Dłuższy i obowiązkowy urlop. Wszystko, co wiemy o zmianach w kodeksie pracy

[object Object]
Laska o zmianach w czasie trwania urlopuTVN24 BiS
wideo 2/5

- Idziemy w dobrym kierunku - tak założenia nowego kodeksu pracy komentuje doktor Liwiusz Laska, przedstawiciel OPZZ w Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. Zdaniem Kai Kwaśniewskiej, członkini konwentu BCC, propozycje mogą być "obciążeniem dla pracodawców", zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw.

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy już rok pracuje nad nowym kodeksem. Propozycje zmian, jakie czekają pracowników wskazał w rozmowie z "DGP" jej przewodniczący, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej prof. Marcin Zieleniecki.

Do tych założeń odnieśli się przedstawiciele związków zawodowych oraz pracodawców.

Czas urlopu

Zdaniem doktora Liwiusza Laski, przedstawiciela OPZZ w Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy, "idziemy w dobrym kierunku dla ludzi pracy". Zmiany mają dotyczyć trwania urlopów. Obecnie jest bowiem tak, że każdy, kto podejmuje pierwszą pracę, a nie ukończył studiów po pierwszym roku zyska 20 dni. Po zmianach będzie to 26 dni.

- Pierwsze ustalenia, które mamy podjęte zakładają likwidację krótszej możliwości urlopu (20 dni - red.) i przyjmujemy standardowo, że będzie to 26 dni, ale z możliwością przedłużenia - mówi gość TVN24 BiS. - Nowy pracownik będzie nabywał uprawnienia stopniowo. Za każdy dzień pozostawania w zatrudnieniu przysługują 34 minuty urlopu - dodaje, jednocześnie wskazując, że po pierwszym miesiącu będą przysługiwały pierwsze dwa dni wolnego.

Pytany o przyczyny zmian, dr Laska tłumaczy, że obecne przepisy dyskryminują pracowników. - Przyjmujemy równą stawkę, która wydaje się niedyskryminująca. Każdy ma prawo do urlopu, ale nabywa go stopniowo - wyjaśnia. - Każdy, kto pójdzie pierwszy raz do pracy, to pierwszy rok dłużył się niemiłosiernie. Każdy marzył o urlopie - dodaje.

Zdaniem Kai Kwaśniewskiej, członkini konwentu BCC, propozycje mogą być "obciążeniem dla pracodawców". - W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw nie jest tak prosto powiedzieć: od dzisiaj dajemy wszystkim pracownikom po 6 dni urlopu więcej w roku - zwraca uwagę.

Tylko wypoczynek

To nie jedyna zmiana. Kolejna ma bowiem zakładać wzmocnienie wypoczynkowego charakteru urlopu, to znaczy, aby rzeczywiście służył celowi, w jakim się go udziela.

Jak wyjaśnia doktor Liwiusz Laska, w tym czasie pracownik "nie będzie mógł podejmować pracy zarobkowej". - Pracownik ma wypocząć. Po to dajemy pracownikowi urlop, po to ma w wymiarze nieprzerwanym 14 dni, żeby wypoczął - tłumaczy.

- W OPZZ przeprowadziliśmy badanie, z którego wynika, że poziom zamożności, który wzrasta w Polsce, sprzyja wykorzystaniu urlopów. Nawet 500 plus wpłynęło na to, że ludzie chętniej wykorzystują urlopy - ocenia gość Roberta Stanilewicza. Jego zdaniem dotychczas w Polsce było to zachwiane.

Kaja Kwaśniewska, członkini konwentu BCC, ocenia tę propozycję dwojako. - Taki nakaz niepracowania w innych miejscach, czy nakaz wypoczywania dla pracodawcy jest lepszy. Jako człowiek jestem przeciwko. To ograniczenie wolności - tłumaczy.

Nakaz wypoczynku

Zgodnie z kolejną propozycją przedstawioną przez prof. Zielenieckiego nie będzie można również wziąć niewykorzystanego urlopu w danym roku kalendarzowym rok albo dwa lata później.

