Z kraju

Z kraju

Rząd chwali się wynikami. Eksperci: to zasługa koniunktury

Rząd przedstawia rekordowe wpływy do budżetu państwa. Wicepremier i szef resortu finansów Mateusz Morawiecki ogłaszał, że w związku z poprawą ściągalności VAT - u, możemy liczyć na kolejne 20 miliardów złotych w budżecie. Zdaniem Mariusza Adamiaka z Biura Strategii Inwestycyjnych PKO BP, dobre wyniki to między innymi zasługa rosnących wskaźników rozwoju gospodarczego i inflacji na poziomie 2 procent. Podobnego zdania jest Ignacy Morawski, ekonomista. - Główną przyczyną pchającą w górę dochody z VAT - u i budżetowe jest ożywienie koniunktury - mówił gość programu Bilans TVN24 BiS.

Pół miliona Polaków może przejść na emeryturę. ZUS: ogromne wyzwanie logistyczne

331 tysięcy - tylu dodatkowych chętnych do przejścia na emeryturę w 2017 roku spodziewa się Zakład Ubezpieczeń Społecznych w związku z obniżeniem od października wieku emerytalnego. W sumie prawo do przejścia w tym roku na emeryturę uzyska rekordowa liczba około 550 tysięcy osób - ocenił Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS, gość programu "Bilans" w TVN24BiS.

Kontrole, oświadczenia, monitoringi? Projekt zmian w 500 plus w Sejmie

Główne założenia programu 500 plus pozostają bez zmian, koncentrujemy się na likwidacji niepożądanych zjawisk - mówiła szefowa Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska, przedstawiając w Sejmie projekt dotyczący wsparcia rodzin. Krytycy z sejmowej opozycji wytykają ministerstwu wiele wad i błędów projektu, w tym konieczność wzmożonych kontroli. Poniżej lista najistotniejszych zagadnień, o których dyskutowano dziś w Sejmie.

Celiński: kultury będą się mieszać, nikt tego nie zatrzyma

- Niechęć do uchodźców, zwłaszcza wzbudzana przez polityków, którzy nie mają dość rozumu, żeby mieć pojęcie dokąd chcą prowadzić kraj w konkurencyjnym świecie i dla których zarządzanie nienawiścią jest dobrym sposobem dla utrzymania władzy, jest rzeczą obrzydliwą - powiedział w "Rozmowie Poranka" w TVN24 BiS Andrzej Celiński.

Upadek kolejnej SKOK. Jest niewypłacalna

Sąd Rejonowy w Opolu wydał w poniedziałek postanowienie o ogłoszeniu upadłości Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej "Twoja" w Kędzierzynie-Koźlu (Twoja SKOK) - poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego.

Ostatni fragment A1 coraz bliżej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad liczy, że uda jej się ogłosić przetarg na brakujący odcinek autostrady A1 Tuszyn-Częstochowa 28 czerwca - poinformował Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad Krzysztof Kondraciuk.

Czy w szpitalach publicznych będą opłaty? Minister Radziwiłł wyjaśnia

Nie zamierzamy pobierać od pacjentów, którzy w ramach ubezpieczenia zgłaszają się do szpitala publicznego, żadnych dopłat ani opłat, to jest nieporozumienie - zapewniał w poniedziałek Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia. - Szpital publiczny ma działać przede wszystkim oparciu o środki publiczne na takich samych zasadach jak dotychczas - dodał.

Informacje, które ułatwią ci podjęcie decyzji. Co chcemy wiedzieć o przyszłych pracodawcach

Serwisy internetowe z opiniami o pracodawcach, rekomendacje znajomych i fora dyskusyjne - to najpopularniejsze źródła, w których kandydaci poszukują informacji o potencjalnym pracodawcy. Jak wynika z badania GoldenLine.pl, narastające problemy z pozyskaniem odpowiednich kandydatów do pracy sprawiają, że firmy coraz częściej stawiają na transparentność i dzielenie się z potencjalnymi pracownikami informacjami o warunkach zatrudnienia.

"Piąta strona Świata", 17.06

W programie "Piąta Strona Świata" gośćmi księdza Kazimierza Sowy byli Agnieszka Wiśniewska z "Krytyki Politycznej", Aleksandra Pawlicka z magazynu "Newsweek", Maciek Stasińki z "Gazety Wyborczej" oraz Michał Broniatowski z Politico Onet. O czym rozmawiali? Między innymi o: o uchodźcach w Polsce i stanowisku Kościoła wobec tej kwestii.

Morawiecki: 20 miliardów złotych więcej z podatków

Będziemy mieli 20 miliardów złotych więcej z podatków, w pierwszym pełnym roku reformy skarbowej - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki w trakcie piątkowego wystąpienia w Spale. Dodał, że te pieniądze są przeznaczone na program 500 plus i na reformę emerytalną.

Rolnicy dostali już 14 miliardów złotych

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła rolnikom ponad 14,211 miliardów złotych, czyli 97,28 procent przewidzianej do wypłaty kwoty środków na dopłaty bezpośrednie za ubiegły rok - poinformował w komunikacie resort rolnictwa.

Bruksela upomina Polskę w sprawie kopalń

Komisja Europejska wysłała dodatkową uzasadnioną opinię do polskich władz w sprawie odkrywki węgla brunatnego Tomisławice kopalni Konin. Odkrywka ta znajduje się obok chronionego w ramach sieci Natura 2000 Jeziora Gopło.

Ile zapłacimy za spięcie z Unią Europejską? Tłumaczy Robert Stanilewicz

Komisja Europejska formalnie wszczęła w środę procedurę przeciwko m.in. Polsce w związku "z niewywiązywaniem się tych państw" z decyzji o relokacji uchodźców. Istnieją obawy, że grozić nam będą sankcje a przez gorszą pozycję przy negocjowaniu unijnego budżetu dostaniemy mniej pieniędzy. - W latach 2005 - 2014 do naszego kraju wpłynęło 73 mld euro netto. W tym samym czasie do Polski wpłynęła też inna, o wiele większa kwota - 1134 mld euro. To pieniądze za towary wyeksportowane do Unii. Najważniejsze są zatem nie pieniądze, które dostajemy z Unii Europejskiej, ale wspólny rynek, którego nikt nam nie ograniczy - wyjaśniał Robert Stanilewicz.