Biznesowy klub Pay Trade International Club może przyczyniać się do tworzenia piramidy finansowej - wynika z informacji "Dziennika Gazety Prawnej". Klienci informują, że choć wpłacają wysokie opłaty członkowskie, korzyści z przynależności do klubu czerpią głównie jego założyciele.
Pay Trade International Club, klub zrzeszający biznesmenów, może podzielić los parabanku Amber Gold - twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna".
Według ekspertów, z którymi rozmawiała gazeta, model firmy przypomina piramidę finansową, która jest niezgodna z polskim prawem. – Klub zdaje się działać w oparciu o niedozwolony w Polsce system argentyński, który opiera się na sprowadzaniu przez jednych klientów kolejnych – mówi "DGP" poseł PiS Janusz Szewczak, specjalista od prawa bankowego. – Taka firma nie powinna działać, państwo musi być stanowcze – dodaje poseł.
Szef odpiera zarzuty
"DGP" przytacza również wypowiedź adwokata Mariusza Czajki, do którego zgłosiło się kilkunastu klientów klubu. Jego zdaniem, działalność skupia się na generowaniu zysków wyłącznie dla właścicieli lub osób, które jako pierwsze przystąpiły do członkostwa.
Jednocześnie gazeta cytuje stanowisko Łukasza Sawy, szefa Pay Trade, który uspokaja swoich klientów, Jak twierdzi, problemy były wynikiem nielegalnej działalności poprzednika, z którą, jego zdaniem, nowy klub nie ma nic wspólnego. Podkreśla, że firma jest pośrednikiem, a nie oferentem np. przy zakupie złota.
Klub zrzesza około 3,5 tysiąca członków, którzy zasilili konto firmy na kwotę co najmniej kilkuset tysięcy złotych. Członkostwo daje możliwość korzystania z usług prawnych, szkoleń czy udziału w imprezach sportowych.
Niezgodnie z prawem
"DGP" przytacza opinie zarówno klientów, jak i ekspertów z zakresu finansów, którzy uważają, że działalność klubu jest zarówno niebezpieczna dla portfeli jego członków, jak i niezgodna z prawem.
Ich zdaniem, firma opiera się na systemie argentyńskim, który polega na wprowadzaniu jednych klientów przez drugich, a usługę otrzymuje się dopiero po spełnieniu określonych warunków.
Poprzednikiem Pay Trade International Club był Pay Trade Polska sp. z o.o. W 2013 roku Komisja Nadzoru Finansowego zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Zdaniem instytucji, firma nielegalnie gromadziła pieniądze. Śledztwo zostało jednak umorzone, ale firma zakończyła działalność, w miejsce której na rynek weszła kolejna spółka, która w odróżnieniu od swojego poprzednika, jest zarejestrowana w Stanach Zjednoczonych.
Jak informuje "DGP", wkrótce ma zostać złożone zawiadomienie do prokuratury w sprawie działalności klubu.
Autor: PMB/gry / Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia