Z kraju

Z kraju

Między pracą a życiem. Firmom to się opłaca

Czym jest Work Life Balance? Zachowaniem równowagi między życiem prywatnym a zawodowym. Z badań firmy HRK wynika, że pracodawcom opłaca się dbanie o to, aby pracownicy poświęcali się nie tylko pracy, ale i rodzinie. Jeśli przestrzegamy zasad WLB pracownicy są bowiem bardziej efektywni, mają większe poczucie bezpieczeństwa i pozytywnie patrzą na to, co dzieje się w firmie. Jak zadbać o równowagę? Chociażby stosując elastyczne godziny pracy, możliwość pracy zdalnej, czy oferowanie zatrudnionym pakietów medycznych.

Papierosy bez reklamy i promocji. Będą nowe przepisy

Zakaz reklamy i promocji - zarówno zwykłych papierosów, jak i papierosów elektronicznych - jest w pełni zasadny – uważa kierownictwo Ministerstwa Zdrowia. Prace nad wdrożeniem nowej dyrektywy tytoniowej są zaawansowane - poinformował w środę wiceminister Jarosław Pinkas.

Śmierdzi? Resort środowiska ustanowi "wąchaczy"

W ciągu roku resort środowiska chce przygotować ustawę, która ma uregulować kwestie związane z uciążliwością zapachową, w tym jej mierzenie - zapowiedział wiceminister środowiska Paweł Sałek. Wcześniej ma powstać kodeks dobrych praktyk dla przedsiębiorców.

Podsumowanie 100 dni rządu Beaty Szydło. Co udało się zrealizować?

W expose premier Beata Szydło przedstawiła zapowiedzi, które miały zostać zrealizowane w ciągu pierwszych 100 dni rządu. Wśród nich znalazły się m.in.: 500 zł na dziecko, bezpłatne leki dla seniorów i zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Po dokładnie stu dniach od zaprzysiężenia rządu PiS rozliczamy i sprawdzamy, co udało się zrobić, a czego jeszcze nie.

Rośnie liczba patentów. Wdrażany jest tylko co piąty

Choć liczba wynalazków opatentowanych przez instytuty badawcze w latach 2010-2013 wzrosła dwukrotnie, to tylko 20 proc. z nich znalazło zastosowanie w praktyce - wynika z raportu NIK o instytutach badawczych, przedstawionego w środę w Sejmie.

Kompania Węglowa bez prezesa

Członek Rady Nadzorczej Kompanii Węglowej Tomasz Rogala będzie przez najbliższe trzy miesiące pełnił obowiązki prezesa tej największej górniczej spółki. W środę Rada odwołała ze stanowiska jej dotychczasowego szefa Krzysztofa Sędzikowskiego, który kierował firmą niespełna 15 miesięcy.

Ten bank chce być fundamentem dla Planu Morawieckiego

Wierzę, że BGK będzie miał wiodącą rolę w utworzeniu Polskiego Funduszu Rozwoju - powiedział prezes banku Dariusz Kacprzyk. Podkreślił, że wszystkie zadania stawiane przed Funduszem są już dziś w dużej mierze realizowane przez BGK.

Niebezpieczne zabawki zainteresowały posłów

Sejmowa komisja gospodarki skierowała w środę do podkomisji projekt ustawy, który ma poprawić bezpieczeństwo produktów i urządzeń, np. zabawek, maszyn i dźwigów. Przewidziano kary do 100 tys. zł m.in. dla producentów za wprowadzanie do obrotu wyrobów niezgodnych z wymaganiami.

Rozkład jazdy w rękach pasażerów. PKP czeka na uwagi

W środę wystartowały konsultacje społeczne nowego rozkładu jazdy pociągów PKP Intercity na sezon 2016/2017. Przez ponad tydzień, od 24 lutego do 5 marca 2016 roku, każdy będzie mógł zgłosić swoją propozycję, wypełniając specjalny formularz on-line - informuje przewoźnik.

Rozmowy w Kompanii Węglowej przełożone na inny termin

Zaplanowane na środę rozmowy związkowców z Kompanii Węglowej z zarządem spółki, przy udziale ministra energii, zostały przełożone na inny termin - wynika z informacji spółki i związków. Oczekiwane przez stronę społeczną rozmowy mają dotyczyć przyszłości firmy i toczącego się sporu płacowego.

