Z kraju

Z kraju

Panga wygrywa na naszych stołach. "Polaku, jedz ryby!"

Popularyzacja konsumpcji ryb w Polsce jest jednym z priorytetów w zakresie rozwoju przetwórstwa i rybołówstwa w kraju - poinformował minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk. Ma powstać program zachęcający do spożycia ryb.

"Waszczykowski walczy z problemami, które sam stwarza"

- Witold Waszczykowski jest na celowniku własnych wywiadów, walczy z problemami, które sam stwarza - powiedział w programie "Świat" były eurodeputowany Marek Migalski. Jak dodał, od kilkudziesięciu lat nie było tak złych relacji między Polską a Waszyngtonem. Komentator TVN24 BiS Marek Ostrowski zaznaczył, że "od czasu Jaruzelskiego Polska nie miała tak złej prasy jak dziś". - Nasza dyplomacja (…) nie ma uśmiechu dla partnerów, ma skrzywiona gębę - podkreślił.

Jest zakaz obrotu ziemią. Sejm zrobił wyjątek tylko dla rolników i Kościoła

Wstrzymanie sprzedaży ziemi z zasobów Skarbu Państwa na 5 lat oraz zmianę zasad obrotu gruntami rolnymi - zakłada ustawa uchwalona w czwartek przez Sejm. Ma ona zapobiec spekulacjom w obrocie ziemią. Podstawową formą zagospodarowania państwowej ziemi ma być dzierżawa. Na specjalne traktowanie mogą liczyć kościoły i związki wyznaniowe.

Polska studentka idzie tropami Zuckerberga. Aplikacją chce podbić Dolinę Krzemową

Ma 21 lat i stworzyła start-up, który inwestorzy wyceniają na 3,3 mln dol. Karolina Demiańczuk, studentka z SGH na cel bierze sobie przede wszystkim Stany Zjednoczone, i choć jej aplikacja nie jest jeszcze dostępna na rynku, już interesuje się nią Dolina Krzemowa. Konkurencja na technologicznym rynku będzie jednak zaciekła, bo najwięksi, jak Facebook, już oferują użytkownikom podobne funkcje.

Czerwone światło dla Wielkopolski. Nie będzie nowych obwodnic

Budowa obwodnicy wielkopolskich miast Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa w ciągu DK 15 nie spełnia wymogów formalnych - podkreślił w czwartek w Sejmie wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński. Jak dodał, to są problemy lokalne. - Tutaj ruchu tranzytowego nie ma - zaznaczył.

PiS z poprawkami do "konstytucji wsi". "Ziemię będzie można przekazać zakonom"

Będzie można przekazać darowiznę. A zakony uprawiają ziemię, produkują żywność i jednocześnie zajmują się opieką ludźmi - mówił w TVN24 BiS minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel, wyjaśniając dlaczego PiS wprowadziło poprawkę zgodnie, z którą spod nowej ustawy wyłączone będą związki wyznaniowe, w tym Kościół Katolicki. Jurgiel mówił jednocześnie, że wbrew spekulacjom, "malejąca podaż i podobny popyt spowodują wzrost cen ziemi w Polsce".

500 plus do rejestracji. Ta regulacja ma chronić nasze dane

Realizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która wprowadza program 500 plus, związana jest z przetwarzaniem na dużą skalę danych osobowych, co wymaga od ich administratorów dopełnienia określonych obowiązków - przypomina GIODO.

A jednak wiatrak stanie obok domu. Pod jednym warunkiem

Kontrowersyjna ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych wchodzi w decydującą fazę. Sejmowa komisja infrastruktury opowiedziała się w środę za utrzymaniem zapisu, by wiatrak można było postawić w odległości nie mniejszej niż 10 krotność jego wysokości od zabudowań mieszkalnych czy terenów chronionych. Do projektu wprowadzono także poprawki nieco łagodzące, to restrykcyjne, zdaniem wielu ekspertów, prawo.

Dokumenty w TVN24 BiS

W weekend w TVN24 BiS jak zawsze ciekawe filmy dokumentalne. Zapraszamy do podróży po Ameryce Środkowej. Opowiemy również o ocalonych z epidemii eboli oraz najmłodszych klientach tytoniowego biznesu.

"Bezrobocie będzie spadać"

Tendencje na rynku pracy obserwowane w ostatnim roku zapowiadają dalszy spadek stopy bezrobocia - informuje Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). W marcu o 0,2 punktu spadł Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia.

Szydło: obniżenie wieku emerytalnego po wakacjach

Nowela obniżająca wiek emerytalny powinna zostać uchwalona przez Sejm po wakacjach - poinformowała w czwartek w Sygnałach Dnia premier Beata Szydło. Zapowiedziała jednocześnie, że wkrótce rząd przyjmie projekt ustawy o podatku od hipermarketów.

Premier: finansowanie programu Rodzina 500 plus jest bezpieczne

Finansowanie programu Rodzina 500 plus jest bezpieczne i w następnych latach będzie również dobrze przebiegało - zapewniła w czwartek premier Beata Szydło. Podkreśliła, że pieniądze z programu, w sumie 17 mld zł w tym roku, zasilą polską gospodarkę.

Rolnik indywidualny nie będzie musiał należeć do KRUS

Sejmowa komisja rolnictwa poparła poprawkę do projektu ustawy ws. obrotu ziemią, która z definicji rolnika indywidualnego wykreśla zapis o konieczności przynależności do KRUS. Kluby zgłosiły 53 poprawki, akceptację zyskały tylko te zaproponowane przez PiS.

Ustawa o obrocie ziemią. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć

Pięcioletni zakaz sprzedaży państwowej ziemi wprowadzi ustawa ws. obrotu ziemią. Dziś lub jutro o losach projektu zdecyduje Sejm. Wiele kontrowersji budzą same nowe regulacje, ale też poprawki wprowadzone w środę przez posła PiS, które spod ustawy wyłączają związki wyznaniowe, w tym Kościół katolicki. Przedstawiamy założenia oraz konsekwencje wprowadzenia nowych przepisów, które były jedną ze sztandarowych obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości.

"Program 500 plus nie wpłynie na demografię"

Można mieć wątpliwości, czy program Rodzina 500 plus odniesie zakładany skutek demograficzny - powiedział w TVN24 BiS Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL i były minister pracy. Podziela je także Jan Maria Jackowski, senator PiS. - To nie jest tak, że funkcja pieniądze gwarantuje załatwienie dzietności - przyznał.

Ziemia nie tylko dla rolnika. PiS robi wyjątek dla Kościoła

Związki wyznaniowe, w tym Kościół katolicki, najprawdopodobniej zostaną wyłączone spod ustawy ws. obrotu ziemią. Oznacza to, że związki chcąc handlować ziemią nie będą musiały spełniać restrykcyjnych przepisów nowej ustawy. Poprawkę zgłosił poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Ardanowski. Została ona przyjęta podczas środowego posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi. W piątek ustawa będzie głosowana na posiedzeniu plenarnym Sejmu.

Koniec wiatraków w Polsce? "Polska stanie się światowym skansenem"

Sejmowa komisja infrastruktury opowiedziała się w środę za utrzymaniem w projekcie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych zapisu, by wiatrak można było postawić w odległości nie mniejszej niż 10 krotność jego wysokości od zabudowań mieszkalnych czy terenów chronionych. Przedstawiciele branży uważają, że nowe przepisy niemal całkowicie zablokują inwestycje. Na zmianach mogą też stracić gminy, które zarabiają na podatkach.

Wiatrakowy projekt PiS. "Chcemy sami decydować"

Pozbawienie samodzielności gmin w polityce przestrzennej, czy budowa monopolu państwa kosztem prywatnych inwestorów - to zagrożenia, jakie zdaniem przedstawicieli gmin oraz energetyki - niesie ze sobą projekt ustawy ws. minimalnej odległości wiatraków od zabudowań.

Legendarna polska marka w rękach nowego właściciela

Sanok dostaje swoją wielką szansę - powiedziała premier Beata Szydło w środę w Sanoku (Podkarpackie) podczas uroczystości podpisania umowy sprzedaży Autosanu SA. Firmę kupiło konsorcjum dwóch spółek PIT-Radwar i Huta Stalowa Wola; obie należą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Taka moneta to unikat. Kwadratowa "piątka" już w obiegu

Z okazji 250. rocznicy założenia Mennicy Warszawskiej, Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu monetę kolekcjonerską w kształcie kwadratu i nominale 5 złotych. W obiegu będzie ich zaledwie 35 tys. sztuk. Ich sprzedaż rozpoczęła się w środę.