Z kraju

Z kraju

PARP bez szefa. Lublińska-Kasprzak zrezygnowała

W porozumieniu z ministrem rozwoju Mateuszem Morawieckim prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożena Lublińska-Kasprzak odchodzi z tej instytucji - poinformował rzecznik PARP Miłosz Marczuk. Lublińska-Kasprzak była szefową agencji od marca 2009 r.

Połowa Dartów już na torach. Zobacz, dokąd dojedziesz nowymi składami

W najbliższych dniach na torach pojawią się kolejne pojazdy Dart. Od soboty nowoczesne pojazdy z bydgoskiej Pesy obsłużą bowiem trasy m.in. z Wrocławia do Warszawy. Kontrakt pomiędzy bydgoską Pesa, a PKP zakładał dostarczenie 20 składów, wiemy już kiedy sześć kolejnych składów pojawi się na trasach.

Gra na ratingi uderza w Polskę. Fitch: pewne rzeczy mogą negatywnie wpłynąć na naszą ocenę

- Nie zmieniliśmy perspektywy, co nie oznacza, że nie zaznaczyliśmy w komunikacie pewnych rzeczy, które mogą negatywnie wpłynąć w przyszłości na rating - mówi w TVN24 Biznes i Świat Piotr Kowalski, dyrektor warszawskiego oddziału Fitch. Komentując decyzję Standard&Poor's zwraca uwagę, że "rzadko zdarza się", by dochodziło do obniżki ratingu przed obniżką perspektywy. Jak poinformował Kowalski, następna aktualizacja oceny Fitch zaplanowana jest na lipiec.

NBP: w grudniu 2015 inflacja taka jak miesiąc wcześniej

W grudniu 2015 r. inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 0,2 proc., tyle ile miesiąc wcześniej - podał w poniedziałek Narodowy Bank Polski. Nie zmieniły się też inne wskaźniki inflacji, badane przez bank centralny.

Resort rodziny zapewnia: 500 zł na dziecko nie będzie ścięte

Na żadnym etapie konsultacji programu "Rodzina 500 plus" nie była przewidziana zmiana wysokości świadczenia – poinformowało w poniedziałek MRPiPS w reakcji na doniesienia medialne. Ministerstwo Finansów przypomina, że w 2016 r. zabezpieczono na realizację programu 17 mld zł.

Przełom w zamówieniach publicznych? Zatrudnianie na etat ma być normą

Zatrudnianie na etat przy zamówieniach publicznych powinno być normą, od stosowania której powinno się odstępować wyjątkowo. Nowe propozycje zmian w prawie zamówień idą w dobrym kierunku, ale to nadal za mało - ocenia Tadeusz Joniewicz z Fundacji CentrumCSR.PL. Ekspert uważa, że problem "psucia rynku pracy przez zamówienia publiczne nasila się w Polsce od wielu lat".

Polska z ratingiem "BBB plus". Zobacz, co to oznacza i jak oceniane są inne kraje

Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła w piątek długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu "BBB plus" z "A minus". Perspektywa ratingu jest negatywna. Co to właściwie oznacza? Jak tłumaczył na antenie TVN24 Biznes i świat Jarosław Janecki, główny ekonomista Societe Generale jest to w dalszym ciągu rating inwestycyjny. - Z punktu widzenia inwestorów zagranicznych jest to z pewnością pozytywna informacja - zaznaczył. Dodał, że Polska znajduje się o tyle w dobrej sytuacji, że tegoroczne potrzeby budżetowe mogą być z powodzeniem sfinansowane w dużej mierze na rynku krajowym. - Nie chcę powiedzieć, że nie potrzebujemy zagranicznych inwestorów, ale presja na emisje zagraniczne jest w tym roku zdecydowanie mniejsza - powiedział Janecki.

"Kurs sprawiedliwy" krok po kroku. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć

"Kurs sprawiedliwy" to propozycja prezydenta Andrzeja Dudy dla wszystkich posiadających kredyt hipoteczny wyrażony w walutach obcych. To rozwiązanie ma pozwolić zadłużonym na przewalutowanie zobowiązań i w wielu wypadkach uwolnienie się od nieruchomości, których wartość jest o wiele niższa niż wysokość spłacanego kredytu. Podpowiadamy, czym jest ten kurs i jak go wyliczyć.

Ustawa o podatku bankowym opublikowana. Ma pomóc PiS w realizacji obietnic

W Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę o podatku bankowym. W piątek rano Sejm przyjął większość poprawek Senatu do tej ustawy, a późnym popołudniem podpisał ją prezydent. Podatek bankowy obowiązywać ma od lutego tego roku. Środki pozyskane dzięki niemu mają być przeznaczone na realizację wyborczych obietnic Prawa i Sprawiedliwości m.in. programu Rodzina 500 plus.

Przegląd prasy. "Sprawiedliwy kurs" może kosztować 50 mld zł

Propozycja przewalutowania kredytów walutowych na złote mogłaby kosztować banki nawet do 50 mld złotych. Takie wyliczenie przedstawił Dom Maklerski "Trigon". Przytacza je "Gazeta Wyborcza". Cytuje też opinię ekonomistów, że "żadnej takiej ustawy nie będzie".

Lotnisko Chopina ma nowego dyrektora

Mariusz Szpikowski został nowym szefem Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" - poinformowała PAP w piątek po południu rzeczniczka ministerstwa infrastruktury Elżbieta Kisil. Dymisja dotychczasowego dyrektora Michała Kaczmarzyka została przyjęta.

Kancelaria Prezydenta naruszyła prawo giełdowe? KNF sprawdza

KNF sprawdza czy nie doszło do naruszenia prawa giełdowego. Podstawą tego działania jest fakt, że prezydencki minister Maciej Łopiński przekazał organizacjom frankowiczów projekt ustawy, zanim doszło do publicznego ogłoszenia jej. Oficjalny briefing rozpoczął się o 11:30 w Kancelarii Prezydenta, czyli ok. 1,5 godz. po tym, jak dotarła ona do kredytobiorców.