Z kraju

Z kraju

Trybunał Konstytucyjny sparaliżowany. Czy europejskie instytucje przejmą sprawy Polaków?

Frans Timmermans podczas swojej wizyty w Warszawie wyraził obawy, że paraliż Trybunału Konstytucyjnego spowoduje, że Polacy będą masowo zwracać się do europejskich instytucji, tj. Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Jeśli uznamy, że złamano prawo europejskie, a my ponieśliśmy szkodę, którą jesteśmy w stanie udokumentować jako obywatele UE, to możemy złożyć skargę indywidualną. W TVN24 BiS tłumaczymy, kto i kiedy może skorzystać z tej ścieżki.

Moody's ostrzega Polskę. Belka: to nie dramat

Ewentualna decyzja agencji Moody's o obniżeniu ratingu Polski nie będzie miała "potencjału dramatu" - uważa prezes NBP Marek Belka, który na konferencji prasowej po posiedzeniu RPP pytany był o sugestie w sprawie możliwego obniżenia ratingu Polski przez tę agencję.

Polska częściej zasilana wiatrem i słońcem

W 2015 r. w Polsce o 18. proc. wzrosła moc zainstalowana OZE, przede wszystkim w elektrowniach wiatrowych; ponad trzykrotnie wzrosła też moc w elektrowniach słonecznych - wynika z opublikowanego w środę raportu RWE Polska.

500 tys. wniosków online o 500 zł na dziecko. Uwaga na błędy

Ćwierć miliona wniosków o świadczenie z programu 500 plus złożono dotychczas przez internet. 95 proc. z nich - za pośrednictwem banków - poinformował wiceszef MRPiPS Bartosz Marczuk. Zaapelował, by przed wypełnieniem wniosku przeczytać instrukcję, bo zdarzają się błędy.

Egzamin na prawo jazdy będzie łatwiejszy? Odpowiedź ministerstwa

Ministerstwo Infrastruktury rozważa rezygnację z egzaminu na placu manewrowym. Instruktorzy są za - pisze "Rzeczpospolita". Do tych doniesień odniosło się Ministerstwo Infrastruktury. Jak poinformował wiceminister Jerzy Szmit, "resort obecnie analizuje propozycje przedstawione przez środowisko instruktorów nauki jazdy, decyzje dotyczące zmian w przepisach jeszcze nie zapadły".

Panama Papers w Polsce. Jest reakcja Ziobry i Szałamachy

Zdecydowaliśmy z ministrem finansów Pawłem Szałamachą o powołaniu wspólnego zespołu w ramach śledztwa dot. polskich wątków Panama Papers - podał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Dodał, że śledztwo ma prowadzić Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej. Z nieoficjalnych informacji portalu tvn24.pl wynika, że polska prokuratura wszczęła już śledztwo ws. polskich wątków afery.

PiS i prezydent zajmą się wsią. Eko-żywność ze wsparciem

Polskie rolnictwo powinno znajdować się pod opieką państwa - przekonywał w środę prezydent Andrzej Duda podczas posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju. Podkreślił, że w wysokiej jakości żywności należy upatrywać szans rozwoju naszego rolnictwa.

RPP pozostawiła stopy bez zmian. To sprzyja gospodarce

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie - poinformowano w komunikacie po zakończonym dwudniowym posiedzeniu. RPP podtrzymuje ocenę, że obecny poziom stóp procentowych sprzyja gospodarce.

Agenci CBA wkroczyli do Kulczyk Holding i Ciech SA

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego wkroczyli do spółek Kulczyk Holding oraz Ciech SA oraz do mieszkań byłego prezesa Ciech SA Dariusza Krawczyka i byłego wiceprezesa tej spółki - poinformował TVN24 BiS Piotr Kaczorek z CBA. Ma to związek ze śledztwem dotyczącym możliwych nieprawidłowości przy prywatyzacji Ciechu SA, które prowadzi prokuratura.