Co z obniżeniem wieku emerytalnego? Rządowy dwugłos

- Niższy wiek emerytalny zostanie wprowadzony jak najszybciej. Nie ma żadnych powodów, dla których nie miałby być wprowadzony - zapewniła w rozmowie z TVN24 Elżbieta Witek, szefowa gabinetu premier Beaty Szydło. Pytania o obniżenie wiek emerytalny wracają, ponieważ jedna z głównych obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości nadal pozostaje niezrealizowana.

100 dni rządu Beaty Szydło. Które obietnice udało się spełnić?

Dziś mija dokładnie sto dni od zaprzysiężenia rządu Beaty Szydło. 500 złotych na dziecko, obniżenie wieku emerytalnego, podniesienie kwoty wolnej od podatku czy darmowe leki dla seniorów. To tylko niektóre z obietnic wyborczych, które składała premier. Sprawdzamy jak wygląda ich realizacja.

Ograniczenia w obrocie ziemią. "W najgorszych snach nie myśleliśmy, że może do tego dojść"

Polska ziemia tylko dla Polaków i tylko rolników indywidualnych. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dotyczącej obrotu ziemią, który zakłada wstrzymanie sprzedaży państwowej ziemi na okres 5 lat. Nie to jednak budzi największe kontrowersje rolników. Nowe przepisy mogą bowiem zabronić właścicielom nieruchomości w pełni decydować o ich własności. - W najgorszych snach nie myśleliśmy, że może dojść w wolnej Polsce do takiej sytuacji, że przy jakimkolwiek ruchu ziemią państwo może pozbawić prywatnej ziemi przez upaństwowienie - mówi jeden z rolników. Materiał programu "Polska i Świat" w TVN24.

Polacy bogacą się i coraz częściej fundują sobie zagraniczne wakacje

W 2014 roku w Polsce udzielono ponad 66 mln noclegów, z czego 53,5 mln turystom krajowym, a ok. 13 mln turystom zagranicznym - wynika z danych Eurostatu. W tym czasie w Polsce funkcjonowało blisko 10 tys. turystycznych obiektów noclegowych. I co ciekawe - liczba długookresowych podróży zagranicznych najbardziej wzrosła na Łotwie i w Polsce.

Państwowa ziemia nie na sprzedaż. Rząd przyjął "konstytucję polskiej wsi"

Rząd przyjął projekt ustawy, który wprowadza pięcioletni zakaz sprzedaży państwowej ziemi i chroni przed "spekulacyjnym wykupem przez osoby krajowe i zagraniczne". Przepisy określają także, że podstawową formą użytkowania państwowej ziemi ma być wieloletnia dzierżawa. Rolnicy zwracają uwagę, że ustawa w takiej formie uniemożliwi przekazywanie gospodarstw w rodzinie, np. w formie spadku.

Plusy i minusy, czyli bilans obietnic po 100 dniach rządu

500 złotych na dziecko, obniżenie wieku emerytalnego, podniesienie do 8 tys. złotych kwoty wolnej od podatku, bezpłatne leki dla osób po 75. roku życia i podniesienie minimalnej stawki godzinowej - takie m.in. były plany premier Beaty Szydło na pierwsze 100 dni rządów. Sprawdzamy, z których obietnic udało się wywiązać. Materiał programu "Świat w południe".

PARP wciąż bez szefa. Nikt się nie nadawał

Konkurs na nowego prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości nie został rozstrzygnięty; wkrótce zostanie ogłoszony nowy - powiedział PAP wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. - Nie było kandydata, który spełniałby oczekiwania Ministerstwa Rozwoju - podkreślił.

Bezrobocie znów rośnie

Bezrobocie w styczniu br. wyniosło 10,3 proc. wobec 9,8 proc. w grudniu 2015 r. - poinformował we wtorek GUS. Najwyższe bezrobocie - 17 proc. - odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim, a najniższe - 6,5 proc. - w woj. wielkopolskim.

Masz dużą lodówkę? Lepiej ją zarejestruj

Właściciele lodówek, które zawierają ponad 3 kg substancji kontrolowanych lub fluorowanych gazów cieplarnianych muszą do 14 marca zarejestrować swój sprzęt. Chodzi także o komory składowe, duże klimatyzacje, czy pompy ciepła. Jeśli tego nie zrobią mogą spotkać ich kary.