- Jako pracodawca jestem absolutnie za. Są pracownicy, których bardzo ciężko wyrzucić na urlop. Dla pracodawcy będzie bardziej korzystne, jeżeli pracownik będzie wypoczęty - mówi Kwaśniewska.

Kolejna nowość dotyczy wynagrodzeń. Nowy kodeks ma ograniczać uznaniowe składniki pensji, pomóc mają w tym przepisy określające ich procentowy i maksymalny udział w wynagrodzeniu wypłacanym pracownikom.

Na razie nie wiadomo, kiedy zmiany mogłyby wejść w życie. Przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy pozostaje optymistą, że uda się to zrobić do końca obecnej kadencji Sejmu.

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl, Dziennik Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Bardzo się cieszę, że dzisiaj będziemy mogli przyjąć decyzję o tym, że zamrozimy ceny energii dla gospodarstw domowych na przyszły rok. Prąd w polskich domach nie podrożeje w roku 2025. Zamrażamy ceny energii na 9 miesięcy - powiedział premier Donald Tusk przed rozpoczęciem posiedzenia Rady Ministrów. Dodał też, że dzisiaj rząd przyjmie decyzje, które obniżą składkę zdrowotną dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców.

Premier: zamrażamy ceny energii

Premier: zamrażamy ceny energii

Źródło:
tvn24.pl

Moją intencją jest to, żeby temat wynagrodzeń w Polsce przestał być tematem tabu - powiedział w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl poseł Witold Zembaczyński z Koalicji Obywatelskiej. Chodzi o projekt zakładający obowiązkowe podawanie w ofertach pracy informacji o wynagrodzeniu.

Nowy obowiązek w sprawie wynagrodzeń. Jest projekt

Nowy obowiązek w sprawie wynagrodzeń. Jest projekt

Źródło:
tvn24.pl

Ustawa o mrożeniu cen energii może być uchwalona w następną środę - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Jak dodał, tego samego dnia mogłoby odbyć się głosowanie w sprawie ustawy o wolnej Wigilii.

To może być kluczowy dzień dla milionów Polaków. Marszałek Sejmu wyjaśnia

To może być kluczowy dzień dla milionów Polaków. Marszałek Sejmu wyjaśnia

Źródło:
PAP

Bez suwerenności Unii Europejskiej w produkcji chipów, europejski, w tym polski sektor motoryzacyjny, narażony będzie na przerwanie dostaw, co oznacza kryzys na wielką skalę - wskazał prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych Tomasz Bęben. Branża liczy na realizację Europejskiego aktu w sprawie chipów.

Europie grozi "kryzys na wielką skalę"

Europie grozi "kryzys na wielką skalę"

Źródło:
PAP

Polscy przedsiębiorcy będą musieli w bardzo krótkim czasie dostosować się do nowych przepisów. Nie powinniśmy być zaskakiwani - argumentowali przedstawiciele pracodawców w trakcie posiedzenia komisji sejmowej dotyczącego wolnej Wigilii. Rozwiązanie popierają natomiast przedstawiciele pracowników, podkreślając, że okres świąteczny w wielu branżach wiąże się z przepracowaniem.

Wolna Wigilia już w tym roku? "Nie powinniśmy dopuścić"

Wolna Wigilia już w tym roku? "Nie powinniśmy dopuścić"

Źródło:
PAP

Najwyższa Izba Kontroli zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Jak podał we wtorek NIK, chodzi o organizację importu i dystrybucji węgla kamiennego w związku z wprowadzeniem embarga na dostawy tego surowca z Rosji.

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Jacka Sasina

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Jacka Sasina

Źródło:
PAP

Będą nowe wytyczne dla organizacji ruchu drogowego z zastosowaniem sygnalizacji świetlnej. Przygotowuje je Instytut Badawczy Dróg i Mostów - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury. Analizie poddane będą również tak zwane sekundniki - dodało.

