzie miało prawdopodobnie dochody takie same bądź niższe - tłumaczył podczas sobotniej konferencji prof. Dariusz Rosati, eurodeputowany PO.