Dokumenty w weekend w TVN24 BiS

W weekend na antenie TVN24 BiS jak zwykle nie zabraknie ciekawych dokumentów. Zabierzemy widzów m.in. do Australii, Grecji i Francji. Opowiemy, czym jest crowdfunding i jak wygląda życie w ogarniętej wojną Syrii.

Jeśli inwestować, to w Polsce. Warszawa liderem regionu

Polska nadal pozostaje liderem Europy Środkowej i Wschodniej w oczach inwestorów, choć znacząco pogorszyła się ocena jej stabilności politycznej i przewidywalności gospodarczej - wskazuje ogłoszony we wtorek raport grupy IGCC. Polska nie jest też już postrzegana jako kraj taniej siły roboczej.

Szara strefa pochłania polskie PKB. Tracimy miliardy złotych

Zwiększenie popularności płatności elektronicznych i ograniczenie płatności gotówkowych mogą się przyczynić do znacznego obniżenia szarej strefy. Wzrost bezgotówkowych transakcji płatniczych w Polsce o 100 proc. doprowadziłby do spadku szarej strefy o 2,3 proc. PKB i do wzrostu dochodów sektora finansów publicznych o ok. 7 mld zł – wynika z raportu EY.

Miała być zmiana. Ale zostaje po staremu

Dotychczasowy dyrektor Elektrowni Opole Adam Żurek pozostaje na swoim stanowisku – poinformowało we wtorek biuro prasowe PGE GiEK. W ub. tygodniu podawane były informacje, że Żurka ma zastąpić b. sołtys podopolskiej miejscowości Brzezie Tomasz Gabor.

Ukłon w stronę frankowiczów. Dwa banki zmieniają politykę

Getin Noble Bank i Credit Agricole Bank Polska, rozliczając kredyty we frankach szwajcarskich, mogły naruszać umowy zawarte z konsumentami; banki dobrowolnie zobowiązały się do zmiany praktyk zakwestionowanych przez UOKiK - poinformował Urząd we wtorkowym komunikacie.

Przesyłanie recept e-mailem. Czy bezpieczne?

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych z prośbą o przedstawienie stanowiska w sprawie nowych rozwiązań prawnych dotyczących przesyłania recept drogą mailową.

Kuczyński: Moody's nie obniży nam ratingu, ale perspektywę

- Wśród ludzi zajmujących się tymi sprawami jest jakiś konsensus, że Moody's obniży perspektywę w najgorszym przypadku, a nie obniży ratingu - prognozuje w TVN24 BiS Piotr Kuczyński. Decyzję agencji poznamy 13 maja br. W poniedziałek Moody's oceniła, że "kryzys konstytucyjny w Polsce zwiększa ryzyko polityczne i może psuć klimat inwestycyjny".

Agencja od miliardów euro z Unii ma nową szefową

Patrycja Klarecka została nowym szefem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości - poinformował PAP resort rozwoju. Według wicepremiera Mateusza Morawieckiego przed nową prezes stoją ogromne wyzwania, a PARP wpisuje się w realizację "Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju".

"Fakty" TVN najchętniej oglądanym serwisem w grupie komercyjnej

W marcu 2016 roku "Fakty" TVN były najchętniej oglądanym serwisem informacyjnym w Polsce wśród widzów w wieku 16-49 - wynika z danych Nielsen Audience Measurement, które cytuje serwis branżowy Wirtualne Media. Dobry miesiąc pozwolił także na wyprzedzenie "Wiadomości" TVP w grupie 4+. Konkurencyjny serwis stracił w skali roku, aż 644,3 tys. widzów.

30 krajów na liście rajów podatkowych. Sprawdź, jak działają

Malediwy, Monako, Bahrajn, czy Tonga - to kraje łączy nie tylko ciepły klimat, ale również fakt, że każdego roku transferowane są przez nie miliardy dolarów. Zwykle robią to właściciele firm, aby nie płacić wysokich podatków. Raje podatkowe wykorzystują też przestępcy do prania brudnych pieniędzy.