Rewolucja na ulicach. Ministerstwo: trwają analizy

Rewolucja na ulicach. Ministerstwo: trwają analizy

Źródło:
PAP

Ceny mieszkań w mniejszych miastach coraz częściej dorównują największym polskim rynkom, a nawet je przewyższają - wynika z raportu Otodom Analytics. Na podwyżki wpływają nie tylko rosnące koszty budowy, ale także ograniczona dostępność gruntów i dynamiczny rozwój mniejszych ośrodków.

Coraz drożej w mniejszych miastach

Coraz drożej w mniejszych miastach

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wykryciu bakterii Listeria monocytogenes w partii boczku wędzonego. Spożycie skażonego produktu może wywołać listeriozę, niebezpieczną chorobę zakaźną, która stanowi szczególne zagrożenie u dzieci, kobiet w ciąży, a także osób starszych.

Bakteria w partii boczku. "Spożycie może wywołać niebezpieczną chorobę"

Bakteria w partii boczku. "Spożycie może wywołać niebezpieczną chorobę"

Źródło:
PAP

- Jeżeli w danej klatce schodowej mamy na przykład 80 procent lokali, które nie są stale zamieszkiwane, tylko są wynajmowane krótkoterminowo dla turystów, to mamy nielegalną działalność hotelową - stwierdził na antenie TVN24 BiS Kuba Czajkowski ze Stowarzyszenia Miasto jest Nasze.

Europa zaostrza przepisy, w Polsce "należy zacząć od trzech prostych rzeczy"

Europa zaostrza przepisy, w Polsce "należy zacząć od trzech prostych rzeczy"

Źródło:
tvn24.pl

PKO Bank Polski ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod tę instytucję finansową. "W treści e-mail znajduje się załącznik ze złośliwym oprogramowaniem" - czytamy w komunikacie na stronie internetowej i w mediach społecznościowych banku.

Największy bank w Polsce ostrzega klientów. "Możesz stracić pieniądze"

Największy bank w Polsce ostrzega klientów. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd Danii i opozycja parlamentarna porozumiały się w poniedziałek w sprawie wprowadzenia od 2030 roku podatku od dwutlenku węgla w rolnictwie. Będzie to pierwsza na świecie tego rodzaju danina od produkcji żywności.

Pierwszy taki podatek na świecie

Pierwszy taki podatek na świecie

Źródło:
PAP

Ponad pół miliona przedsiębiorców złożyło już wniosek o wakacje składkowe - przekazał w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z przepisami nowa ulga, czyli miesięczne zwolnienie z obowiązku płacenia składek przysługuje tak zwanym mikroprzedsiębiorcom oraz osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą.

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Nawet 40 tysięcy złotych dopłaty do samochodu można będzie pozyskać w ramach programu Mój elektryk 2.0 - wynika z projektu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawionego w poniedziałek do konsultacji. Środki z Krajowego Planu Odbudowy na dofinansowanie tak zwanych elektryków to ponad 1,6 miliarda złotych.

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa w październiku 2024 roku spadła do 4,1 procent rok do roku z 4,3 procent we wrześniu, a w ujęciu miesiąc do miesiąca wyniosła 0,4 procent wobec 0,3 procent w poprzednim miesiącu - podał Narodowy Bank Polski.

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

- Do dyskusji jest teza, czy pewne zawody trzeba będzie objąć ochroną przed wpływem ze strony sztucznej inteligencji – oceniła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas konferencji w Warszawie.

Zawody pod "szczególną ochroną". Ministra komentuje

Zawody pod "szczególną ochroną". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Działania podejmowane przez Google są przejawem nadużywania dominującej pozycji - napisał w stanowisku Związek Pracodawców Wydawców Cyfrowych (ZPWC). Chodzi o zapowiedziane przez spółkę testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne z wyszukiwarki, Google News i Discovera dla jednego procenta użytkowników.

"Przejaw nadużywania dominującej pozycji Google"

"Przejaw nadużywania dominującej pozycji Google"

Źródło:
tvn24.pl

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów w dwóch akcjach promocyjnych - podał w poniedziałek Urząd. Jeśli zarzuty się potwierdzą właścicielowi Biedronki może grozić kara do 10 procent obrotu.

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Źródło:
PAP